2015-10-20
Porady

Kolonoskopia – warto pokonać wstyd!

Coraz więcej wiemy o profilaktyce nowotworowej i dzięki niej coraz częściej decydujemy się na serie badań dających aktualny obraz naszego zdrowia. Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka jelita grubego i niezastąpionym narzędziem w wykrywaniu wczesnego stadium raka jelita grubego. Przy okazji wykonywania tego badania, lekarz również może zlokalizować i usunąć polipy czy pobrać wycinek podejrzanego miejsca do badania.

 Kolonoskopia – warto pokonać wstyd - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przygotowanie do kolonoskopii 

Jest bardzo ważną kwestią, a niestety często lekceważoną przez pacjentów. Niewłaściwie przygotowanie uniemożliwia prawidłowe wykonanie kolonoskopii. W Polsce wykonuje się ich rocznie ok. 400 tysięcy, a - niestety – mniej więcej 30% pacjentów zostaje umówionych w innym terminie ze względu na niewłaściwe przygotowanie do badania. W przypadku, kiedy lekceważy się dietę i prawidłowe oczyszczenie jelita, samo badanie jest obarczone dużym ryzykiem przeoczenia zmiany chorobowej.

 • W dniu badania pacjent powinien zgłosić się z osobą towarzyszącą, a jeżeli jest sam, powinien pamiętać, że po kolonoskopii nie można prowadzić pojazdów mechanicznych przez 12 h. Jest to spowodowane podawaniem środka uspokajającego podczas zabiegu w celu rozluźnienia mięśni.

 • 3 - 4 dni przed badaniem należy przejść na dietę płynną lub ubogoresztkową: unikamy ciemnego pieczywa, kasz, nabiału, mięsa czy dużej ilości warzyw.

 • Nie spożywamy owoców i warzyw zawierających drobne pestki, takich jak: kiwi, truskawki, pomidory czy innych drobnych ziaren (sezam lub siemię lniane). Mogą one spowodować niedrożność kanału roboczego endoskopu.

 • Nie jemy buraków ani słodyczy zawierających czerwony barwnik (lizaków, landrynek), ponieważ ich spożycie wpływa na kolor śluzówki jelita.

 • W przeddzień badania po godzinie 15.00 nie przyjmujemy już żadnych posiłków, możemy jedynie pić wodę niegazowaną i klarowne soki.

 • Po godzinie 15.00, należy wypić specjalny środek przeczyszczający, przepisany przez lekarza zlecającego nam badanie. Kierujemy się wskazaniami producenta preparatu, ale w przypadku większości z nich, musimy przyjąć ok. 4 litrów płynów w małych dawkach – tj. 1 szklanka co 15 minut.

 • W dniu badania, możemy jedynie pić klarowne niegazowane napoje.

 

Jeżeli pacjenci na stałe przyjmują jakieś leki, powinni skonsultować sposób postępowania z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza osób chorujących na cukrzycę. 

Przebieg kolonoskopii

Badanie nie jest bolesne, ale wielu pacjentów odczuwa na tyle duży dyskomfort, że kolonoskopia jest najczęściej wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Można również zrezygnować ze znieczulenia - odporność na ból jest kwestią indywidualną i w tym przypadku każdy pacjent ma możliwość zadecydowania o znieczuleniu. Badanie trwa kilkadziesiąt minut i najczęściej odbywa się przy współpracy z osobą badaną.

Przed zabiegiem otrzymujemy specjalne jednorazowe ubranie zapewniające możliwie największe poczucie intymności w tej sytuacji. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej (na boku), z kolanami podciągniętymi do brody. Na etapie początkowym, lekarz sprawdza okolice odbytu i ewentualne zmiany, a następnie wprowadza endoskop (rurka nieco cieńsza od palca wskazującego), obserwując wnętrze jelita na monitorze.

Wielu pacjentów odsuwa od siebie myśl o kolonoskopii jedynie w celach profilaktycznych, obawiając się skrępowania i naruszenia intymności. Warto przełamać strach i niechęć w sytuacji, kiedy zysk z jej wykonania jest ogromny. Badanie to, w celach profilaktycznych, powinien wykonać każdy po ukończeniu 35. roku życia oraz osoby, które zaobserwowały u siebie:

 • krew w kale (można również w celu wykrycia krwi utajonej nabyć w aptece i wykonać samodzielnie test w domu),

 • zmiany wypróżnień (zaparcia, biegunki),

 • polipy jelita grubego.

 Rak jelita grubego odpowiednio wcześnie wykryty jest w 100% uleczalny. Rocznie w Europie diagnozuje się ok. 400 tysięcy przypadków tego typu raka i połowa pacjentów umiera z powodu późnej diagnozy. W Polsce większość ludzi nie wie o programie badań przesiewowych finansowanych z budżetu państwa, na które powinny się zgłosić:

 • wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat,

 • osoby w wieku 40 – 65, które w bliskiej rodzinie mają przypadki zachorowania na raka jelita grubego (rodzice, rodzeństwo, dzieci),

 • osoby w wieku 25+, obciążone genetycznie większym ryzykiem zachorowania.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Najpierw zwykłe zmęczenie, nudności, potem ból brzucha, biegunka, wymioty, podwyższona temperatura. Wszystko może trwać od...
CZYTAJ
Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego – objawia się ona...
CZYTAJ
Praktycznie każdy słyszał choć raz w życiu nazwę: zespół jelita drażliwego. W skrócie nazywany IBS,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia