• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 149 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 149 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Zamówienia telefoniczne
2022-12-05
Dolegliwości i choroby

Kifoza. Czym są tzw. okrągłe plecy?

Nadmierna kifoza kręgosłupa, objawiająca się zaokrąglonymi plecami to poważna wada sylwetki. Nieleczona pogłębia się, powodując powstawanie garbu, który jest nie tyle nieestetyczny, co może doprowadzić do poważniejszych problemów, np. z oddychaniem. Jakie są przyczyny i objawy kifozy? Jakimi metodami można ją leczyć? Wyjaśniamy.

 Jakie są objawy kifozy?
Spis treści

Czym jest kifoza?

Kifoza to naturalna krzywizna kręgosłupa, będąca łukowatym wygięciem w stronę grzbietową. U zdrowych osób występują kifoza piersiowa i kifoza krzyżowa, dzięki którym człowiek jest w stanie utrzymać prawidłową, wyprostowaną pozycję ciała. Niestety, na skutek różnych zmian ta naturalna krzywizna może stać się wadą postawy – zaczyna być wtedy kifozą patologiczną.


Wyróżnia się 3 rodzaje kifozy patologicznej:

 • kifozę piersiową pogłębioną, czyli nadmierne wygięcie kręgosłupa na odcinku piersiowym, tworzące „plecy okrągłe”,
 • kifozę szyjną, czyli nadmierne wygięcie kręgosłupa do tyłu w odcinku szyjnym,
 • kifozę lędźwiową, czyli nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Kifozę, która jest wadą nazywa się czasem nadmierną kifozą albo hiperkifozą. Takie rozróżnienie jest potrzebne, aby wyraźnie odróżnić normalny stan kręgosłupa (kifozę) od wady wymagającej leczenia.

Jakie są objawy kifozy?

Kifoza to wada, którą zauważa sam pacjent, ponieważ zmienia się jego postawa. Jest ona także odczuwalna, gdyż znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie. Objawem, który rzuca się w oczy są oczywiście zaokrąglone plecy, natomiast to nie jedyny symptom choroby. Do innych objawów należą:

 • zmiana ustawienia głowy - wysunięcie do przodu i lekko w dół,
 • rozsunięte i odstające łopatki,
 • wysunięcie barków w przód, 
 • zaokrąglone ramiona,
 • zmiana fizjologicznego ustawienia miednicy,
 • zapadnięcie się i spłaszczenie klatki piersiowej,
 • osłabienie i niewłaściwe napięcie mięśni – zwłaszcza mięśni grzbietu,
 • przykurcze mięśni klatki piersiowej, 
 • ból kręgosłupa.

Poważnym następstwem kifozy są także problemy z oddychaniem, dlatego nie wolno tej wady bagatelizować i gdy tylko kręgosłup zacznie się „wykrzywiać” należy udać się do specjalisty. Przyczyn nadmiernej kifozy należy upatrywać w chorobach układu ruchu (takich jak osteoporoza, artretyzm), ale również w zaniedbaniach w zakresie aktywności fizycznej i higieny pracy. Chodzi tutaj głównie o rezygnację ze sportu i nieprawidłowe siedzenie przy biurku, a nawet – długotrwałe przeglądanie smartfona w pozycji z głową spuszczoną w dół.

Jak leczyć kifozę?

Leczenie kifozy zależne jest przede wszystkim od stopnia jej zaawansowania. Na szczęście terapia kifozy nie jest trudna i przynosi widoczną poprawę. Na początku zaleca się pacjentom ćwiczenia korekcyjne na kręgosłup, które wykonywane regularnie przyniosą naprawdę znakomite efekty. Wśród innych zaleceń jest spanie na twardym materacu i poduszce ortopedycznej, a także wprowadzenie do codziennej rutyny praktyki jogi.


Kifoza, która jest zaawansowana wymaga nieco większego zaangażowania i wprowadzenia dodatkowych zabiegów. Mogą to być masaże, ćwiczenia z fizjoterapeutą, chiropraktyka, ciepłolecznictwo, hydroterapia i elektroterapia. Jeśli hiperkifoza jest dla pacjenta bolesna, można do leczenia wprowadzić farmakologię w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Joga to jeden z tych rodzajów ruchu, który obecnie jest niezwykle popularny, a dodatkowo coraz...
CZYTAJ
Łokieć tenisisty to choroba, która dotyka nie tylko osoby aktywnie uprawiające sport. Dlatego nawet na...
CZYTAJ
Ucisk w klatce piersiowej to objaw, który jest niezwykle niepokojący. Kojarzony jest z problemami układu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia