2016-12-20
Suplementacja

Kolagen na stawy

Stawy odpowiadają za naszą mobilność, a nawet najdrobniejszy ruch naszego ciała to efekt właśnie ich pracy. Warto więc o nie zadbać, w czym pomogą zbilansowana dieta, ćwiczenia fizyczne, a także odpowiednia suplementacja w postaci preparatów zawierających kolagen na stawy.

 Kolagen na stawy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Prawidłowa współpraca stawów, wiązadeł i mięśni jest gwarancją normalnego funkcjonowania, niestety pokrywająca części styczne kości chrząstka stawowa, pełniąca swoistą rolę amortyzatora, wskutek upływu lat, a także innych czynników, ulega wyeksploatowaniu. Najczęściej wtedy rozpoczynają się problemy, którym są w stanie zapobiec preparaty zawierające kolagen na stawy. Aby chrząstka stawowa zużywała się w mniejszym tempie oprócz kolagenu należy również pomyśleć o odpowiedniej diecie, a także zmianie trybu życia. 

Ruch i dieta w walce z bólem stawów

Bardzo ważny jest ruch, oczywiście najlepiej na świeżym powietrzu. Codzienna dawka ćwiczeń fizycznych ułatwi dostarczenie do chrząstki stawowej niezbędnych składników odżywczych, ponadto pomoże w wytwarzaniu większej ilości substancji maziowej wypełniającej torebkę stawową.

Ćwiczenia fizyczne, preparaty zawierające kolagen na stawy i dieta bogata w przeciwutleniacze (znajdziesz je w ciemnym pieczywie), witamina D, kwasy omega, magnez, wapń i fosfor, a wreszcie chroniące komórki przed stresem oksydacyjnym witamina C i selen (ryż), zalecane są zarówno w profilaktyce jak i wówczas, gdy już zaczęliśmy odczuwać dyskomfort. Warto wspomnieć, że kwasów omega, magnezu czy wapnia najwięcej jest w rybach, jeśli jednak za ich smakiem nie przepadamy, alternatywą okazać się mogą wspomniane preparaty zawierające kolagen.

Objawy niedoboru kolagenu w stawach

O kolagenie, tak jak o odpowiedniej diecie i ćwiczeniach fizycznych przypominamy sobie zwykle dopiero wówczas, gdy pojawią się już symptomy schorzenia. Typowym objawem przy problemach ze stawami jest ból podczas wstawania z krzesła lub z łóżka, a także ustępująca w trakcie dnia sztywność. Z biegiem czasu pojawia się również tak zwane trzeszczenie kości, a wreszcie i kłopoty z normalnym poruszaniem się. Objawów tych nie należy bagatelizować, a przyjmowanie odpowiedniego suplementu diety zawierającego kolagen na stawy, obok diety i utrzymania prawidłowej masy ciała, jest w takich przypadkach szczególnie istotne.

Suplementy zawierające kolagen na stawy

Suplementy diety zwierające kolagen zapobiegają powstawaniu problemu, a także wspierają stawy, gdy ból już się pojawi. Należy przy tym pamiętać, że preparaty są jedynie dodatkiem odpowiednio zbilansowanej diety, nigdy zaś zamiennikiem.

Kolagen typu II występujący w chrząstce stawowej znakomicie wpływa na nasze kości i utrzymanie masy mięśniowej. I z tego powodu zaleca się stosowanie suplementów powstałych na jego bazie.

W Aptece Melissa znajdziesz wiele preparatów zawierających kolagen na stawy, ale szczególnie polecany jest 4Flex https://www.apteka-melissa.pl/produkt/4flex-kolagen-nowej-generacji-30-sasz,1915.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ból stawów to powszechna dolegliwość, na którą narażony jest każdy. Uprawianie sportu, dźwiganie ciężkich przedmiotów,...
CZYTAJ
Zapalenie stawów jest dokuczliwą dolegliwością, która objawia się bólem, obrzękiem, sztywnością i ograniczoną ruchomością stawów....
CZYTAJ
Dolegliwości stawowe są dzisiaj powszechnym problemem. Przyczyniają się do tego niezdrowa dieta, otyłość, nieaktywny tryb...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia