Legalna apteka
2021-11-10
Zdrowie dziecka

Kosmetyki ochronne dla dzieci - jak wybrać krem na jesień i zimę dla malucha?

Krem zimowy dla dzieci i niemowląt to kosmetyk, który zdecydowanie powinien pojawić się w rutynie pielęgnacyjnej każdego malucha. Cienka i niezwykle delikatna skóra dzieci narażona jest bowiem zimą na działanie mrozu, wiatru, ale również silnego słońca. Może to skutkować zaczerwienieniem, podrażnieniami, łuszczeniem się naskórka, dyskomfortem, poparzeniem słonecznym, a w najgorszym przypadku - odmrożeniami. Na szczęście na rynku dostępna jest grupa produktów, określana jako cold cream dla dzieci - kremy ochronne na zimę, opracowane w taki sposób, by jak najlepiej chronić skórę maluchów przed wymienionymi powyżej czynnikami. W jaki sposób wybrać krem na zimę dla dzieci, by spełniał swoje zadanie jak najlepiej? Czego poszukiwań w składzie i czy wersja na jesień i wczesną wiosnę powinna różnić się od tej nakładanej w zimowe miesiące? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Krem ochronny dla dzieci - aplikacja
Spis treści

Krem na zimę dla dzieci - co powinno go charakteryzować?

Krem na zimę dla niemowląt i dzieci powinien zawierać składniki chroniące malucha przed nadmierną utratą wody z naskórka, ale również przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Tak zwane cold cream dla dzieci muszą być więc skomponowane na bazie lipidowej, z niewielką zawartością wody. Dlaczego? Masła (shea, kakaowe, murumuru) i oleje (kokosowy, słonecznikowy, migdałowy i inne), należące do kategorii lipidów, tworzą na delikatnej skórze maluszka warstwę ochronną, działającą dwojako: z jednej strony „zamykają” nawilżenie w naskórku sprawiając, że skóra nie będzie wysuszona, a z drugiej - otulają buzię warstewką lipidów, uniemożliwiając czynnikom takim jak mróz czy wiatr negatywne oddziaływanie na skórę.


Wybierając krem ochronny na zimę dla dzieci warto zwrócić uwagę na to, by skład rozpoczynał się od fazy tłuszczowej - na pierwszym miejscu musi się więc znaleźć masło lub olej (nigdy woda). Dodatkowo w tego typu kosmetykach nie powinny znajdować się konserwanty o potencjale drażniącym - takie jak fenoksyetanol czy disodium EDTA, a oprócz tego należy wykluczyć formuły zawierające alkohol denaturowy.


Jak aplikować krem na zimę dla dzieci? Aby zminimalizować dyskomfort u malucha spowodowany cięższą konsystencją produktu, warto nakładać go cienkimi warstwami, dokładnie rozsmarowując go na twarzy dziecka. Należy przy tym szczególną uwagę poświęcić na aplikację kosmetyku ochronnego dla dzieci w okolicach najbardziej „odstających” od twarzy, a więc na czole, policzkach, brodzie i nosie, ponieważ to właśnie te elementy są najbardziej narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo, po powrocie ze spaceru lub innych aktywności wykonywanych z pociechą na zewnątrz, należy dokładnie zmyć z twarzy krem na zimę dla niemowląt i dzieci, ponieważ to właśnie na nim zatrzymują się wszelkie zanieczyszczenia - pyły, kurz oraz brud.
Krem ochronny dla dzieci na jesień i wiosnę

W momencie, w którym temperatura jest nieco wyższa - a więc jesienią i wczesną wiosną - nie ma już potrzeby stosowania lipidowych kremów ochronnych na zimę - nie oznacza to jednak, że należy całkowicie rezygnować z ochrony przed wiatrem i chłodnym powietrzem, ponieważ warunki takie zdecydowanie mogą pojawić się zarówno jesienią, jak i wiosną. W tych porach roku, przy wrażliwej skórze pociechy, nadal warto stosować krem ochronny dla dzieci, jednak jego skład może być lżejszy - będzie opierał się na wodzie, której należy poszukiwać na pierwszym miejscu w składzie kosmetyku.


Krem ochronny dla dzieci na jesień i wiosnę to nadal produkt zabezpieczający barierę hydrolipidową skóry malucha przed uszkodzeniami, więc oprócz wody będzie zawierał oleje i masła roślinne. Warto przy jego wyborze zwracać uwagę na naturalny skład oraz na brak drażniących konserwantów, przywołanych powyżej. Kosmetyki ochronne dla dzieci na jesień i wiosnę należy nakładać podobnie, jak te na zimę - dokładnie, z uwzględnieniem wystających części twarzy, a następnie - po przyjściu do domu - zmywać je, by uniknąć zapchania porów skóry oraz innych podrażnień, wywołanych zanieczyszczeniami utrzymującymi się na warstwie produktu.Krem z filtrem dla dzieci - czy warto stosować go zimą?

To, że krem zimowy dla dzieci jest nieodłącznym elementem pielęgnacji skóry dziecka przez część miesięcy w roku, nie ulega żadnej wątpliwości. Wątpliwości natomiast mają rodzice, którzy zastanawiają się, czy zimą powinno się stosować krem z filtrem dla dzieci. Mimo, że słońce operuje jedynie przed kilka godzin w ciągu dnia, to może być naprawdę zdradliwe - dlatego krem z filtrem dla dzieci - także w chłodnych porach roku - powinien być obowiązkowo aplikowany na buzię malucha - zwłaszcza na wcześniej wspomniane, najbardziej „wystające” miejsca na twarzy (a więc na czoło, nos, policzki oraz na brodę).


Na rynku dostępne są produkty z kategorii Cold Cream dla dzieci, które jednocześnie zawierają składniki ochronne, a także wysoki filtr SPF - warto jednak zapoznać się przed ich wyborem ze składem, aby sprawdzić, czy jakość jednego ze składników nie została obniżona kosztem innego. Dla naszych pociech najlepiej będzie, gdy zimowy krem z filtrem dla dzieci będzie skomponowany na bazie filtrów mineralnych, takich jak tlenek cynku - bezpiecznych i niedrażniących delikatnej skóry maluszka.


Przy kwestii dotyczącej kremów na zimę dla niemowląt i dzieci chroniących przed słońcem nie można nie wspomnieć również o ochronie oczu. Jest ona szczególnie ważna na górskich stokach, ale również na co dzień - na szkolnym podwórku czy osiedlowym boisku (zwłaszcza podczas słonecznych dni, gdy śnieg jest obecny na ziemi). Promienie słoneczne, odbijające się od warstwy śniegu oślepiają zarówno maluchy, jak i dorosłych i choćby z tego względu warto przyzwyczajać dzieci do noszenia okularów przeciwsłonecznych także w zimowych miesiącach, podczas słonecznej pogody.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Emolienty to preparaty, które odbudowują ochronny płaszcz lipidowy skóry i chronią ją przed utratą nawilżenia....
CZYTAJ
Skóra atopowa, to skóra dotknięta atopowym zapaleniem skóry (AZS). AZS jest przewlekłą nieuleczalną dermatozą. Charakteryzuje...
CZYTAJ
Sucha skóra twarzy, uczucie ściągnięcia, podrażnienia, zaczerwienienia i łuszczący się naskórek - czy czujesz, że...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia