2022-03-30
Zdrowie dziecka

Łagodna i skuteczna pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia

Skóra noworodka i niemowlęcia jest znacznie bardziej wrażliwa i delikatna niż skóra dorosłych. Oprócz tego jest bardziej narażona na podrażnienia, wysuszenie czy uszkodzenia naskórka. Jak więc pielęgnować wrażliwą i delikatną skórę niemowląt i dzieci od pierwszych dni życia, by zapewnić maleństwu zdrowie i komfort? Jakich kosmetyków używać, a jakich unikać? Które produkty najlepiej chronią skórę maluszka? Odpowiedź na to i inne pytania związane z higieną noworodka - a zwłaszcza z dbaniem o suchą skórę u dzieci oraz o skórę atopową - znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury i dzielenia się zawartymi w tekście, praktycznymi informacjami z rodziną oraz najbliższymi!

 Pielęgnacja skóry noworodka to prawdziwe wyzwanie!
Spis treści

Codzienna higiena noworodka i dziecka z użyciem łagodnych produktów

Delikatna i cienka skóra niemowlaka i noworodka wymaga doboru produktów do mycia i pielęgnacji, które zostały stworzone specjalnie dla najmłodszych. Właśnie dlatego szukając kosmetyków do zabezpieczania skóry Twojego dziecka wybierz te z oznaczeniem „od pierwszych dni życia”. Porównując dostępne produkty warto także zdać się na rekomendacje specjalistów z dziedziny pediatrii - przykładowo, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Taka rekomendacja podkreśla, że dany produkt nie tylko spełnia wszelkie wymogi prawa, ale także zadba o higienę dziecka w bezpieczny sposób i jest pozytywnie oceniony przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.


Produkty do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt oraz do kąpieli dziecka powinny być wolne od sterydów, silikonów i silnych substancji zapachowych. Dobrze, jeśli są hipolargiczne.

Dbałość o mikrobiom skóry dziecka – niewidzialną tarczę ochronną złożoną z mikroorganizmów i „dobrych” bakterii, których równowaga jest kluczowa dla zdrowia i dobrej kondycji cery – jest podstawą do budowy odporności skóry. Do codziennej pielęgnacji skóry niemowlęcia po 3. miesiącu życia przydatny będzie również balsam łagodzący podrażnienia i regenerujący skórę przy wszelkich podrażnieniach, otarciach a także nadający się do zabezpieczenia miejsc okołopieluszkowych.

Jak nawilżyć skórę dziecka?

Należy pamiętać, że nadmierna higiena może być równie szkodliwa, co jej brak. Dlatego codzienna kąpiel dziecka nie powinna być zbyt długa – wystarczy kilka minut w wodzie o temperaturze ok. 35-37°C i oczyszczenie skóry przy użyciu łagodnego kremu myjącego lub oliwki. Po kąpieli skórę maluszka należy delikatnie osuszyć bez pocierania i zastosować balsam nawilżający rekomendowany od pierwszych dni życia. W ciągu dnia należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu dziecka, zwłaszcza w gorące dni i w ogrzewanych pomieszczeniach, jak również o ubieraniu dziecka w lekkie, bawełniane ubranka, wyprawne w hipoalergicznym proszku do prania.

Skóra dziecka z AZS - jak ją rozpoznać?

Skóra dziecka jest dodatkowo podatna na rozwijanie objawów Atopowego Zapalenia Skóry, ponieważ jej naturalna bariera ochronna nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, przez co pojawiają się dodatkowe skłonności do przesuszania, łuszczenia się i nawracających stanów zapalnych. Objawy w atopowym zapaleniu skóry u dzieci (jak łuszcząca się skóra, rumień lub nawracające infekcje skórne) najczęściej obserwowane są na twarzy, powiekach i główce, a także na zagięciach kolanowych i łokciowych oraz pośladkach, choć mogą występować na całym tułowiu malucha.


Niemowlęta i dzieci z atopowym zapaleniem skóry bywają również bardziej marudne – jest to wynikiem odczuwanego świądu i pieczenia, co przekłada się na ogólny dyskomfort. Jeśli zauważymy niepokojące objawy świadczące o AZS u dziecka, należy skonsultować się z lekarzem – pediatrą lub dermatologiem i pamiętać o codziennej pielęgnacji przeznaczonej do skóry suchej i skłonnej do atopii, by zapobiegać nawrotom suchości.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kiedy Twój świat wywraca się do góry nogami, wraz z nadejściem upragnionego dziecka, naturalną koleją...
CZYTAJ
Skóra niemowlaka nie jest w pełni dojrzała, dlatego wymaga bardzo starannej i delikatnej pielęgnacji. O...
CZYTAJ
Wszystkie zmiany na skórze u dziecka - krostki, zaczerwienienia, podrażnienia czy suche miejsca - zwracają...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia