ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
DARMOWY ODBIÓR
W NASZEJ APTECE
DARMOWA DOSTAWA
KURIEREM OD 279 ZŁ
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

Kosmetyki dla dzieci - w trosce o delikatną skórę

Zdrowie dziecka fiber_manual_record 2017-03-22
 Kosmetyki dla dzieci - w trosce o delikatną skórę - Apteka internetowa Melissa

Kosmetykami dla dzieci określamy najczęściej kosmetyki przeznaczone dla pociech poniżej 3 lat. Skóra do tego wieku jest wyjątkowo wrażliwa, wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji. Delikatna, skłonna do podrażnień, zaczerwienień i atopii, z reguły silnie reaguje na czynniki zewnętrzne.

Kosmetyki dla dzieci zwalczają czynniki podrażniające skórę

Podrażnienie u dzieci mogą wywoływać nawet te składniki, które nie są uznawane za drażniące. Tak bardzo skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej. U dzieci bariera naskórka nie jest odpowiednio wykształcona, przez co przenikanie niektórych substancji jest większe niż u dorosłych. Gruczoły wydzielają zdecydowanie mniej potu, dlatego naturalne sebum nie może chronić skóry. Jest ona znacznie wrażliwsza na wysuszenie i podrażnienia. Z tego powodu specyficzne środowisko panuje również pod pieluszką. Ze względu na to, że pieluszka ogranicza odparowywanie wody, skóra dziecka znajdująca się pod nią pęcznieje od wilgoci i nieczystości. W takich warunkach skóra dziecka jeszcze łatwiej ulega podrażnieniom.


Pielęgnacja małego dziecka wymaga specjalnych kosmetyków, dzięki którym wzmocniona zostanie bariera lipidowa naskórka, ograniczona utrata wody i rozwój mikroorganizmów, a nawet tarcie, do którego dochodzi w wyniku styczności skóry z ubraniem lub pieluszką.

Bezpieczne i skuteczne kosmetyki dla dzieci

Kosmetyki dla niemowląt i dzieci podlegają specjalnym normom, które wymuszają na producentach stosowanie tylko takich składników, które nie przenikają przez naskórek dziecka. Wolne są również od drażniących substancji zapachowych. Kosmetyki dla dzieci przeznaczone do kąpieli powinny zawierać łagodne środki myjące i jak najmniej odtłuszczać skórę. Często zawierają też dodatkowe substancje łagodzące i natłuszczające, pozytywnie działające na delikatną skórę dziecka. Do natłuszczania skóry świetnie nadają się również oliwki, które pozostają na niej po kąpieli i nie podrażniają.


Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień okołopieluszkowych, warto zastosować zasypkę z talku, skrobi modyfikowanej lub tlenku cynku, który dodatkowo działa bakteriostatycznie. W okresie wiosenno-letnim, pielęgnację dziecka należy uzupełnić o filtry UV. Należy zwrócić uwagę, by były to przede wszystkim filtry fizyczne, które są bardziej bezpieczne dla zdrowia dziecka.

Odpowiednie kosmetyki na wrażliwą skórę dla dzieci

Ze względu na wrażliwe okolice okołopieluszkowe, niezbędne jest posiadanie kremu lub maści na odparzenia pieluszkowe. Tego rodzaju kosmetyk powinien być stosowany tylko w przypadku pojawienia się podrażnień lub zaczerwienień, a nie profilaktycznie. Powinien zawierać środek natłuszczający: wazelinę lub lanolinę oraz składnik o działaniu odkażającym: tlenek cynku, d-pantenol, olejek z kiełków pszenicy. Bardzo wygodne w codziennej pielęgnacji dziecka są też nawilżane chusteczki, które ułatwiają zachowanie higieny bez konieczności kąpieli dziecka po każdej zmianie pieluszki.


Jeśli dziecko jest szczególnie wrażliwe na substancje zawarte w kosmetykach, warto postawić na kosmetyki naturalne i ekologiczne. Nie zawierają syntetycznych substancji barwiących, zapachowych, ani konserwujących, nie powinny zatem powodować podrażnień na skórze dziecka. Zamiast tego ich podstawą są wyciągi roślinne, minerały, witaminy i środki natłuszczające. Ogromny wybór spośród wszystkich niezbędnych Twojemu dziecku kosmetyków do codziennej pielęgnacji znajdziesz w Aptece Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kosmetyki-dla-dzieci,801.html.

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska
Od zawsze byłam zainteresowana tematyką zdrowia, farmacji i dietetyki. Postaram się w możliwie najbardziej przystępny sposób przekazać Państwu swoją wiedzę.