• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2017-03-22
Zdrowie dziecka

Kosmetyki dla dzieci - w trosce o delikatną skórę

Kosmetykami dla dzieci określamy najczęściej kosmetyki przeznaczone dla pociech poniżej 3 lat. Skóra do tego wieku jest wyjątkowo wrażliwa, wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji. Delikatna, skłonna do podrażnień, zaczerwienień i atopii, z reguły silnie reaguje na czynniki zewnętrzne.

 Kosmetyki dla dzieci - w trosce o delikatną skórę - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Kosmetyki dla dzieci zwalczają czynniki podrażniające skórę

Podrażnienie u dzieci mogą wywoływać nawet te składniki, które nie są uznawane za drażniące. Tak bardzo skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej. U dzieci bariera naskórka nie jest odpowiednio wykształcona, przez co przenikanie niektórych substancji jest większe niż u dorosłych. Gruczoły wydzielają zdecydowanie mniej potu, dlatego naturalne sebum nie może chronić skóry. Jest ona znacznie wrażliwsza na wysuszenie i podrażnienia. Z tego powodu specyficzne środowisko panuje również pod pieluszką. Ze względu na to, że pieluszka ogranicza odparowywanie wody, skóra dziecka znajdująca się pod nią pęcznieje od wilgoci i nieczystości. W takich warunkach skóra dziecka jeszcze łatwiej ulega podrażnieniom.


Pielęgnacja małego dziecka wymaga specjalnych kosmetyków, dzięki którym wzmocniona zostanie bariera lipidowa naskórka, ograniczona utrata wody i rozwój mikroorganizmów, a nawet tarcie, do którego dochodzi w wyniku styczności skóry z ubraniem lub pieluszką.

Bezpieczne i skuteczne kosmetyki dla dzieci

Kosmetyki dla niemowląt i dzieci podlegają specjalnym normom, które wymuszają na producentach stosowanie tylko takich składników, które nie przenikają przez naskórek dziecka. Wolne są również od drażniących substancji zapachowych. Kosmetyki dla dzieci przeznaczone do kąpieli powinny zawierać łagodne środki myjące i jak najmniej odtłuszczać skórę. Często zawierają też dodatkowe substancje łagodzące i natłuszczające, pozytywnie działające na delikatną skórę dziecka. Do natłuszczania skóry świetnie nadają się również oliwki, które pozostają na niej po kąpieli i nie podrażniają.


Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień okołopieluszkowych, warto zastosować zasypkę z talku, skrobi modyfikowanej lub tlenku cynku, który dodatkowo działa bakteriostatycznie. W okresie wiosenno-letnim, pielęgnację dziecka należy uzupełnić o filtry UV. Należy zwrócić uwagę, by były to przede wszystkim filtry fizyczne, które są bardziej bezpieczne dla zdrowia dziecka.

Odpowiednie kosmetyki na wrażliwą skórę dla dzieci

Ze względu na wrażliwe okolice okołopieluszkowe, niezbędne jest posiadanie kremu lub maści na odparzenia pieluszkowe. Tego rodzaju kosmetyk powinien być stosowany tylko w przypadku pojawienia się podrażnień lub zaczerwienień, a nie profilaktycznie. Powinien zawierać środek natłuszczający: wazelinę lub lanolinę oraz składnik o działaniu odkażającym: tlenek cynku, d-pantenol, olejek z kiełków pszenicy. Bardzo wygodne w codziennej pielęgnacji dziecka są też nawilżane chusteczki, które ułatwiają zachowanie higieny bez konieczności kąpieli dziecka po każdej zmianie pieluszki.


Jeśli dziecko jest szczególnie wrażliwe na substancje zawarte w kosmetykach, warto postawić na kosmetyki naturalne i ekologiczne. Nie zawierają syntetycznych substancji barwiących, zapachowych, ani konserwujących, nie powinny zatem powodować podrażnień na skórze dziecka. Zamiast tego ich podstawą są wyciągi roślinne, minerały, witaminy i środki natłuszczające. Ogromny wybór spośród wszystkich niezbędnych Twojemu dziecku kosmetyków do codziennej pielęgnacji znajdziesz w Aptece Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kosmetyki-dla-dzieci,801.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Kąpiel dziecka to codzienny rytuał, który pozytywnie wpływa na rozwój zmysłów dziecka, relaksuje je i...
CZYTAJ
Delikatna skóra niemowląt i małych dzieci sprzyja podrażnieniom i alergiom. Dzieje się tak, ponieważ w...
CZYTAJ
Kiedy Twój świat wywraca się do góry nogami, wraz z nadejściem upragnionego dziecka, naturalną koleją...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia