Kwas mlekowy – profilaktyka w infekcjach pochwy

Porady fiber_manual_record 2015-03-30

Dbając o prawidłowe pH w pochwie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia tam infekcji. Dlatego warto aplikować sobie środki zawierające pałeczki kwasu mlekowego, dzięki czemu przywracamy i/lub zachowujemy właściwą florę bakteryjną (tzw. biocenoza pochwy).

 Kwas mlekowy – profilaktyka w infekcjach pochwy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny infekcji pochwy

Gdy pałeczek kwasu mlekowego jest za mało, może dojść do zakażenia. Działania profilaktyczne trzeba koniecznie podjąć w sytuacji zwiększonego ryzyka takiego niedoboru, czyli na przykład podczas i / lub po zakończeniu leczenia antybiotykami, które negatywnie wpływają na poziom tzw. dobrych bakterii w organizmie. Suplementację kwasu mlekowego realizuje się, zażywając środki doustne albo stosując preparaty do użytku zewnętrznego (żele i tabletki dopochwowe, specjalne płyny do higieny intymnej etc.). Wszystkie te specyfiki dostępne są w aptekach bez recepty.

Aby sprawdzić prawidłowość flory bakteryjnej w pochwie, robi się wymaz i wykonuje badanie biocenozy. Wynik takiej analizy dostarcza danych na temat ilości pałeczek kwasu mlekowego znajdujących się w pochwie oraz ewentualnej obecności chorobotwórczych organizmów (grzyby, pasożyty, bakterie) wywołujących infekcje pochwy. W sytuacji idealnej pałeczek kwasu mlekowego jest dużo, innych mikroorganizmów nie stwierdza się w ogóle.

Na czym polega leczenie zakażeń pochwy?

Leczenie zakażeń pochwy polega na precyzyjnym zwalczaniu przyczyny infekcji (poprzez farmakologiczne działanie na konkretne bakterie lub grzyby) oraz podnoszeniu poziomu kwasu mlekowego w organizmie. Prawidłowa biocenoza pochwy to skuteczna ochrona przed „patologiczną” florą bakteryjną. 

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2015-03-25

Grzybica pochwy – powracający problem
To często zdarzająca się infekcja intymna zwana także drożdżycą lub kandydozą (od grzybów candida albicans)....

2017-03-01

Nawilżenie i odnowa pochwy
Dolegliwe pieczenie lub swędzenie są pierwszymi symptomami suchości pochwy, problemu, na który narażone są kobiety...

2017-03-03

Powracające infekcje pochwy - jak z nimi walczyć?
Infekcje intymne to problem, z którym spotkała się niemal każda kobieta. Szczególna podatność na tego...