• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2015-08-03
Dolegliwości i choroby

Kiedy mężczyzna powinien wykonać test ciążowy?

Ta przewrotna metoda wykrywania raka jądra początkowo traktowana była z przymrużeniem oka i niedowierzaniem, jednak rzeczywiście testy ciążowe wykrywają raka jądra u mężczyzn - i to we wczesnym stadium rozwoju. Dlaczego tak się dzieje?

 Kiedy mężczyzna powinien wykonać test ciążowy?
Spis treści

Jak wykryć nowotwór jądra?

Wszystkie testy ciążowe są wrażliwe na hormon beta-HCG – gonadotropinę kosmówkową produkowaną przez łożysko w czasie ciąży. Ten sam hormon jest wytwarzany przez niektóre rodzaje nowotworów, m.in. raka jądra, dlatego jest on jednym z markerów nowotworowych, których obecność jest potwierdzeniem choroby.

Problem dotyczy głównie młodych mężczyzn w wieku 15 - 35 lat (po 40 roku życia rak jądra pojawia się rzadko). W tej grupie wiekowej to najczęściej diagnozowany nowotwór, jednak młody wiek usypia czujność zarówno pacjentów, jak i ich otoczenia. Dodatkowo, bagatelizowanie objawów, wstyd przed pójściem do urologa czy zwykła nieświadomość sprawiają, że chorzy trafiają do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Na szczęście, rak jądra jest nowotworem o dużych (sięgających 98%) szansach całkowitego wyleczenia w przypadku wczesnego stadium choroby. Nawet późniejsze stadia, już w momencie wystąpienia przerzutów do innych narządów, w chwili obecnej rokują dobrze – ok. 90% pacjentów udaje się uratować.

Pierwsze objawy raka jądra

  • Wyczuwalny guzek w jądrze.

  • Uczucie ucisku, ciężkości, dyskomfortu w mosznie.

  • Powiększenie jądra.

Obalamy mity związane z rakiem jądra:

  • Rak jądra jest nieuleczalny.

To nieprawda. Jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej, wykryty w zaawansowanym stadium był niebezpieczny – śmiertelność sięgała 70%, obecne metody jednak prowadzą do całkowitego wyleczenie u ok. 90% pacjentów.

  • Nowotwór jądra powoduje bezpłodność.

Mitem jest stwierdzenie, że rak jądra oznacza niepłodność. Usunięcie chorego jądra nie powoduje bezpłodności, ponieważ drugie nadal sprawuje swoją funkcję. Prawdą jest natomiast to, że chemia stosowana w leczeniu raka ogranicza płodność, dlatego lekarze przed rozpoczęciem terapii proponują pacjentom zdeponowanie nasienia w banku. 

  • Rak jądra zmniejsza sprawność seksualną.

To stwierdzenie również jest nieprawdą. Sama choroba nie ma wpływu na erekcję, natomiast po przebyciu choroby i usunięciu jądra mogą się pojawić problemy na tle psychicznym, utrudniające normalne podjęcie współżycia. Nie maja one jednak związku z rakiem jądra.

 

***

Nowotwór ten charakteryzuje się szybkim przebiegiem, dlatego tak ważne jest wykrycie go na możliwie wczesnym etapie – im szybciej pacjent rozpocznie leczenie, tym większe szanse na pełne powodzenie. Wykonanie testu ciążowego może być prostym, pierwszym krokiem do dalszej diagnostyki. 


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wbrew obiegowym opiniom to nie wyłącznie zdrowie przyszłej matki wpływa na planowaną ciążę, a później...
CZYTAJ
Łysienie androgenowe, nazywane również łysieniem typu męskiego, to najczęstsza przyczyna utraty włosów u mężczyzn. Znaczna...
CZYTAJ
Odmienne dla kobiet i mężczyzn zapotrzebowanie na witaminy wynika przede wszystkim z różnych mechanizmów przemiany...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia