Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2021-07-28
Zdrowa skóra i uroda

Kosmetyki z kwasami - jak używać ich bezpiecznie?

Serum kwasowe, krem do twarzy z kwasami, tonik złuszczający - tego rodzaju kosmetyki zyskują coraz większą popularność. I nic w tym dziwnego! Ich regularne stosowanie przynosi fantastyczne efekty, a złuszczanie skóry twarzy ma szereg korzyści - od rozświetlenia cery, poprzez redukcję przebarwień, aż po zminimalizowanie łojotoku oraz złagodzenie zmian trądzikowych. Aby jednak kwasy do stosowania w domu dawały dobre rezultaty, bez nadmiernego podrażnienia skóry i jej łuszczenia, warto poznać i stosować w praktyce pewne zasady dotyczące nakładania tego typu produktów na twarz i ciało. W poniższym artykule - oprócz reguł stosowania kwasów - wyjaśniamy również, jak działają ich poszczególne rodzaje i kto powinien zdecydować się na kwasy AHA, a kto na kwasy BHA. Przedstawiamy także polecane produkty do złuszczania skóry twarzy. Zapraszamy do lektury i dzielenia się tymi informacjami z najbliższymi!

 Kwasy kosmetyczne - rodzaje i zastosowanie
Spis treści

Kwasy kosmetyczne - działanie na skórę i efekty stosowania

Serum kwasowe, tonik złuszczający czy krem do twarzy z kwasami co do zasady będą działały podobnie. Mają one za zadanie - czy raczej zawarte w nich kwasy - doprowadzić do rozpuszczenia wiązań międzykomórkowych w naskórku oraz do złuszczenia „starych” komórek. Oprócz tego mechanizm działania kwasów kosmetycznych pobudza również skórę do odbudowy - a więc do intensyfikacji procesów naprawczych.


Złuszczanie skóry twarzy za pomocą kwasów kosmetycznych daje więc następujące efekty: 

  • wygładzenie nierówności skóry, a nawet delikatne spłycenie blizn oraz zmarszczek; 
  • ograniczenie łojotoku oraz ograniczenie powstawania wyprysków; 
  • oczyszczenie porów skóry i zminimalizowanie widoczności zaskórników; 
  • rozjaśnienie przebarwień (zarówno potrądzikowych, jak i posłonecznych);
  • rozświetlenie cery i jej ujędrnienie.

Kwasy do stosowania w domu, ale również w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej są więc polecane przede wszystkim osobom zmagającym się z łojotokiem, trądzikiem, skutkami niewłaściwej pielęgnacji cery tłustej, a także posiadaczom i posiadaczkom cery z przebarwieniami, nierównym kolorytem oraz pierwszymi oznakami starzenia.


Na co uważać przy stosowaniu kosmetyków z kwasami?

Kosmetyki z kwasami wykazują bardzo dużą skuteczność, którą można zaobserwować na swojej cerze już po kilku pierwszych użyciach. Niestety, są to również preparaty mogące wywoływać szereg reakcji niepożądanych - właśnie dlatego przy ich stosowaniu należy pamiętać o kilku środkach ostrożności: 

  • zawsze należy stosować dany preparat zgodnie z zaleceniami producenta, umieszczonymi na opakowaniu; 
  • przy kuracji kwasami konieczne jest równoczesne stosowanie kremu z filtrem - najlepiej o wartości SPF 50 - ponieważ promieniowanie słoneczne oddziałujące na złuszczoną skórę może doprowadzić do powstania nowych przebarwień lub do utrwalenia tych starszych (z tego samego względu kosmetyki kwasowe powinnny być stosowane wyłącznie na noc); 
  • kwasy kosmetyczne i preparaty złuszczające delikatnie wysuszają cerę - warto więc zaopatrzyć się w dobry krem nawilżający z kwasem hialuronowym, gliceryną czy sokiem z aloesu; 
  • podrażnienia wywołane przez zastosowanie kwasów należy łagodzić za pomocą nawilżających i natłuszczających preparatów.


Kwasy do stosowania w domu - rodzaje (kwas migdałowy, mlekowy, salicylowy i inne)

Kwasy PHA, kwas LHA i inne rodzaje kwasów dostosowane są do różnego rodzaju cer oraz do różnych ich potrzeb - właśnie dlatego warto poznać właściwości każdej z tych grup i dobrać konkretny kosmetyk z kwasami tak, by idealnie sprawdzał się w codziennej pielęgnacji. Wśród kwasów do stosowania w domu możemy przede wszystkim wyróżnić: 

  • kwasy AHA, czyli kwasy alfa-hydroksylowe (do tej grupy należą między innymi kwas migdałowy, mlekowy, glikolowy czy jabłkowy). Są jednymi z delikatniejszych kwasów kosmetycznych, rozpuszczają się w wodzie. Kwasy AHA sprawdzą się zarówno do stosowania u posiadaczy i posiadaczek cer suchych, pozbawionych blasku, a także dla osób ze skóra tłustą, którą będą trzymać „w ryzach”, zapobiegając świeceniu się i nadmiernemu łojotokowi; 
  • kwasy BHA, czyli kwasy beta-hydroksylowe (najpopularniejszy jest oczywiście kwas salicylowy). Kwasy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach i właśnie dlatego idealnie sprawdzą się w kosmetykach jako uzupełnienie pielęgnacji cery tłustej, łojotokowej, z trądzikiem (nie należy stosować go jednak na otwarte zaskórniki, zaognione krostki i stany zapalne, ponieważ może to doprowadzić do powstania przebarwień); 
  • kwasy PHA, czyli kwasy polihydroksylowe (zalicza się do nich kwas laktobionowy oraz glukonolakton) - często występują w kosmetykach w formie konserwantów, zapobiegając rozwojowi bakterii w formule produktu. Kwasy PHA są niezwykle delikatne - mogą więc stosować je osoby ze skórą wrażliwą i skłonna do podrażnień, oczekujące efektu wygładzenia cery i jej rozświetlenia; 
  • kwas LHA, czyli kwas lipohydroksylowy - pochodna kwasu salicylowego. Kwas LHA działa analogicznie do kwasów BHA, jednak jest dużo łagodniejszy - mogą stosować go więc osoby walczące z trądzikiem, a jednocześnie posiadające skórę wrażliwą i reaktywną.

Wśród popularnych kwasów wyróżnia się jeszcze kwas pirogronowy, jednak ma on na tyle silne właściwości złuszczające, że raczej nie gości w kosmetykach z kwasami do stosowania w domu. Spotyka się go głównie w kuracjach gabinetowych.


Polecane kosmetyki z kwasami

Kosmetyki z kwasami do stosowania domowego stanowią coraz większą część oferty różnych marek pielęgnacyjnych. Wśród nich najpopularniejszymi formułami są kremy do twarzy z kwasami, sera kwasowe oraz toniki złuszczające. Zdecydowanie warto mieć je w swojej łazience, a ich stosowanie należy rozpocząć zimą - gdy w ciągu dnia spada liczba godzin słonecznych (a co za tym idzie - zmniejsza się ryzyko powstania przebarwień). Przykłady najpopularniejszych kosmetyków z kwasami, w podziale na kategorie, to: 

Oczywiście oprócz kosmetyków z kwasami do odmowego użytku warto również od czasu do czasu udać się do gabinetu kosmetologicznego, w którym specjaliści przeprowadzają skuteczne, intensywne kuracje kwasowe, dostosowane ściśle do potrzeb cery każdej osoby. Efekty po ich zastosowaniu mogą być naprawdę spektakularne, natomiast na nie również warto decydować się zimą.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu medykamentów dostępnych na półkach aptecznych. Występuje w kroplach do oczu,...
CZYTAJ
Z podrażnieniami po goleniu zmaga się wielu mężczyzn w różnym wieku, a ich przyczyną zwykle...
CZYTAJ
Witamina C w kosmetykach jest niezwykle pożądanym składnikiem – przede wszystkim jej właściwości pielęgnacyjne i...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia