2018-08-23
Zdrowie dziecka

Karmienie mlekiem modyfikowanym – żywienie zastępcze półrocznego malucha

Mleko modyfikowane to dość kontrowersyjny temat. Niektóre kobiety podchodzą z rezerwą do karmienia nim swoich dzieci. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć i w jakich sytuacjach włączyć mleko modyfikowane do diety dziecka!

 Karmienie mlekiem modyfikowanym – żywienie zastępcze półrocznego malucha
Spis treści

Mleko modyfikowane – co to właściwie oznacza?


Mleko modyfikowane to po prostu mleko krowie, pochodzące ze ściśle kontrolowanych hodowli, którego skład został zmieniony – zmodyfikowany – w taki sposób, by jak najbardziej przypominał mleko kobiece. Modyfikacja polega na: zmniejszeniu ilości białka, zwiększeniu ilości białek serwatkowych, zmniejszeniu ilości tłuszczu na rzecz olei roślinnych, zwiększeniu ilości laktozy, zmniejszeniu zawartości sodu, potasu, chloru, zmianie proporcji wapnia w stosunku do fosforu, wzbogaceniu mleka żelazem, jodem, cynkiem, selenem, witaminami: A, E, C, D, K oraz związkami: L-karnityną, inozytolem, choliną, nukleotydami, LCPUFA, probiotykami Bifidus.


Najlepszym pokarmem dla dziecka od pierwszych chwil po urodzeniu jest mleko matki. Jednak karmienie piersią nie zawsze jest możliwe lub w trakcie pojawiają się komplikacje. W takich wypadkach rozwiązaniem, pozwalającym dostarczyć dziecku składników odżywczych poprzez pokarm zbliżony do mleka matki, jest karmienie mlekiem modyfikowanym. Wprowadzenie mleka modyfikowanego zawsze należy skonsultować z pediatrą, który sprawdzi, czy jego skład jest odpowiednio dopasowany do wieku i rozwoju dziecka.

Mleko następne

Istnieje wiele rodzajów mleka modyfikowanego, różniących się zawartością składników odżywczych i przeznaczonych dla dzieci w innym wieku. Ich skład dostosowany jest do rozwijającego się niemowlaka. Mleka modyfikowane podlegają ścisłym regulacjom prawnym. Dzięki temu producenci zmuszeni są do dostosowania swojego produktu do potrzeb żywieniowych dzieci oraz zadbania o zawartość określonych ilości składników odżywczych: białka, tłuszczy, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów.


Od urodzenia do 6. miesiąca życia dziecko może być karmione mlekiem modyfikowanym – początkowym (1). Jeśli na tym etapie jego życia niemożliwe jest karmienie piersią, mleko początkowe może być jedynym źródłem pożywienia.


Natomiast kiedy dziecko przekroczy 6. miesiąc życia, można mu podawać mleko modyfikowane następne (2) jako podstawę stopniowo rozszerzanej diety. Mleko następne jest wzbogacone o składniki odżywcze odpowiadające na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne u dzieci między 6. a 12. miesiącem życia oraz dostosowane do ich rozwijającego się układu trawiennego. Zawiera ono też dodatek węglowodanów złożonych, które zwiększają kaloryczność i sytość posiłku. Tauryna pomaga dbać o prawidłowy rozwój siatkówki oka, a bakterie probiotyczne zapobiegają zatruciom pokarmowym oraz zaparciom.


Warto wspomnieć, że wśród bogatej oferty mlek modyfikowany dostępnych obecnie na rynku, istenieją także te dostosowane do specjalnych potrzeb żywieniowych niemowląt: zaparć, alergii, ulewania czy kolek.


Przykładem mleka następnego, często wybieranego do rozbudowania diety dziecka jest Enfamil Premium 2: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/enfamil-2-premium-lipil-6-12-mcy-mleko-modyfikowane-800-g,4141.html. Cechuje je zawartość 0,3% DHA (Omega 3), kwas ALA, żelazo, wapnia, cynku oraz witamin C i D, wspierających prawidłowy rozwój dziecka. Wybierz je dla swojego niemowlaka, jeśli poszukujesz mleka modyfikowanego wysokiej jakości, które pomoże uzupełnić lub zastąpić karmienie piersią. Pamiętaj też, aby przed rozpoczęciem karmienia mlekiem modyfikowanym skonsultować się z pediatrą dziecka. Pomoże on nie tylko wybrać odpowiednie mleko oraz jego dawkę, ale też odpowie na Twoje pytania i wątpliwości odnośnie tego rodzaju pokarmu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Najlepszym mlekiem dla niemowlaka jest mleko mamy, jednak często zdarza się, że trzeba odejść od...
CZYTAJ
Ulewanie u niemowlaka to częsta dolegliwość i chociaż zazwyczaj nie oznacza poważniejszych problemów ze zdrowiem,...
CZYTAJ
Duży wybór butelek dla niemowląt dostępnych na rynku może budzić wątpliwości, która z nich będzie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia