• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2021-12-27
Zdrowa skóra i uroda

Koenzym Q10. Jak działa na organizm?

Koenzym Q10 to ważny składnik, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Chociaż kojarzy się głównie z opóźnianiem procesów starzenia, jego właściwości mają znacznie szerszy zakres. Poznaj tę substancję, by dowiedzieć się o dobroczynnym wpływie na kondycję zdrowotną i urodę.

Organizm człowieka produkuje wiele ważnych substancji, których zaczyna ubywać wraz z wiekiem. Tak jest nie tylko w przypadku kwasu hialuronowego, ale również koenzymu Q10. Dlatego warto dostarczać do z zewnątrz, np. wraz z pożywieniem lub suplementami diety.

 Koenzym Q10 w różnych odsłonach - właściwości.
Spis treści

Koenzym Q10 – co to?

Koenzym Q10 znany jest również jako ubichinon. To substancja witaminopochodna, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania komórek. Uczestniczy m.in. w produkcji energii komórkowej, a także odpowiada za transfer elektronów pomiędzy błonowymi kompleksami enzymatycznymi.

Właściwości koenzymu Q10

Lista dobroczynnych właściwości koenzymu Q10 jest długa. Oznacza to, że substancja ta wspiera funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach jednocześnie.

  • Wspomaga walkę z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 wykazuje zdolność wiązania wolnych rodników tlenowych, co wskazuje na jego właściwości przeciwutleniające. Tym samym pomaga nie tylko opóźnić procesy starzenia, ale również pomaga zapobiec uszkodzeniom białek i DNA.

Warto przy tym podkreślić, że właściwości antyoksydacyjne wykazuje wyłącznie zredukowana forma koenzymu Q10 – ubichinol.

  • Pomaga zmniejszyć ryzyko miażdżycy

Zredukowana forma koenzymu Q10 jest obecna w lipoproteinach. Pomagając w ochronie cholesterolu LDL przed utlenieniem, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju miażdżycy. Należy bowiem pamiętać, że cholesterol LDL powoduje powstawanie blaszek miażdżycowych, które odpowiadają za miażdżycę tętnic.

  • Wspiera utrzymanie skóry w dobrej kondycji

Koenzym Q10 przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia, co jest widoczne na skórze. Pomaga poprawić gładkość i jędrność skóry, wspiera redukcję zmarszczek.

Koenzym Q10 – gdzie go szukać?

Koenzym Q10 to substancja, którą można dostarczyć do organizmu na różny sposób. Chociaż podstawą jest prawidłowo zbilansowana dieta, można wspomóc się odpowiednimi suplementami.

Pokarmowe źródła koenzymu Q10

Koenzym Q10 możesz znaleźć w wielu produktach spożywczych. Do jadłospisu warto włączyć przede wszystkim: olej rzepakowy, wołowinę, drób, groch, jogurty, czarną porzeczkę, kalafiora.

Suplementy z koenzymem Q10

W aptece znajdziesz bogaty wybór preparatów z koenzymem Q10 w składzie. Zwykle mają one formę tabletek lub kapsułek, występujących jako monopreparaty lub preparaty złożone. Dużą popularnością cieszą się także krople – zarówno do stosowania doustnego, jak i zewnętrznego.

Jeśli zależy Ci na poprawie kondycji skóry, warto sięgnąć po suplementy diety zawierające nie tylko koenzym Q10, ale również witaminę E czy witaminę A. Warto zwrócić uwagę na zawartość składnika aktywnego. Powszechne są preparaty zawierające od 30 do 100 mg koenzymu Q10. W przypadku osób starszych czy zmagających się z chorobami sercowo-naczyniowymi zaleca się przyjmowanie nawet 300 mg aktywnego składnika na dobę.

Kosmetyki zawierające koenzym Q10

W walce z oznakami starzenia skóry pomocne mogą okazać się kosmetyki – wyłącznie do stosowania zewnętrznego.

Jak przyjmować koenzym Q10, aby zwiększyć jego wchłanianie?

Jeżeli chcesz uzupełnić poziom koenzymu Q10, warto pamiętać o czynnikach wpływających na jego wchłanianie. Substancja ta nie rozpuszcza się w wodzie, lecz w tłuszczach. Co to oznacza?

Preparaty apteczne zawierające koenzym Q10 oraz produkty spożywcze będące jego źródłem warto spożywać w „towarzystwie” tłuszczów.

  • Jeśli więc decydujesz się na suplementy diety, wybieraj postać kapsułek, w których aktywna substancja została „zawieszona” w oleju.
  • Jeżeli wzbogacasz dietę w produktu będące źródłem koenzymu Q10, dodaj odrobinę oliwy z oliwek.

Koenzym Q10 jest ważnym składnikiem dla organizm, dlatego warto dostarczać go z zewnątrz – szczególnie w okresie zwiększonego zapotrzebowania.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Na zdrowie i dobre samopoczucie składają się przede wszystkim wartościowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność...
CZYTAJ
Jesień, zima oraz następująca po nich wczesna wiosna to czas, w którym zdecydowanie wzrasta ryzyko...
CZYTAJ
Okres jesienny to czas zwiększonej podatności na infekcje. W związku z tym warto wspomóc prawidłową...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia