Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 21.03 godz. 8:00 do 03.04.2024 godz. 16:00. Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Alergia daje Ci się we znaki? 🤧 Kliknij i sprawdź triki na pokonanie jej! 💪
2020-04-10
Zdrowa skóra i uroda

Kompendium wiedzy o filtrach UV. Część II: rodzaje filtrów UV

W poprzedniej części naszego cyklu o ochronie przeciwsłonecznej staraliśmy się przybliżyć Wam teoretyczne zagadnienia, dotyczące promieniowania UV i jego wpływu na skórę i organizm człowieka. Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu nikt nie będzie miał już wątpliwości, że regularne nakładanie preparatów z filtrem jest koniecznością – nawet wtedy, gdy większość dnia spędzamy w pomieszczeniach lub gdy aura za oknem nie zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Dziś skupimy się na rodzajach filtrów UV  oraz ich właściwościach.

 Czym charakteryzuje się dobry krem z filtrem?
Spis treści

Dobry krem z filtrem – co to oznacza?

Każda osoba decydująca się na zakup preparatu przeznaczonego do ochrony przeciwsłonecznej poszukuje „dobrego kremu z filtrem” – takiego, który nie będzie bielił twarzy, nie będzie się błyszczał i powodował powstawania wyprysków, a przede wszystkim – takiego, który będzie po prostu dobrze chronił przez zdradliwymi promieniami słońca. Jak więc wybrać taki produkt? Przede wszystkim należy przyjrzeć się składnikom zawartym w preparacie – to właśnie one i ich specyfika będą wpływać na to, jak krem czy balsam będą „zachowywać się” pod makijażem i jak będą wpływać na stan naszej cery i skóry na ciele. Rodzaje filtrów UV to przede wszystkim filtry chemiczne, fizyczne, ale również mieszane. Jakie są ich właściwości?


Filtry chemiczne

Filtry chemiczne to organiczne substancje, których cząsteczki pochłaniają promieniowanie UV i nie dopuszczają do wytworzenia się określonych reakcji komórek skóry i naskórka na działanie promieniowania ultrafioletowego. Ich podstawową zaletą jest to, że nałożone na skórę działają dłużej niż filtry mineralne. Dzieje się tak za sprawą tego, że ich cząsteczki wnikają w głąb skóry i to właśnie tam pochłaniają promieniowanie. Z tego względu nie trzeba dokładać ich tak często, jak w przypadku mineralnych odpowiedników. Dodatkowo filtry chemiczne nie bielą skóry i w większości przypadków nie wpływają na trwałość makijażu. Jak rozpoznać filtry chemiczne? Należy szukać w składach takich substancji, jak: otokrylen, awobenzon, Ethylhexyl Methoxycinamate, trisiloksandrometrizol czy Methoxydibenzoylmethane. Z ich działania zadowolone będą przede wszystkim osoby z cerą tłustą lub mieszaną, ponieważ tego typu kosmetyki posiadają raczej „suche” wykończenie.


Filtry fizyczne

Filtry fizyczne (określane również jako mineralne i naturalne filtry UV), w przeciwieństwie do filtrów chemicznych, nie pochłaniają promieniowania ultrafioletowego, ale je… odbijają. Taki mechanizm zachodzi dzięki temu, że cząsteczki w tych preparatach to tak naprawdę pigmenty, które tworzą na powierzchni skóry „tarczę” odbijającą światło. Naturalne filtry UV wykazują podobną skuteczność co filtry chemiczne, jednak mechanizm ich działania ma swoje minusy – przede wszystkim efekt odbicia światła UV jest widoczny dla ludzkiego oka w postaci białej poświaty. Oprócz tego filtry fizyczne działają na powierzchni skóry – nie wchłaniają się tak dobrze, jak chemiczne odpowiedniki, co może skutkować szybszym błyszczeniem się skóry. Nie oznacza to jednak, że takie formuły nie mają żadnych zalet – wręcz przeciwnie. Z pewnością sprawdzą się u osób z wrażliwymi cerami, skłonnymi do podrażnień i pojawiania się odczynów alergicznych. Ponadto filtry mineralne polecane są jako bezpieczne filtry UV dla delikatnej skóry małych dzieci. Aby rozpoznać naturalne filtry UV w składzie kosmetyku, między linijkami INCI należy poszukiwać takich nazw, jak Titanium Dioxide oraz Zinc Oxide.


Filtry mieszane

Jak sama nazwa wskazuje, filtry mieszane są połączeniem filtrów chemicznych oraz fizycznych. To właśnie one doskonale sprawdzą się u osób z naprawdę jasną, wręcz alabastrową karnacją, chroniąc je przed poparzeniami słonecznymi w sposób dwutorowy: absorbując promieniowanie UV oraz odbijając je. Powinny stosować je zwłaszcza osoby o rudych i bardzo jasnych włosach, błękitnych oczach, a także takie, które cierpią na bielactwo.



Bezpieczne filtry UV to tak naprawdę każde kosmetyki z tej kategorii. W ostatnich latach miłośnicy kosmetyków naturalnych ścierają się ze zwolennikami filtrów chemicznych o to, które z nich są lepsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla organizmu człowieka. Słuchając obu stron należy pamiętać o tym, że każdy kosmetyk przed wprowadzeniem na rynek musi spełniać restrykcyjne normy i zasady o charakterze medycznym i kosmetologicznym – a to daje konsumentom gwarancję pełnego bezpieczeństwa stosowania produktu. Ważnym jest, aby wśród szerokiej oferty wybrać dla siebie formułę, która zapewni przyjemność stosowania – bez spełnienia tego aspektu nakładanie kremu czy balsamu po prostu nie będzie tak regularne, jak powinno.


Przeczytaj także:

Krem z filtrem dla niemowląt i dzieci,   Aplikacja ochrony przeciwsłonecznej w praktyce,   Jak działa ochrona przeciwsłoneczna?,   Słońce a trądzik,   Uczulenie na słońce,   7 zasad zdrowego opalania,   Opalanie naturalne czy samoopalacz,   Co powinniśmy wiedzieć o kosmetykach do opalania?



Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Co roku, przed rozpoczęciem sezonu letniego, wiele osób zastanawia się, czy warto sięgać po preparaty...
CZYTAJ
Poniższy artykuł, odpowiadający na najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące aplikacji oraz działania kremów z filtrem...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia