2022-07-19
Dolegliwości i choroby

Krew w spermie (hematospermia) - co może oznaczać i kiedy udać się do lekarza?

Obecność krwi w nasieniu (inaczej określana mianem hematospermii) to jeden z objawów, który może być pojedynczym incydentem, wywołanym - przykładowo - urazem prącia, ale czasem świadczy o rozwijającym się w organizmie procesie chorobowym. Z pewnością nigdy nie należy bagatelizować takiego symptomu - powinien być on impulsem do wnikliwej obserwacji reakcji ciała, a w przypadku powtarzania się obserwacji krwi w spermie, wówczas trzeba skontaktować się z właściwym lekarzem. Warto przy tym zapamiętać częstotliwość pojawiania się tego objawu, kolor samej krwi (żywoczerwony świadczy o źródle krwawienia blisko ujścia cewki moczowej, natomiast ciemnoczerwony i brązowy - o urazie powstałym głębiej i dawniej - krew bowiem w miarę upływu czasu ciemnieje). Jakie mogą być ewentualne przyczyny krwi w spermie? W którym momencie udać się do lekarza i czy hematospermię można leczyć? W jaki sposób objaw ten wpływa na płodność? Odpowiedzi na te i inne pytania związane ze śladami krwi w spermie znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Krew w ejakulacie to objaw, który niepokoi wielu mężczyzn
Spis treści

Krew w spermie - przyczyny zjawiska

Wśród najczęstszych przyczyn pojawienia się krwi w spermie można z pewnością wyróżnić:

  • urazy prącia - powstałe na skutek wypadków, zbyt intensywnych lub zbyt częstych kontaktów płciowych, przypadkowego uderzenia - warto pamiętać, że hematospermię obserwuje się również po urazach jąder;
  • zabiegi medyczne przeprowadzane w obrębie miednicy mniejszej - „podwiązanie” nasieniowodów, ale również operacje w obrębie miednicy, zastrzyki (na przykład na hemoroidy). Dodatkowo krew w spermie może pojawić się również po biopsji prostaty;
  • stany zapalne oraz infekcje jąder, nasieniowodów, gruczołu krokowego czy dróg moczowych (chodzi tu zwłaszcza o zapalenie cewki moczowej), wywołane bakteriami lub wirusami - w tym choroby przenoszone drogą płciową;
  • guzy, polipy, nowotwór gruczołu krokowego czy rozrost prostaty (gruczołu krokowego), powodujące ucisk na nasieniowody (lub nawet ich zamknięcie - co określane jest mianem obstrukcji), moczowody, cewkę moczową i inne struktury, których naczynia krwionośne pękają i w efekcie wypływająca z nich krew jest widoczna w spermie;
  • inne schorzenia - nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia krwi, schorzenia wątroby lub nerek.

Jeśli nie rozpoznaje się w wyniku badań oraz wywiadu konkretnej przyczyny pojawienia się krwi w spermie, wówczas diagnozuje się tak zwaną hematospermię idiopatyczną - o nieznanym podłożu.

Krew w ejakulacie - kiedy udać się do lekarza?

Jednorazowe pojawienie się krwi w spermie - zwłaszcza w młodym wieku czy po intensywnym współżyciu - nie powinno stanowić powodu do niepokoju i nie musi być kontrolowane. Wszystkie osoby, które z kolei są w grupie ryzyka wystąpienia raka prostaty, mające dodatkowe objawy związane z trudnościami w oddawaniu moczu czy po 40 roku życia zdecydowanie jednak powinny wybrać się do urologa lub co najmniej do lekarza pierwszego kontaktu, który zadecyduje o dalszej diagnostyce.

Badania mające na celu ustalenie przyczyn pojawienia się krwi w nasieniu obejmują przede wszystkim laboratoryjne badania moczu oraz posiew nasienia, a także badania w kierunku infekcji przenoszonych drogą płciową, infekcji bakteryjnych i tych wywołanych wirusami. Oprócz tego lekarz może zalecić zbadanie poziomu marketu nowotworowego prostaty (PSA) oraz badania obrazowe - badanie ultrasonograficzne (USG) w obrębie miednicy, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i inne.

Krew w nasieniu - leczenie

Leczenie pacjenta, u którego odnotowano pojawienie się krwi w spermie, polega oczywiście na terapii w kierunku zniwelowania przyczyny takiego stanu rzeczy. W praktyce może oznaczać to konieczność leczenia infekcji bakteryjnych czy wirusowych (to zdarza się zdecydowanie najczęściej), leczenie rozrostu prostaty lub guza zlokalizowanego w obrębie gruczołu lub inne rodzaje terapii - w zależności od wykrytego problemu zdrowotnego.

Krew w spermie a płodność

Czy pojawienie się krwi w spermie ma wpływ na płodność? Niestety, w niektórych przypadkach obecność czerwonych krwinek w nasieniu może obniżać zdolność plemników do zapłodnienia - dodatkowo same przyczyny tej przypadłości również wpływają na płodność - mowa to przede wszystkim o wspomnianej wcześniej obstrukcji, ale również o innych kłopotach zdrowotnych. Jeśli więc para chce starać się o dziecko, mężczyzna powinien zdiagnozować powody pojawiania się śladów krwi w spermie - zwłaszcza, jeśli epizody te powtarzają się i nie są powiązane z mechanicznym uszkodzeniem lub urazem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Coraz więcej par ma problem z zostaniem rodzicami. Niektórym może się wydawać, że kłopoty z...
CZYTAJ
Nowotwory męskich narządów płciowych to w Polsce niestety wciąż temat tabu. Z jednej strony dzieje...
CZYTAJ
Ukończyłeś 40 lat i czujesz się doskonale? Jeśli nawet nie chorujesz i nie odczuwasz żadnych...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia