• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-11-30
Suplementacja

Kwas foliowy

Kwas foliowy, czyli witamina B9, to niezbędna każdemu człowiekowi substancja. Już w okresie życia płodowego potrzebna jest do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, a później – przez całe życie – do prawidłowego działania tego układu. Najpierw zabezpiecza przed potencjalnymi wadami wrodzonymi, potem przed stresem i depresją.

 Kwas foliowy - Apteka Internetowa Melissa
Spis treści

Niedobór kwasu foliowego

Brak lub za mało witaminy B9 ma katastrofalne skutki dla człowieka. Może stanowić przyczynę apatii i stanów depresyjnych. Jeśli występuje w przebiegu ciąży, grozi bezmózgowiem lub rozszczepem kręgosłupa u dziecka. Kwas foliowy należy regularnie uzupełniać. Nie jest on przeznaczony wyłącznie dla ciężarnych. Każdy powinien zadbać o jego suplementację, ponieważ – niestety – zapasy witaminy B9 w organizmie ludzkim niezwykle szybko „topnieją”, zwłaszcza wtedy, gdy zażywa się środki antykoncepcyjne, stosuje złą dietę, przebywa w otoczeniu o wysokiej temperaturze lub jest się poddawanym ciągłemu stresowi.

 

Więcej witaminy B9

Kwas foliowy jest substancją stosunkowo powszechnie występującą w naturze, jednak ze względu na jej nietrwałość, trudno ją w organizmie uzupełniać i utrzymać. Witaminę B9 zawartą w spożywanych produktach można utracić już na etapie przygotowywania posiłku, ponieważ jest ona bardzo wrażliwa na ciepło i światło. Odpada więc jakakolwiek obróbka termiczna, jeśli chce się zachować kwas foliowy w danym produkcie. Niekiedy już nawet samo jego krojenie lub nieprzechowywanie w ciemności powoduje utratę tej ważnej witaminy. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż witamina B9 zawarta w posiłkach – w przeciwieństwie do tej syntetycznej - jest przyswajania przez organizm zaledwie w 50%. Warto zatem, oprócz włączenia do swojego stałego menu: brokułów, brukselki, bananów, pomarańczy, szpinaku, sałaty, soi, bobu, produktów pełnoziarnistych (np. otrębów pszennych), regularnie aplikować sobie kwas foliowy w tabletkach, który wchłania się w organizmie w 100%. Zalecana dla dorosłej osoby dawka to 0,4 mg na dobę.

Sprawdź ofertę produktów bogatych w kwas foliowy na stronie https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/witaminy-i-mineraly,342.html

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w którym jej organizm ma specjalne zapotrzebowanie na...
CZYTAJ
Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej przyszłej mamy. To nie tylko czas oczekiwania na narodziny...
CZYTAJ
W czasie ciąży w organizmie mamy i dziecka zachodzi wiele zmian. Aby zmiany te przebiegały...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia