• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 129 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 129 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2022-05-31
Dolegliwości i choroby

Klasterowy ból głowy. Czym się charakteryzuje?

Klasterowy ból głowy to przypadłość, która nie jest zagrożeniem dla zdrowia, jednak znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża komfort życia. Są to silne, regularnie pojawiające się dolegliwości, które dokuczają nawet kilka razy na dobę – napady mogą występować przez kilka dni, a nawet tygodni. Wyjaśniamy, jakie symptomy mogą sugerować klasterowe bóle głowy i w jaki sposób leczy się tą przypadłość.

 Objawy i rodzaje klasterowego bólu głowy
Spis treści

Przyczyny klasterowych bólów głowy

Choroba ta jest klasyfikowana jako idiopatyczne bóle głowy. Wiadomo, że kiedy pojawia się jej napad – czyli klaster – w układzie nerwowym wzrasta stężenie histaminy.


Mimo tego przyczyny choroby nie są do końca poznane. Uważa się jednak, że klasterowe bóle głowy – zwane też niekiedy zespołem Hortona – mogą być spowodowane:

 • zapaleniem aseptycznym – zgodnie z tą teorią dolegliwości bólowe są spowodowane zapaleniem kości znajdującej się tuż przy nerwie trójdzielnym. Stan zapalny może być wywołany przez bakterie, wirusy, grzyby. Na skutek tego dochodzi do wolniejszego przepływu krwi w tętnicy, pojawia się jej obrzęk, co powoduje ucisk na nerw trójdzielny i ból,
 • nadaktywnością podwzgórza mózgu i zwiększoną produkcją histaminy.

Na klasterowy ból głowy częściej cierpią osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu i napojów z kofeiną. Prawdopodobieństwo pojawienia się napadu zwiększają przyjmowanie leków z nitrogliceryną oraz przebywanie w warunkach wysokogórskich.

Objawy i rodzaje klasterowego bólu głowy

Przypadłość ta jest trudna zdiagnozowania, gdyż jej objawy częściowo pokrywają się z symptomami występującymi przy migrenie. W przypadku zespołu Hortona dolegliwości również dotyczą jednej strony głowy.


Na chorobę tą częściej zapadają mężczyźni niż kobiety. Charakterystyczne dolegliwości pojawiają się zwykle między 20. a 40. rokiem życia. Ból często przychodzi nagle i podczas snu. Klasterowy ból głowy mogą sugerować objawy towarzyszące, czyli:

 • łzawienie oka i opadanie powieki po tej samej stronie, której dotyczą dolegliwości bólowe,
 • opuchnięcie i zaczerwienienie twarzy,
 • ból zlokalizowany w okolicach oczodołu,
 • potliwość,
 • obrzęk błony śluzowej nosa,
 • wyciek nadmiernej ilości wydzieliny z nosa,
 • pobudzenie, uczucie niepokoju.

Chorzy klasyfikują ból jak kłujący i piekący. Może pojawiać się on nawet kilka razy w ciągu doby. Choroba ustępuje po kilku dniach lub tygodniach, ale dolegliwość mają tendencję do powracania. Napady klasterowych bólów głowy pojawiają się najczęściej wiosną i jesienią.


Wyróżnia się dwa rodzaje klasterowych bólów głowy:

 • chroniczne – taka postać choroby charakteryzuje się tym, że napady bólowe pojawiają się przez okres dłuższy niż rok. Remisja choroby trwa wtedy nie dłużej niż dwa tygodnie,
 • epizodyczne – w takiej postaci choroba utrzymuje się od tygodnia do roku. Klastery – czyli napady bólowe – są oddzielone minimum dwutygodniowym okresem ustąpienia objawów

W jaki sposób leczy się klasterowe bóle głowy?

Diagnostyka zespołu Hortona polega między innymi na wykluczeniu innych czynników mogących powodować tak silne dolegliwości. W tym celu osoba skarżąca się na bóle głowy jest kierowana na tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Należy wykluczyć też zapalenie zatok szczękowych – np. poprzez wykonanie badania RTG.


Po postawieniu diagnozy lekarz może wdrożyć leczenie, które polega na doraźnym łagodzeniu dolegliwości bólowych oraz na profilaktyce:

 • w przypadku napadu bólu pacjenci mogą stosować inhalacje 100% tlenem i tryptany – w formie zastrzyków lub aerozoli. Leki w postaci tabletek są nieskuteczne – są zbyt wolno wchłaniane przez organizm i zbyt późno przynoszą ulgę w bólu,
 • aby zapobiegać pojawieniu się objawów choroby, pacjentom zaleca się przyjmowanie glikokortykosteroidów, blokerów kanału wapniowego, węglanu litu.

Nietypowy, chroniczny i bardzo silny ból głowy zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem. Jeśli dolegliwości mają charakter napadowy, towarzyszy im łzawienie oka, opadanie powieki, może to sugerować zespół Hortona. Aby zmniejszyć dolegliwości i zapobiegać napadom, należy pozostawać pod stałą opieką lekarską – leki minimalizujące objawy klasterowych bólów głowy to środki przepisywane wyłącznie na receptę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Aromaterapia jest jednym ze sposobów terapii zaliczanych do propozycji medycyny alternatywnej. Dowody na skuteczność jej...
CZYTAJ
Czym jest endometrioza? To choroba żeńskich narządów płciowych, której etiologia (przyczyny i pochodzenie) nie są...
CZYTAJ
Nawet 1,5 mln Polaków może zmagać się z depresją. To poważna choroba wymagająca leczenia, na...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia