2015-03-30
Porady

Kwas mlekowy – profilaktyka w infekcjach pochwy

Dbając o prawidłowe pH w pochwie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia tam infekcji. Dlatego warto aplikować sobie środki zawierające pałeczki kwasu mlekowego, dzięki czemu przywracamy i/lub zachowujemy właściwą florę bakteryjną (tzw. biocenoza pochwy).

 Kwas mlekowy – profilaktyka w infekcjach pochwy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny infekcji pochwy

Gdy pałeczek kwasu mlekowego jest za mało, może dojść do zakażenia. Działania profilaktyczne trzeba koniecznie podjąć w sytuacji zwiększonego ryzyka takiego niedoboru, czyli na przykład podczas i / lub po zakończeniu leczenia antybiotykami, które negatywnie wpływają na poziom tzw. dobrych bakterii w organizmie. Suplementację kwasu mlekowego realizuje się, zażywając środki doustne albo stosując preparaty do użytku zewnętrznego (żele i tabletki dopochwowe, specjalne płyny do higieny intymnej etc.). Wszystkie te specyfiki dostępne są w aptekach bez recepty.

Aby sprawdzić prawidłowość flory bakteryjnej w pochwie, robi się wymaz i wykonuje badanie biocenozy. Wynik takiej analizy dostarcza danych na temat ilości pałeczek kwasu mlekowego znajdujących się w pochwie oraz ewentualnej obecności chorobotwórczych organizmów (grzyby, pasożyty, bakterie) wywołujących infekcje pochwy. W sytuacji idealnej pałeczek kwasu mlekowego jest dużo, innych mikroorganizmów nie stwierdza się w ogóle.

Na czym polega leczenie zakażeń pochwy?

Leczenie zakażeń pochwy polega na precyzyjnym zwalczaniu przyczyny infekcji (poprzez farmakologiczne działanie na konkretne bakterie lub grzyby) oraz podnoszeniu poziomu kwasu mlekowego w organizmie. Prawidłowa biocenoza pochwy to skuteczna ochrona przed „patologiczną” florą bakteryjną. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
To często zdarzająca się infekcja intymna zwana także drożdżycą lub kandydozą (od grzybów candida albicans)....
CZYTAJ
Dolegliwe pieczenie lub swędzenie są pierwszymi symptomami suchości pochwy, problemu, na który narażone są kobiety...
CZYTAJ
Infekcje intymne to problem, z którym spotkała się niemal każda kobieta. Szczególna podatność na tego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia