2017-02-07
Dolegliwości i choroby

Kolki i zaparcia - dokuczliwy problem dla maluszka i rodziców

Z ich powodu cierpią zarówno niemowlęta jak i rodzice. Kolki i zaparcia potrafią w sposób szczególny uprzykrzyć zwłaszcza pierwsze miesiące życie dziecka, dlatego dolegliwości tych, gdy tylko się pojawią, nie należy bagatelizować.

 Kolki i zaparcia - dokuczliwy problem dla maluszka i rodziców - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Objawy i przyczyny kolek i zaparć

Kolki i zaparcia spędzają sen z powiek wielu rodzicom. Z tą pierwszą przypadłością boryka się według różnych danych 10-40% wszystkich dzieci. Za nasilającymi się zwłaszcza w godzinach wieczornych napadami płaczu, którym towarzyszy podkurczanie nóżek, stać mogą zaburzenia przewodu pokarmowego, niedobór laktazy, niedojrzałość układu nerwowego, ale także alergie czy refluks żołądkowo-przełykowy. Kolki i zaparcia to częste dolegliwości u niemowląt, a o ile ta pierwsza nie jest niebezpieczna, o tyle druga, jeśli nie ustępuje, powinna zostać zgłoszona lekarzowi.


Zaparcia powoduje zwykle zła dieta matki (w przypadku gdy dziecko karmione jest piersią) lub nieodpowiednie przygotowanie mleka (w przypadku gdy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym). Jeśli w trakcie wypróżnienia dziecko jest szczególnie niespokojne, brzuszek jest twardy, a pomiędzy wypróżnieniami występują długie przerwy, warto skonsultować się z lekarzem. Kolka i zaparcia mogą pojawić się jednocześnie, zresztą trudności z wypróżnianiem się, niekiedy wywołane dużym nagromadzeniem gazów w jelitach, należą do jednych z najczęstszych objawów towarzyszących napadom płaczu. Nieprzespane noce i stres towarzyszący tym dolegliwościom wpływają na kondycję rodziców i dziecka, dlatego w przypadku występowania kolek i zaparć warto sobie, a przede wszystkim maluszkowi pomóc.

Jak sobie pomóc?

Sposobów na to, jak radzić sobie z kolką i zaparciami jest kilka. W przypadku pierwszej dolegliwości sprawdzają się niekiedy nawet najprostsze spośród nich. W Aptece Melisa (na https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kolki-i-zaparcia,983.html) znajdziesz szeroki asortyment mlek specjalistycznych na kolki i zaparcia dla dzieci najlepszych producentów. Przede wszystkim zachowajmy spokój, starajmy się naszym zachowaniem nie wywołać u dziecka niepokoju. Poza tym przytulmy maluszka, włączmy uspakajającą muzykę, pomasujmy jego brzuszek i plecy, przygotujmy mu kąpiel. Na kolki i zaparcia sprawdzają się również herbatki z kopru włoskiego.


Ponieważ jedną z przyczyn występowania zaparć u dzieci karmionych piersią może być nieodpowiednia dieta matki, powinna ona pamiętać o piciu dużych ilości płynów (tyczy się także dziecka) i spożywaniu produktów bogatych w błonnik. W późniejszym okresie dziecku warto podawać jogurt naturalny z żywymi kulturami bakterii oraz przeciery warzywne i owocowe. W przypadku nasilenia się objawów związanych z kolką i zaparciami należy zasięgnąć porady u lekarza. Być może zdoła on zaproponować preparaty dla niemowląt, które zaradzą problemowi. Kolki i zaparcia zwykle nie są groźne, a ta pierwsza dolegliwość ustępuje po trzecim lub czwartym miesiącu życia, niemniej czujność zachować należy zawsze.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Obecnie, kiedy w sklepach z akcesoriami dla niemowląt dostępnych jest tak wiele różnych butelek do...
CZYTAJ
Kolka jelitowa jest jedną z najczęstszych dolegliwości wieku niemowlęcego. Dotyka ona nawet do 10-40% wszystkich...
CZYTAJ
Jak się okazuje, zaparcia u dzieci są problemem dość powszechnym. Są też problemem nieprzyjemnym, trudnym...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia