Legalna apteka
2021-10-29
Zdrowa skóra i uroda

Kwas hialuronowy. Jakie ma właściwości?

Kwas hialuronowy – chociaż kojarzy się głównie z kosmetologią – ma znacznie szerszy zakres zastosowania. Wszystko wynika z jego właściwości. Poznaj te najważniejsze i dowiedz się, do jakich celów wykorzystywany jest kwas hialuronowy.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że kwas hialuronowy zrewolucjonizował kosmetologię oraz medycynę estetyczną. Warto jednak mieć świadomość, że substancję tę wykorzystuje się nie tylko w celu odmładzania skóry. Z cennych właściwości korzysta także medycyna.

 Kwas hialuronowy na dolegliwości różnego pochodzenia.
Spis treści

Kwas hialuronowy – co to jest?


Kwas hialuronowy (HA – z ang. hyaluronic acid) jest substancją, która występuje w każdym żywym organizmie – w postaci hialuronianu sodu. Chociaż jej największe ilości znajdują się w skórze właściwej, pojawia się także w mazi stawowej, tkance łącznej, ścianach naczyń krwionośnych, ciele szklistym oka.

Czy wiesz, że aż 15 g hialuronianu sodu znajduje się w ciele człowieka ważącego ok. 70 kg?

W zależności od wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego wyróżnia się:

  • wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy – utrzymując się na skórze, tworzy filtr zabezpieczający ją przed odparowaniem wody;
  • średniocząsteczkowy kwas hialuronowy – wspiera silne nawilżanie zewnętrznej warstwy naskórka;
  • małocząsteczkowy kwas hialuronowy – dzięki zdolności wnikania w głębokie warstwy skóry, wspomaga jej nawilżanie.

Na czym polegają cenne właściwości kwasu hialuronowego?

Wyjątkowość kwasu hialuronowego wynika z niesamowitej zdolności do wiązania cząsteczek wody. Dzięki swoim właściwościom przypomina gąbkę, która pozwala zatrzymać wilgoć w skórze właściwej.

Czy wiesz, że jedna cząsteczka HA jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody?

Między innymi dlatego substancja ta stanowi składnik wielu preparatów nawilżających, przeciwstarzeniowych czy ochronnych.

Poznaj szerokie zastosowanie kwasu hialuronowego


Za sprawą swoich właściwości higroskopijnych kwas hialuronowy znajduje szeroki zastosowanie. Jak się okazuje, korzysta z niego już nie tylko kosmetologia, ale i medycyna.

  • Kwas hialuronowy na mocne kości

Wzmacnianie kości kojarzy się głównie z suplementacją witaminy D czy wapniem. Badania naukowe (na razie przeprowadzone na szczurach) pokazują, że wsparciem w tym procesie może być kwas hialuronowy. Substancja ta pomaga zwiększyć aktywność komórek odpowiadających za odbudowę kości oraz spowalniać tempo utraty masy kostnej.

  • Kwas hialuronowy na stawy

Kwas hialuronowy – z uwagi na obecność m.in. w mazi stawowej – może łagodzić dolegliwości bólowe. Substancja ta jest powszechnie stosowana u osób zmagających się ze zwyrodnieniową chorobą stawów – w formie iniekcji pozwala na wyrównanie powstałego niedoboru kwasu hialuronowego.

Popularne są nie tylko zastrzyki, ale również suplementy z HA. Aktywna substancja pomaga zwiększyć lepkość mazi stawowej oraz wspiera zmniejszenie stanu zapalnego.

  • Kwas hialuronowy na bóle pęcherza

Badania naukowe pokazują, że kwas hialuronowy pomaga złagodzić ból towarzyszący zapaleniu pęcherza. Aby jednak wykazał się skutecznością, musi być podany przez cewnik bezpośrednio do pęcherza.

  • Kwas hialuronowy pomaga łagodzić infekcje intymne

Właściwości HA wykorzystuje ginekologia – substancja ta wspomaga leczenie infekcji intymnych. Małocząsteczkowy kwas hialuronowy pomaga zablokować rozprzestrzenianie się infekcji, dlatego często jest dodawany do preparatów stosowanych przy zakażeniach dróg rodnych.

  • Kwas hialuronowy na zespół suchego oka

Właściwości nawilżające sprawiają, że HA pomaga łagodzić objawy tzw. zespołu suchego oka. Zastosowany w stężeniu 0,1-0,3% wspiera nawilżenie powierzchni oka oraz wspomaga tworzenie bariery ochronnej.

Kwas hialuronowy jest substancją o ogromnym potencjale, który wynika z właściwości higroskopijnych. Dostępny w różnych formach: począwszy od kapsułek i tabletek, poprzez proszki do sporządzenia roztworu, a skończywszy na ampułkach. Mimo że jego stosowanie jest bezpieczne, przed rozpoczęciem kuracji konkretnym preparatem, należy zapoznać się z dołączoną ulotką albo skonsultować się z lekarzem.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu medykamentów dostępnych na półkach aptecznych. Występuje w kroplach do oczu,...
CZYTAJ
Zmarszczki pojawiają się w wyniku ruchów mięśni twarzy. Im więcej jest powtarzalnych ruchów tych samych...
CZYTAJ
Dolegliwości stawowe są dzisiaj powszechnym problemem. Przyczyniają się do tego niezdrowa dieta, otyłość, nieaktywny tryb...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia