Legalna apteka
2017-03-27
Porady

Kiedy zacząć przyjmować leki na wątrobę?

Wątroba to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała. Pełni tak wiele istotnych funkcji, że jej zaburzenia wpływają niekorzystnie na cały organizm. Choć codziennie narażona na uszkodzenia, jest też narządem, który posiada dużą zdolność regeneracji.

 Kiedy zacząć przyjmować leki na wątrobę? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jej prawidłowe funkcjonowanie zależy od sposobu odżywania i stylu życia, a pogorszenie funkcjonowania wątroby w większości przypadków wynika z nadmiernego spożywania alkoholu lub tłustych posiłków. Wówczas następuje tzw. stłuszczenie wątroby, które może wywołać również nadużywanie leków. Niekorzystne działanie na wątrobę mają również rygorystyczne diety odchudzające oraz takie, w których brakuje surowych produktów bogatych w enzymy trawienne i błonnik.

Wątroba w złej kondycji

W przypadku niedyspozycji wątroby następuje rozciągnięcie błony otrzewnowej otaczającej wątrobę i zwiększenie nacisku na jelita i żołądek. Wynikiem tego jest uczucie kłucia w boku i rozpieranie pod żebrami. Kolejnymi sygnałami, że wątroba nie pracuje prawidłowo, jest zwolnienie tempa przemiany materii i brak efektów odchudzania, które prowadzą do nadwagi i otyłości. Charakterystyczne jest również występowanie wzdęć, biegunek, zaparć i smaku goryczy w ustach. Zaburzenia pracy wątroby objawiają się również zwiększonym łaknieniem na cukry.


Chroniczne zmęczenie i wahania nastrojów również mogą mieć podłoże w źle pracującej wątrobie. Podobnie jak podwyższone ciśnienie krwi oraz zabarwiony na żółto spód języka. Oznaką chorej wątroby bywa również zimne ciało i dłonie przy niezmienionej temperaturze ciała, zaczerwienienie wewnętrznej części dłoni w okolicy kciuka i małego palca oraz skurcze w łydkach i palcach rąk. Nasilenie się alergii, kataru siennego i astmy również upatrywać można w chorej wątrobie. Podobnie jak zmian na skórze, takich jak znamiona barwnikowe, brodawki oraz brązowe plamy przy cebulkach włosów. Choroby wątroby we wczesnym stadium mogą nie dawać wyraźnych objawów, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą zostać przeoczone. Bardzo ważna jest zatem dokładna obserwacja organizmu.

Leki na wątrobę

Jeśli stanu wątroby nie da się już zregenerować jedynie zdrową dietą, ograniczeniem alkoholu i tłuszczy, należy zacząć przyjmować leki na wątrobę. Wspomogą one naturalną regenerację wątroby i poprawią jej funkcjonowanie. Kolejną zaletą leków na wątrobę jest to, że przyjmując je, można cieszyć się smakiem ulubionych potraw bez potrzeby stosowania rygorystycznej diety. Leki na wątrobę oczyszczają z toksyn i zapobiegają nawrotom dolegliwości związanych z uszkodzeniem wątroby.


W leczeniu dolegliwości związanych z nieprawidłową pracą wątroby, wydzielaniem żółci i niestrawnością stosuje się leki ochraniające i regenerujące komórki wątroby, jak również leki wspomagające wątrobę osłabioną i przeciążoną, leki pobudzające wydzielanie żółci oraz poprawiające wydzielanie żółci z pęcherzyka żółciowego.


W ofercie Apteki Melissa znajdziesz leki na wątrobę: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/watroba-i-trzustka,731.html, które wspierają jej prawidłowe funkcjonowanie i chronią ją przed uszkodzeniami. Leki na wątrobę pomagają również w utrzymaniu zdrowego pęcherzyka żółciowego i hamują gromadzenie się tłuszczów w wątrobie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Choroby wątroby, czyli jej niewydolność, to stan, w którym jest ona częściowo lub całkowicie pozbawiona...
CZYTAJ
Nasza wątroba to niesamowity organ. Bez niej nie moglibyśmy trawić pokarmów, usuwać z organizmu szkodliwych...
CZYTAJ
Wątroba jest największym narządem naszego organizmu. Pełni wiele skomplikowanych funkcji, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie całego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia