2022-02-03
Suplementacja

Kwasy tłuszczowe omega-3. Dlaczego są ważne dla organizmu?

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy od właściwie skomponowanej diety, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze. Tymczasem wiele osób wyklucza z jadłospisu tłuszcze, które dostarczają sporą ilość kalorii. Warto jednak wiedzieć, że grupa ta odgrywa ważną rolę w organizmie.

Tłuszcze kojarzą się z otyłością, podwyższonym poziomem cholesterolu czy chorobami sercowo-naczyniowymi. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie lipidy są „złe”. Za przykład mogą posłużyć kwasy tłuszczowe omega-3, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i pomagają uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

 W jakich produktach znajduje się najwięcej kwasów omega-3? Gdzie ich szukać?
Spis treści

Kwasy omega-3 – co to?

Kwasy omega-3 zalicza się do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje kwas linolenowy (ALA), który daje „początek” kwasom: eikozapentaenowemu (EPA) oraz dokozaheksaenowemu (DHA).

Kwas alfa-linolenowy


ALA to kwas tłuszczowy, którego organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować – musi być dostarczony wraz z pożywieniem. Można go znaleźć m.in. w: zielonych częściach jadalnych roślin, orzechach włoskich, oleju rzepakowym, oleju lnianym.

Wyjątkowość tego kwasu polega na zdolności do syntezy dwóch istotnych związków tj. DHA i EPA. Warto jednak podkreślić, że ilości tych kwasów tłuszczowych są jednak niewystarczające do zaspokojenia zapotrzebowania na te składniki.

Kwas dokozaheksaenowy

DHA jest kwasem, któremu przypisuje się szczególną rolę – w kontekście wsparcia pracy układu nerwowego i narządu wzroku. Ponadto pomaga regulować gospodarkę hormonalną oraz wspomaga w ustabilizowaniu ciśnienia krwi. Wśród najlepszych źródeł DHA wymienia się m.in.: ryby morskie, owoce morza, algi morskie, oleje roślinne, orzechy.

Kwas eikozapentaenowy

EPA to kwas, który wspomaga redukcję poziomu cholesterolu LDL, wspiera eliminowanie stanów zapalnych. Kwas eikozapentaenowy można znaleźć m.in. w rybach morskich, owocach morza.

Jak kwasy omega-3 wpływają na organizm?

O znaczącym wpływie kwasów omega-3 na organizm może świadczyć fakt, że substancje te wchodzą w skład estrów cholesterolu oraz fosfolipidów odpowiedzialnych za powstawanie struktur błonowych w komórkach.

Badania naukowe potwierdzają, że kwasy omega-3 pomagają:

  • redukować poziom trój glicerydów we krwi,
  • regulować ciśnienie krwi wynikające ze wzrostu poziomu prostacyklin,
  • przeciwdziałać powstawaniu zakrzepów poprzez zmniejszanie podatności płytek krwi do agregacji,
  • zahamować nadmierną odpowiedź ze strony układu immunologicznego na obecne alergeny,
  • zahamować rozwój cukrzycy typu II.

Warto przy tym podkreślić, że kwasom omega-3 przypisuje się właściwości wspierające przeciwdziałanie rozwojowi miażdżycy. Wynika to m.in. z pomocy przy redukcji poziomu cholesterolu LDL, który – zgromadzony w nadmiarze – przyczynia się do odkładania blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych.


Czy wiesz, że EPA i DHA wywołują różne efekty biologiczne? Podczas gdy kwas eikozapentaenowy wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, DHA jest kwasem wspomagającym prawidłową pracę układu nerwowego oraz narząd wzroku.

Kwasy tłuszczowe omega-3 – zalecane spożycie

Zgodnie z rekomendacjami ekspertów, dzienne spożycie tłuszczów nie może przekraczać 35-40% zapotrzebowania energetycznego. Ważne jest to, aby większość lipidów pochodziła z produktów będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.


Pamiętaj! Wystrzegaj się spożycia kwasów tłuszczowych nasyconych oraz tłuszczów trans. Ich nadmierne spożycie przyczynia się do wzrostu ryzyka wielu chorób sercowo-naczyniowych.

Suplementacja kwasów omega-3 – kiedy jest wskazana?

Wartościowym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 są produkty spożywcze. Niekiedy jednak zachodzi konieczność sięgnięcia po preparaty zawierające DHA i EPA. Dotyczy to przede wszystkim osób:

  • odżywiających się zgodnie z zasadami weganizmu,
  • spożywających znikome porcje ryb.

Suplementacja DHA jest szczególnie ważna w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, panie spodziewające się dziecka powinny dostarczać o 100-200 mg więcej DHA. W niektórych przypadkach ilość tego kwasu może wynieść nawet 600 mg dziennie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kilkadziesiąt lat temu naukowcy zauważyli, że w populacji Eskimosów, pomimo bardzo mało zróżnicowanej diety (głównie...
CZYTAJ
Kwasy Omega-3 to jedne z wielonasyconych kwasów tłuszczowych, do których zaliczamy przede wszystkim kwas dokozaheksaenowy...
CZYTAJ
DHA jest kwasem tłuszczowym z rodziny niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT – omega 3. Kwasy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia