Legalna apteka
2018-08-17
Suplementacja

Kwas linolowy ukryty w oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka w swych nasionach i liściach skrywa bogactwo składników odżywczych. Jest kopalnią cennych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Sprawdź, co musisz wiedzieć o oleju z wiesiołka i dlaczego warto dbać o jego obecność w diecie!

 Kwas linolowy ukryty w oleju z wiesiołka - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Olej z wiesiołka


Wiesiołek to nie tylko źródło kwasu gamma-linolenowego (GLA) oraz kwasu linolowego (LA). W jego skład wchodzą także kwasy oleinowy, palmitynowy i stearynowy, a także białko bogate w aminokwasy siarkowe i tryptofan, enzymy oraz witamina E, cynk, selen, magnez i wapń. To właśnie taka kompozycja składników sprawia, że olej z wiesiołka jest jednym z najczęściej wykorzystywanych do produkcji leków, suplementów oraz kosmetyków surowcem roślinnym.


Wiesiołek wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Poprzez zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, pomaga on utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia organizmu, zapobiec utracie wody przez naskórek oraz utrzymać jędrność i elastyczność skóry. Jednak to nie jedyne jego funkcje. Pomaga także usunąć toksyny oraz działa antyoksydacyjnie.

Kwas linolowy

Zawarty w oleju z wiesiołka kwas linolowy (LA) to tzw. kwas egzogenny, co oznacza, że organizm nie wytwarza go samodzielnie i musi on być dostarczany do organizmu razem z dietą jako niezbędny składnik odżywczy. Kwas linolowy wywiera pozytywny wpływ szczególnie na skórę. W przypadku jego niedoborów, łatwo zaobserwować m.in. zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych i spowolnienie procesów regeneracji, które objawiają się nadmierną suchością i szorstkością skóry, łamliwością włosów i paznokci, łuszczycą, egzemą czy AZS – atopowym zapaleniem skóry.


Cenne kwasy tłuszczowe ukryte są w drobnych i twardych nasionach wiesiołka. Ich tłoczenie powinno odbywać się na zimno, aby zachować wszystkie składniki odżywcze. Kwasy Omega są bowiem niezwykle wrażliwe na podgrzewanie, w wyniku którego tracą cenne właściwości.

Skoncentrowane składniki odżywcze

Olej z wiesiołka można stosować zarówno do pielęgnacji skóry – zewnętrznie – oraz suplementując go i dostarczając jego składników odżywczych organizmowi od wewnątrz. Doskonałym sposobem na dostarczenie zawartych w oleju z wiesiołka kwasów tłuszczowych – w tym kwasu linolowego (LA) jest monokoncentrat od marki Aboca: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/monokoncentrat-olej-z-wiesiolka-50-kaps,20810.html. Forma monokoncentratu sprawia, że tłoczony na zimno olej z wiesiołka charakteryzuje się najwyższą klasą czystości i występuje w postaci kapsułek bez żadnych dodatków. Włącz go do swojej diety już teraz!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wiesiołek to roślina, która w ostatnim czasie opanowała przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Najcenniejsze są jego...
CZYTAJ
Olej arganowy znalazł szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i kuchni. Zachwyca jego smak, właściwości...
CZYTAJ
W ostatnich latach olej kokosowy zyskał znacznie na popularności, przez co nietrudno odnaleźć go w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia