Legalna apteka
2018-10-09
Zdrowie kobiety

Które witaminy warto suplementować w ciąży?

Łóżeczko i wanienka, śpioszki i kaftaniki, butelki i smoczki – tego wszystkiego prawdopodobnie będziesz potrzebować, gdy zostaniesz mamą. Istnieje jednak coś znacznie ważniejszego, w co warto zaopatrzyć się już na samym początku ciąży. Co jest tak istotne? To witaminy dla ciebie i twojego szkraba. Odpowiednie składniki odżywcze sprawią, że podarujesz maluchowi bezcenny kapitał – zdrowie i prawidłowy rozwój. Nie wszystkie witaminy łatwo jest pozyskać z codziennych posiłków. Które z nich warto suplementować, będąc w ciąży?

 Które witaminy warto suplementować w ciąży? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Kwas foliowy w ciąży

Warto przyjmować zarówno kwas foliowy, jak i foliany (obie substancje to pochodne wit. B9). Kwas foliowy to jedna z ważniejszych witamin, jakie powinnaś przyjmować w ciąży.

Dlaczego kwas foliowy jest tak istotny? Bierze on udział m.in. w procesie powstawania czerwonych krwinek, rozwoju komórek nerwowych czy syntezy DNA – jest zatem niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Jego prawidłowa suplementacja zmniejsza o nawet 70% ryzyko powstania wad wrodzonych u płodu.

Jak przyjmować? Od samego początku ciąży (a nawet przed) do drugiego trymestru. Dawka: min. 0,4 mg/dobę (dokładną dawkę uzgodnij z lekarzem).

Jod w ciąży

Jod jest potrzebny ciężarnej, aby nieco wspomóc tarczycę, która w okresie ciąży musi wytworzyć hormony nie tylko dla kobiety, ale i dla dziecka. Dopiero około 11 tygodnia maluch zaczyna wytwarzać samodzielnie tyroksynę i trójjodotyroninę. Niedobór jodu może spowodować u niego mniejszą wytrzymałość i gorszy rozwój ruchowy, a w przyszłości znaczące – i co gorsza nieodwracalne – problemy z mową czy nauką.

Jak przyjmować? Podobnie, jak kwas foliowy – już na etapie starań o potomka, a następnie przez całą ciążę, szczególnie zaś w pierwszym trymestrze. Jod warto suplementować również w okresie karmienia piersią. Dzienna dawka jodu powinna wynieść ok. 200-500 µg, musi być jednak uzgodniona z lekarzem.

Witamina D w ciąży

W naszej szerokości geograficznej witaminę D powinni suplementować niemal wszyscy. Nasz organizm narażony jest na jej niedobór z powodu niewystarczającej ekspozycji na słońce. Witamina D3 jest jedną z trzech substancji (obok kwasu foliowego i jodu), które powinien zawierać każdy suplement diety przeznaczony dla przyszłej mamy.

Witamina ta wpływa na gęstość kości i przeciwdziała utracie wapnia. Jej niedobór może u małych dzieci powodować krzywicę, u dorosłych zaś zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości, nadciśnienia, cukrzycy, a nawet nowotworów. Wspiera też pracę układu odpornościowego.

Jak przyjmować? Można ją suplementować, starając się o dziecko, a później przez całą ciążę i laktację. Kobiety w ciąży powinny zażywać ok. 2000 j.m. witaminy D na dobę (po uzgodnieniu dawki z lekarzem). 

DHA w ciąży

DHA to kwas dokozaheksaenowy zaliczany do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Można go dostarczyć organizmowi m.in. z tłustych ryb i owoców morza oraz niektórych warzyw. Jeśli jednak nie spożywamy dużo tego typu produktów (a przeciętna dieta w Polsce nie zawiera zbyt wielu ryb), lepiej jest włączyć do codziennej suplementacji preparat zawierający DHA. Po co nam ten kwas? Uczestniczy on w procesie budowy komórek nerwowych, mózgu i siatkówki oczu płodu. Jego odpowiednia podaż może też zapobiegać przedwczesnemu porodowi, a w dorosłości – występowaniu cukrzycy czy alergii.

Jak przyjmować? Można już od początku ciąży, a koniecznie trzeba od ok. 20 tygodnia ciąży (czyli w czasie najintensywniejszego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka). Suplementacja DHA wskazana jest również w okresie karmienia piersią. Przeciętnie zalecana dawka dobowa wynosi 600 mg dziennie, a w przypadku niedoboru – do 1000 mg dziennie.

Żelazo w ciąży

Żelazo to kolejny niezwykle ważny w ciąży pierwiastek, w przypadku którego łatwo o niedobór, a nawet anemię ciążową, w której zarówno organizm matki, jak i dziecka jest gorzej dotleniony. Niski poziom żelaza może spowodować złe samopoczucie ciężarnej (zmęczenie, ból głowy, omdlenia), a przede wszystkim zaburzyć rozwój płodu. Żelazo jest potrzebne do rozwoju układu nerwowego, w związku z czym jego niedobory w ciąży mogą poskutkować wolniejszym rozwojem czy gorszą pamięcią dziecka w przyszłości.

Jak przyjmować? Zacząć można jeszcze przed ciążą (wówczas standardowa dawka to 18 mg), a następnie od ok. 8-9 tygodnia ciąży. Należy jednak zawsze stosować się do zaleceń lekarza, który dobierze dawkę żelaza do wyników badań krwi przyszłej mamy. Najczęściej wynosi ona od ok. 25 mg do nawet 120 mg dziennie. Zaleca się suplementację w okresie ciąży i przez całą laktację.

Magnez w ciąży 

Łatwo o niedobór magnezu – jest on dość trudno przyswajalny, za to łatwo się wypłukuje. Tymczasem w czasie ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek znacząco wzrasta. Jest on potrzebny do budowy białek oraz regulacji prawidłowej pracy mięśni i układu nerwowego. Jego niedobór objawia się m.in. zwiększoną drażliwością i częstymi skurczami mięśni – w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia rzucawki lub poronienia. Odpowiednie stężenie magnezu wpływa też na przyswajanie wapnia i sodu, zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia i pozwala na prawidłowy rozwój kości płodu.

Jak przyjmować? Magnez powinno się suplementować w dawce zależnej od zapotrzebowania organizmu – czyli na podstawie badań krwi, które można wykonać już przed ciążą. Dzienna dawka magnezu może wynieść 200-1000 mg.

Jakie witaminy i minerały w ciąży? Najlepszy suplement diety

Wybór najlepszego preparatu dla ciężarnych może nie być łatwy. Na rynku dostępnych jest dużo suplementów, ale jak wybrać ten idealny? Czy więcej zawsze znaczy lepiej? Jak ocenić, czy proporcje witamin i minerałów w danym preparacie są optymalne?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w ciąży bezwzględnie powinno się suplementować kwas foliowy, jod i witaminę D. Magnez, żelazo i kwas DHA natomiast są zalecane w przypadku niedoboru, którego ryzyko powstania jest bardzo duże. Dawki powinny przekraczać te, które uznawane są za „najniższe zapobiegawcze”.

Optymalne połączenie składników w odpowiednich dawkach znajdziesz w preparacie Doppelherz aktiv Mama PREMIUM https://www.apteka-melissa.pl/produkt/doppel-herz-aktiv-mama-premium-60kapsd,11762.html , który zawiera m.in. 400 µg kwasu foliowego, 600 mg DHA, 26 mg żelaza, 100 mg jonów magnezu, 2000 j.m. witaminy D i 200 µg jodu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Symptomami niedoboru żelaza są najczęściej zawroty głowy, szybsze bicie serca, czy zadyszka. Aby upewnić się,...
CZYTAJ
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w którym jej organizm ma specjalne zapotrzebowanie na...
CZYTAJ
Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej przyszłej mamy. To nie tylko czas oczekiwania na narodziny...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia