Legalna apteka
2023-03-28
Porady

Kurkumina – miejscowa terapia w postaci czopków w leczeniu hemoroidów

Kurkumina, nie myląc z kurkumą - przyprawą, jest związkiem należącym do grupy kurkuminoidów, ekstrahowanym z korzenia kurkumy. Jako bioaktywny polifenol-kurkumina, posiada szerokie spektrum działania na poziomie komórki jak i całego organizmu. Kurkuma posiada w swoim składzie dobrze przebadane kurkuminoidy, tj. polifenole o potwierdzonych badaniami właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.


Kurkuminoidy pośrednio hamują syntezę mediatorów stanu zapalnego, poprzez osłabienie aktywności związków biorących udział w ich wytwarzaniu, tj. NF-κB i COX-2. Badania porównawcze kurkuminy i diklofenaku pokazały, że ta pierwsza wywiera silniejszy efekt przeciwzapalny niż typowy NLPZ.


 Jakie właściwości ma kurkumina?
Spis treści

Jakie właściwości ma kurkumina?

Ostatnimi laty, kurkumina cieszy się coraz większym zainteresowaniem z uwagi na jej właściwości: przeciwbakteryjne, przeciwutleniające czy przeciwnowotworowe, potwierdzone licznymi badaniami in vitro czy in vivo. Kurkumina wykazuje ponadto silne działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz zwiększa przepływ krwi. Właściwości te wykorzystywane są m.in. w leczeniu stanów zapalnych i ran okolic odbytu. Działanie przeciwzapalne polega na modulacji różnych szlaków metabolicznych, m.in. na blokowaniu czynników prozapalnych, tj. cytokin, prostaglandyn czy interleukiny 1 (IL-1), IL-6 i IL-8, które nasilają rozwój stanu zapalnego.

Kurkumina w walce z hemoroidami

Największa zawartość kurkuminy znajduje się w oleju z kurkumy. Przeciwzapalny oraz zwiększający przepływ krwi charakter działania kurkuminy ma wpływ na hamowanie obrzęku guzków krwawniczych i redukcję bólu, co ma zastosowanie w leczeniu hemoroidów. Mechanizm ten ułatwia przepływ zalegającej krwi w guzkach krwawniczych, co przyspiesza proces leczenia. Badania wykazują, że stosowanie czopków zawierających olej z kurkumy jest bardziej skuteczne niż podawanie jej w formie doustnej. Wchłanianie kurkuminy z przewodu pokarmowego nie przekracza albowiem 4-5%.


Kurkumina posiada znaczącą liczbę badań, które bezsprzecznie potwierdzają jej wysoką aktywność przeciwzapalną względem tkanek. W jednym z nich oceniano stopień aktywności przeciwzapalnej kurkuminy m.in. względem diklofenaku sodu.

Kurkumina „w walce” z bólem jak diklofenak

Badania porównawcze kurkuminy i diklofenaku wykazały, że ta pierwsza wywiera silniejszy efekt przeciwzapalny niż typowy środek przeciwzapalny tzw. „NLPZ”.


Na podstawie badania Shep i Khanwelkar z 2019 r. stwierdzono, że kurkumina odznacza się porównywalnym działaniem przeciwzapalnym niż diklofenak – co mierzone było spadkiem wskaźnika aktywności choroby o podłożu zapalnym jak również lepszą tolerancją niż grupa pacjentów przyjmująca diklofenak.


Udowodniono ponadto, że kurkumina chroni przed stresem oksydacyjnym, m.in. dzięki zwiększaniu produkcji glutationu i pokrewnych enzymów odpowiedzialnych za obronę organizmu.

Kurkumina w czopkach

Jednym z najnowszych zastosowań kurkuminy w leczeniu hemoroidów jest jej podawanie w formie czopków. Dzięki zawartemu w nich olejowi z kurkumy, czopki szybko likwidują stan zapalny i zwalczają objawy takie jak ból , świąd czy pieczenie.


Warto wspomnieć, że podawanie czopków z kurkuminą wykazuje ponadto skuteczność w przeroście gruczołu krokowego oraz w stanach zapalnych prostaty.

Zdjęcie autora
Autor
mgr inż. Magdalena Gawlik

Dyplomowany dietetyk. Ukończyła studia magisterskie w SGGW, na kierunku: Żywienie Człowieka i Dietetyka oraz studia podyplomowe z Poradnictwa Żywieniowego i Dietetycznego. Posiada tytuł inżyniera technologii żywności Wrocławskiej Akademii Rolniczej oraz tytuł technika farmaceutycznego. Autorka publikacji nt. żywienia w stomii oraz wielu artykułów popularno-naukowych z zakresu dietetyki i farmacji. Specjalizuje się w dietoprofilaktyce i dietoterapii chorób autoimmunologicznych, chorób cywilizacyjnych, oraz zaburzeniach odżywiania (tj. bulimia czy anoreksja). Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Prywatnie: pasjonatka sportu, tańca latynoamerykańskiego, miłośniczka Psów rasy Akita Inu. Interesuje się także medycyną konwencjonalną oraz chińską.

Podobne wpisy
Wpływ stresu na organizm jest znany nie od dziś - nasi przodkowie pod jego wpływem...
CZYTAJ
Utrata zbędnych kilogramów to pragnienie wielu osób z nadwagą. Jednak istnieje duże ryzyko wystąpienia efektu...
CZYTAJ
Codzienna aktywność fizyczna to szereg korzyści dla ciała i umysłu. Ponadto ci, którzy regularnie ćwiczą,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia