Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-04-04
Porady

Kosmetyki niebezpieczne w ciąży - sprawdź, których z nich unikać!

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, w trakcie którego przyszła mama pragnie zadbać zarówno o siebie, jak i rozwijającego się w jej ciele malucha. W związku z tym pragnieniem stosuje odpowiednią dietę, nie spożywa produktów i napojów, które mogłyby narazić zdrowie jej samej i dziecka, wykonuje regularne badania, pozostaje aktywna i… troszczy się również o swoją skórę i cerę, używając zapewniające odpowiednią pielęgnację kosmetyki. W tym jednak aspekcie także mogą pojawić się pewne wątpliwości - czy istnieją bowiem kosmetyki zakazane dla kobiet w ciąży? Odpowiedź na to pytanie oczywiście brzmi: to zależy. Ogólnie kobieta spodziewająca się dziecka może stosować różne rodzaje produktów: kremy, balsamy do ciała, olejki, preparaty do włosów i wiele, wiele innych. Problemem mogą być jednak składniki aktywne zawarte w poszczególnych formułach - ponieważ niektóre z nich faktycznie nie są wskazane do stosowania w tym wyjątkowym czasie. Jakie bezpieczne kosmetyki w ciąży można więc wyróżnić wśród propozycji producentów? W jaki sposób rozpoznać kosmetyki, których nie można używać w ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Bezpieczne kosmetyki w ciąży idealnie spiszą się na skórze przyszłej mamy
Spis treści

Jakich kosmetyków nie można używać w czasie ciąży?

Organizm kobiety w ciąży zmienia się - i nie chodzi tu tylko o rosnący brzuszek, ale przede wszystkim o zmiany hormonalne, które zachodzą przez cały czas trwania tego okresu. Wszystkie te zmiany sprawiają, że dana osoba i jej ciało mogą reagować na substancje przyjmowane dotychczas inaczej - alergią, podrażnieniem i innymi, nieprzyjemnymi objawami. Ponadto skóra kobiety w tym czasie również się zmienia - z tłustej może przerazić się w suchą i na obrót (dotyczy to także skóry głowy, a co za tym idzie - włosów). W związku z takim stanem rzeczy, niektóre kosmetyki mogą okazać się nieodpowiednie w tym wyjątkowym czasie.


Drugi aspekt, o którym należy wspomnieć, to badania - a raczej ich brak. Wiele substancji kosmetycznych jest odradzanych do stosowania kobietom w ciąży, ponieważ nie ma dostatecznych dowodów medycznych na to, że nie szkodzą przyszłej mamie i dziecku - w związku z tym niektórych składników produktów lepiej jest po prostu nie stosować. Jakich kosmetyków unikać w ciąży? Poniżej przedstawiamy kilka kategorii, które z pewnością warto odstawić na 9 ciążowych miesięcy.

Czy w ciąży można używać kosmetyków z zawartością olejków eterycznych?

Olejki eteryczne w ciąży generalnie nie są polecane - zarówno do stosowania na skórze, jak i w formie aromaterapii. Po pierwsze, zwróć uwagę na to, czy w używanych przez Ciebie kosmetykach nakładanych zarówno na twarz, jak i na ciało, nie ma olejków eterycznych. Nie próbuj również aplikować ich solo! Z uwagi na zmiany hormonalne, olejki eteryczne w ciąży mogą bowiem doprowadzić do powstania zmian pigmentacyjnych na skórze (zwłaszcza po ekspozycji na słońce są w stanie wywoływać przebarwienia skóry), a także do uczulenia lub podrażnienia uwrażliwionej skóry - najlepiej więc będzie zrezygnować z nich oraz z kosmetyków z ich zawartością na cały okres ciąży.


Co jednak z aromaterapią? Silne, drażniące zapachy mogą wywołać nawet mimowolne skurcze macicy (a także inne powikłania ciąży), dlatego też z tego typu przyjemności bezwzględnie należy zrezygnować w pierwszym trymestrze ciąży, a w kolejnych - podgrzewać w kominku zapachowym jedynie te olejki, których bezpieczeństwo zostanie skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.


Retinol w ciąży to substancja, której bezwzględnie należy unikać

Kosmetyki zakazane w ciąży to przede wszystkim - i bezwzględnie - kosmetyki z retinolem. Nadmiar witaminy A (bo to właśnie do tej grupy należy retinol, retinol i ich pochodne) może powodować u płodu liczne zaburzenia rozwojowe, w tym zaburzenia tworzenia się cewy nerwowej (która później ewoluuje do układu nerwowego), wady w budowie twarzoczaszki czy wady serca. Retinol w ciąży jest kategorycznie zakazany zarówno pod postacią aptecznych maści (stosowanych na wysuszone usta, dłonie, pięty, łokcie i kolana), jak produktów pielęgnacyjnych typu kremy, serum, esencje i inne. Retinol w ciąży można natomiast zastąpić inną substancją, która działa przeciwstarzeniowo - chodzi tu o roślinny bakuchiol (znajdziecie go zarówno w kosmetykach konwencjonalnych, jak i kosmetykach naturalnych), o którym pisaliśmy już w tekście Bakuchiol - roślinny retinol. Właściwości i zastosowanie.

Kwasy w ciąży - kwas salicylowy, kwasy AHA, BHA i inne

Kwasy w ciąży - zarówno te stosowane w domowych kosmetykach, jak i w gabinetach kosmetologicznych lub medycyny estetycznej - nie są najlepszym pomysłem. Popularne kwasy AHA, BHA, a także inne substancje złuszczające naskórek mogą przyczynić się do powstawania opornych do usunięcia przebarwień na skórze - nawet pomimo stosowania skutecznej i wysokiej ochrony przeciwsłonecznej. Ponadto uwrażliwiona skóra kobiety w ciąży może zareagować na takie substancje znacznym podrażnieniem oraz uczuleniem. Zamiast kwasów w ciąży można zastosować na przykład peeling enzymatyczny (oparty na naturalnych enzymach owocowych) oraz naturalne ekstrakty roślinne czy witaminę C - idealnie wpływające na przebarwienia skóry.


Do kosmetyków bezpiecznych w trakcie ciąży nie można z pewnością zaliczyć produktów z kwasem salicylowym. Tej substancji należy wystrzegać się w sposób szczególny, dokładnie analizując skład posiadanych i używanych kosmetyków. Kwas salicylowy może wpływać teratogennie (uszkadzająco) na płód. Dodatkowo wykazano, że kwas salicylowy może również zaburzać funkcjonowanie układu krzepnięcia matki i dziecka.


Bezpieczne kosmetyki w ciąży to z kolei produkty zawierające kwas hialuronowy.
Jest on „kwasem” jedynie z nazwy - tak naprawdę to substancja silnie nawilżająca, wykazująca powinowactwo do naturalnych składników budulcowych skóry - śmiało można więc stosować produkty z jej zawartością - zwłaszcza, że pomagają one w odbudowie naturalnego płaszcza lipidowego skóry (nakładane wraz z emolientami - olejami czy masłami).

Kosmetyki na trądzik w ciąży - przed użyciem sprawdzaj ich skład!

Trądzik w ciąży (występujący po raz pierwszy w ich życiu lub zaostrzający się w tym okresie) to problem wielu kobiet. Niestety, jego pojawienie się często związane jest z szalejącymi hormonami. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków bezpiecznych w ciąży, które można stosować na trądzik - zawierają one między innymi wyciszający niacynamid, roślinne wyciągi z pokrzywy lub mięty oraz inne substancje. Wiele produktów na trądzik jest jednak opartych o kwasy (w tym kwas salicylowy) oraz o retinoidy - tych z całą pewnością warto się wystrzegać.


Jeśli kobieta w ciąży chce zawalczyć z trądzikiem wraz z dermatologiem, powinna bezwzględnie zgłosić mu fakt, że spodziewa się dziecka. W produktach dermatologicznych oraz lekach znajduje się bowiem wiele substancji działających teratogennie na płód. Wśród nich można wyróżnić miedzy innymi tetracyklinę (silny antybiotyk - popularny składnik maści na trądzik) czy izotretynoinę (pochodną witaminy A, będącą składnikiem typowych leków doustnych na problemy z cerą). W takiej sytuacji dermatolog z pewnością przeprowadzi dobór odpowiedniej pielęgnacji twarzy - bezpiecznej dla mamy i maluszka.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, ale także i mężczyzny – o czym często...
CZYTAJ
Pojawianie się rozstępów w ciąży jest powszechnym problemem wielu kobiet – badania donoszą, że zjawisko...
CZYTAJ
Seks w ciąży to dla wielu osób nadal temat tabu, choć obecnie coraz więcej portali...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia