2016-05-17
Zdrowie dziecka

Konflikt serologiczny

Niezgodność antygenów krwi matki i płodu jest zagrożeniem dla dziecka i całkowicie nieszkodliwym faktem dla matki. Do konfliktu serologicznego dochodzi w przypadku gdy dziecko dziedziczy po ojcu antygeny krwinkowe oznaczone jako Rh+ a matka ich nie ma w swojej krwi (Rh-). Do szkodliwego działania dochodzi, gdy krew matki spotyka krew dziecka a ma to miejsce przy porodzie. Wówczas układ immunologiczny matki, postrzega antygen krwinkowy dziecka jako intruza i zaczyna go zwalczać.

 Konflikt serologiczny - na czym polega i jak go leczyć?
Spis treści

Konflikt serologiczny - kiedy występuje i jak powstaje?

Jako że pierwszy kontakt krwi matki i dziecka, w zdrowych ciążach, jest dopiero przy porodzie, ryzyko powikłań u dziecka z pierwszej ciąży z konfliktem serologicznym jest niewielkie. W trakcie porodu, układ immunologiczny nie zdąży wytworzyć na tyle silnych przeciwciał i w takiej ilości, aby zaszkodzić dziecku. Ryzyko rośnie dopiero przy drugiej ciąży z konfliktem serologicznym, kiedy organizm w swojej pamięci ma historię z pierwszej ciąży i posiada w swoim „arsenale” gotowe do walki przeciwciała, zdolne do przejścia przez barierę łożyskową. Współczesna medycyna dąży do tego, aby scenariusz wydarzeń ze zdania powyżej nie miał miejsca. Zatem po wykryciu konfliktu serologicznego, po porodzie matce podaje się leki. Zadaniem tych farmaceutyków jest zniszczenie krwinek dziecka, które mogły przedostać się do krwiobiegu matki. Wówczas układ immunologiczny nie zapamiętuje intruza – krwinek dziecka i nie wytwarza przeciwciał. Jest to bardzo ważne działanie chroniące kolejne ciąże.

Konsekwencją nieleczonego konfliktu serologicznego może być ciężka choroba hemolityczna u noworodków. Jednak współczesna medycyna doskonale wie jak radzić sobie w sytuacji konfliktu serologicznego i skuteczność tego leczenia jest zadowalająca. 

Konflikt serologiczny – postępowanie w przypadku ciężkiej niedokrwistości

W przypadku wystąpienia konfliktu serologicznego oraz – w następstwie – ciężkiej niedokrwistości u płodu, w większości przypadków wdrażane jest leczenie wewnątrzmaciczne. Polega ono na przetaczaniu krwi dziecku za pomocą nakłucia naczynia pępowinowego. Podczas zabiegu konieczne jest użycie krwinek bez antygenu D, czyli krwinek obojętnych na ataki przeciwciał. Wystarczą już 3 do 4 takich zabiegów, by organizm dziecka mógł właściwie funkcjonować. Po tym okresie płód jest już zwykle gotowy do opuszczenia łona matki – gdy ciąża osiąga 35-37 tydzień, wywoływany jest poród (ze wskazaniem na poród siłami natury). Po przyjściu dziecka na świat, leczenie jest kontynuowane z wykorzystaniem kolejnych transfuzji bądź fototerapii – w zależności od stanu zdrowia noworodka.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Cukrzyca ciążowa to potencjalny problem każdej ciężarnej i jej dziecka. Nieleczona stanowi duże zagrożenie dla...
CZYTAJ
Zbliżający się termin porodu nasila potrzebę skompletowania lub uzupełnienia wyprawki dla nowego członka rodziny. Warto...
CZYTAJ
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w którym jej organizm ma specjalne zapotrzebowanie na...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia