2022-09-01
Porady

Klimatyzacja. Jak wpływa na zdrowie i czy jest dobra w czasie upałów?

Za oknem lato, a w Twoim domu robi się coraz cieplej? Kusi Cię wizja montażu klimatyzacji, która zapewni Ci chłód w salonie i sypialni? W takim razie powinieneś dowiedzieć się, jak jej używanie wpłynie na twoje zdrowie. Okazuje się, że niekiedy może być ona przyczyną uporczywych dolegliwości, a nawet chorób. Rozwiewamy wątpliwości na temat tego, czy rzeczywiście warto inwestować w klimatyzację w domu i czy opłaca się używać jej w samochodzie.

 Klimatyzacja w domu – czy warto?
Spis treści

Klimatyzacja w domu – czy warto?

Klimatyzatory wykorzystuje się dziś nie tylko w biurach, sklepach, ale coraz częściej stanowią element wyposażenia gospodarstw domowych. Urządzenia te są łatwo dostępne, a oferta firm zajmujących się ich montażem jest szeroka.


Klimatyzacja w domu ma swoje zalety:

  • latem słońce może szybko nagrzewać pomieszczenia, w których zaczyna być zbyt gorąco – bywa, że wysoka temperatura w domu czy mieszkaniu jest szczególnie uciążliwa dla starszych osób i dzieci. Klimatyzacja może wtedy pomóc uchronić organizm przed przegrzaniem i zwiększa komfort domowników;
  • upalne noce nie sprzyjają pełnowartościowemu wypoczynkowi – wiele osób ma wtedy problemy z zaśnięciem. Rozwiązaniem tego problemu może być właśnie klimatyzator, który jest zdecydowanie skuteczniejszy niż tradycyjny wentylator;
  • zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach w ciągu dnia może być przyczyną złego samopoczucia, senności – w takiej sytuacji włączenie klimatyzacji poprawia nie tylko komfort termiczny, ale też nastrój.

Mimo tego należy być ostrożnym z używaniem klimatyzatorów i trzeba wykorzystywać je z głową. W przeciwnym razie mogą one zaszkodzić zdrowiu.

Klimatyzacja a pleśń i grzyby

Zasada działania typowych klimatyzatorów jest prosta – zasysają one powietrze znajdujące się w pomieszczeniach, schładzają je, a następnie wypuszczają chłodny, przyjemny podmuch. Tym samym nietrudno o to, aby wewnątrz urządzeń rozwijały się groźne dla zdrowia drobnoustroje. Nie wszyscy pamiętają o tym, aby regularnie dezynfekować, czyścić klimatyzator. Wtedy wewnątrz urządzenia zaczynają panować idealne warunki do rozwoju pleśni, grzybów, a nawet bakterii. Drobnoustroje przedostają się do układu oddechowego wraz z wdychanym powietrzem. Mogą one powodować choroby układu oddechowego, obniżenie odporności oraz są szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków. Sytuacji takiej można uniknąć – wystarczy regularnie, przynajmniej dwa razy w roku czyścić klimatyzację.

Wpływ klimatyzacji na zdrowie – suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach

Klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale też wysusza powietrze. Dlatego może ona niekiedy wywoływać nieprzyjemne dolegliwości:

  • uczucie suchości w jamie ustnej, pieczenie, ból gardła, jego podrażnienie;
  • zespół suchego oka – suche powietrze podrażnia spojówki, co skutkuje m.in. mniejszą częstotliwością mrugania. Oczy stają się wtedy „suche”, mogą być zaczerwienione i podrażnione;
  • przesuszenie skóry.

Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie – czy warto chłodzić się w podczas podróży autem?

Gdy skwar leje się z nieba, samochody nagrzewają się jeszcze szybciej niż budynki. Używanie klimatyzacji to wtedy jak najbardziej słuszna decyzja – jednak i w tym przypadku należy zadbać o jej dezynfekcję i czyszczenie.


Oprócz tego, włączając chłodzenie w samochodzie, należy uważać na amplitudę temperatur podczas wychodzenia z klimatyzowanego auta. W sytuacji, gdy będzie ona większa niż 5 °C, może być groźna dla zdrowia. Wychodzenie z wychłodzonej kabiny na zewnątrz, gdzie panuje upał, bywa przyczyną stanów zapalnych gardła, problemów z zatokami, katarem. Aby temu zapobiec, należy na chwilę przed końcem jazdy wyłączyć klimatyzację lub zmniejszyć intensywność chłodzenia.

Klimatyzacja w pracy a zdrowie

Bez klimatyzacji w biurze ani rusz. Jednak strumień schłodzonego powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy. W takiej sytuacji można spodziewać się, że pracownikowi szybko zaczną dolegać choroby górnych dróg oddechowych.


Oprócz tego przebywając kilka godzin dziennie w klimatyzowanych pomieszczenia, warto zatroszczyć się o śluzówkę gardła. By ją nawilżyć, można pić wodę z miodem, stosować płukanki, specjalne tabletki do ssania. Dotyczy to zarówno używania klimatyzacji w domu, w samochodzie, jak i w miejscu pracy.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Gorące lato to pogoda, na którą wiele osób czeka z utęsknieniem. Trzeba jednak pamiętać, że...
CZYTAJ
Przebywanie na słońcu jest przyjemne, ale nie zawsze korzystne dla zdrowia. I wcale nie chodzi...
CZYTAJ
Chcesz na długo zachować młody wygląd? W takim razie musisz sporo uwagi poświęcić nie tylko...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia