Legalna apteka
2018-10-24
Dolegliwości i choroby

Łagodny przerost prostaty - kiedy i jak z nim skutecznie walczyć?

Prostata, zwana też sterczem, to narząd znajdujący się w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. Dopóki prostata jest zdrowa, mało który facet zdaje sobie sprawę z jej istnienia. Problem pojawia się, kiedy wraz z wiekiem ten narząd zaczyna się rozrastać i uciskać otaczające tkanki, w tym cewkę moczową. Prawda jest taka, że ten problem będzie dotyczyć większość nas. Od 45 roku życia szansa na to, że wystąpi u mężczyzny przerost stercza wynosi kilkadziesiąt procent. Później, wraz z wiekiem, zjawisko to i związane z nim objawy i problemy zdrowotne, tylko się nasilają. Ponieważ problem ten dotyka znakomitą większość mężczyzn, ważne aby wiedzieć o nim jak najwięcej.

 Łagodny przerost prostaty - kiedy i jak z nim skutecznie walczyć? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Objawy przerostu prostaty

Najczęściej występujące objawy to:

- uczucie parcia na mocz, konieczność oddawania moczu w nocy częściej, niż zwykle,

- problemy z oddawaniem moczu (słaby strumień, kropelkowe wypływanie moczu, bolesność przy oddawaniu moczu),

- zaburzenia erekcji, spadek popędu seksualnego.


Czy mogę zignorować problemy z prostatą?

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze oznaki rozrostu prostaty, nie bagatelizuj tego. Fakt, że ten problem dotyczy większości mężczyzn, to nie powód do ignorowania go. Im wcześniej zareagujesz, tym skuteczniej uda się opanować dolegliwości ze strony prostaty.

Po drugie, mimo z pozoru niegroźnych konsekwencji rozrostu prostaty, nie wolno działać tylko na własną rękę. Objawy łagodnego rozrostu stercza są bardzo podobne do niebezpiecznego nowotworu prostaty.


Łagodny rozrost prostaty a rak prostaty

Niestety bardzo trudno jest odróżnić od siebie te dwa problemy. Obecnie stosowane metody badań przesiewowych są ostatnio mocno krytykowane. Stosowane rutynowo oznaczanie antygenu PSA w moczu, nie jest metodą idealną. Sądzono, że przekroczenie normy tego wskaźnika w moczu jednoznacznie wskazuje na proces nowotworowy. Badania pokazują, że wynik tego badania jest czasem negatywny, mimo rozwijającego się raka, a dodatkowo często jest fałszywie dodatni, co kończy się operacją i wycięciem prostaty mimo, że jest to niegroźny przerost, a nie rak [1]. Dlatego przy pierwszych niepokojących objawach konieczna jest konsultacja lekarska i dokładne badania. Lekarz zdecyduje też czy konieczne będzie leczenie farmakologiczne.


Jak zadbać o prostatę?

Najlepszym sposobem na zachowanie prostaty w dobrej kondycji i uniknięcie dolegliwości jest zdrowy i zrównoważony tryb życia. Stosowanie się do tych zaleceń może nawet kilkukrotnie zmniejszyć szanse wystąpienia dolegliwości. Żadnymi suplementami nie jesteśmy w stanie osiągnąć tyle, co dzięki:

- bogatej i różnorodnej diecie, obfitej zwłaszcza w nienasycone kwasy tłuszczowe (warto do diety włączyć np. siemię lniane i pestki dyni),

- unikaniu siedzącego trybu życia - ważne, żeby zadbać o minimum 30 min ruchu dziennie,

- unikaniu używek, zwłaszcza papierosów,

Niemniej, kiedy już dochodzi do przerostu stercza i wystąpienia objawów lub jeśli chcesz jeszcze skuteczniej wspomóc swoją prostatę możesz sięgnąć po dostępne na rynku preparaty. 


Najskuteczniejsze metody walki z łagodnym przerostem prostaty

Dostępnych jest wiele produktów, które przeznaczone są utrzymaniu zdrowia prostaty. Są to preparaty oparte, przede wszystkim, na Palmie sabałowej (Boczni piłkowanej), Śliwie afrykańskiej, pestkach dyni, Wierzbownicy drobnokwiatowej, korzeniu pokrzywy. Są one też często wzbogacane w likopen. Od wielu lat zdążyły na dobre zagościć się na aptecznych półkach i w świadomości pacjentów, dzięki intensywnemu marketingowi. Warto jednak zwrócić uwagę, że ze względu na powszechne występowanie problemu przerostu prostaty, trwają intensywne badania dostarczające informacji na temat skuteczności takich preparatów. Warto więc przy wyborze konkretnych produktów sięgnąć po takie, których skuteczność jest dowiedziona badaniami naukowymi.


Pestki dyni

Wcześniej wspomniane pestki dyni, to bardzo cenny składnik męskiej diety. Zwierają w sobie dużo cynku i bardzo wartościowe białko [więcej tutaj http://whitecoatdad.com/pl/tata-farmaceuta/przed-ciaza/cynk-a-meska-plodnosc]. Ponadto, stanowią bogate źródło dobrze przyswajalnego magnezu, a ich olej zawiera duże ilości cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz steroli roślinnych. To wszystko razem sprawia, że pestki dyni wpływają świetnie na funkcjonowanie całego organizmu, w tym mózgu, mięśni, mają też korzystny wpływ potencję i płodność. Skuteczność pestek dyni, ich ekstraktów oraz oleju w zmniejszeniu łagodnych i umiarkowanych dolegliwości ze strony przerostu prostaty jest doskonale widoczna w badaniach [2].


Śliwa afrykańska (Pygeum africanum)

Dużą skutecznością w badaniach klinicznych charakteryzują się preparaty śliwy afrykańskiej. U pacjentów obserwuje się zmniejszenie dolegliwości łagodnego przerostu prostaty w dużo większym stopniu, w porównaniu z placebo [3].


Palma sabałowa (Bocznia piłkowana, Serenoa repens)

W badaniach okazała się nieskuteczna. Preparaty zawierające palmę sabałową mają dobrze ugruntowaną pozycję na rynku, jednak wyniki badań nie potwierdzają ich skuteczności. Mimo dużych grup w badaniach i zastosowania dużych dawek, tego typu preparaty nie działały lepiej, niż placebo [4].


Podsumowanie

Łagodny przerost prostaty, to przypadłość, na którą cierpi większość dojrzałych mężczyzn. Trzeba pamiętać, że objawy jak trudności w oddawaniu moczu, czy zaburzenia erekcji mogą być wynikiem rozwijającego się nowotworu prostaty, który jest bardzo niebezpieczny. Dlatego nie można bagatelizować tej choroby i najlepiej udać się po poradę lekarza. Ważne też, żeby każdy mężczyzna rozumiał, że prowadząc zdrowy tryb życia może uniknąć lub znacznie zmniejszyć dolegliwości ze strony prostaty. Niezwykle istotna jest codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta, do której warto włączyć zwłaszcza pestki dyni. Preparaty wspierające prawidłowe funkcjonowanie prostaty znajdziesz w kategorii: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/dla-mezczyzn,804.html


1. Ilic D, Neuberger MM, Djulbegovic M, Dahm P. Screening for prostate cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013.

2. Vahlensieck W, Theurer C, Pfitzer E,·Patz B, Banik N,·Engelmann U. Urol. Int. 2015, 94, 286-295.

3. Wilt TJ, Ishani A. Pygeum africanum for benign prostatic hyperplasia. Cochrane Database of Systematic Reviews 1998.

4. Tacklind J, MacDonald R, Rutks I, Stanke JU, Wilt TJ. Serenoa repens for benign prostatic hyperplasia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012.

Zdjęcie autora
Autor
dr n. farm. Sebastian Lijewski
Farmaceuta, pracownik Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Naukowiec, szczęśliwy tata, propagator zdrowego trybu życia oraz rozsądnego podejścia do leków, suplementów i tematów medycznych. W swojej pracy koncentruje się na poszukiwaniu nowych leków przeciwnowotworowych z wykorzyniem nanotechnologii. Prowadząc bloga „Tata Farmaceuta” pomaga innym odnaleźć się w informacyjnym szumie dotyczącym zdrowia. Jego hobby to podróże, gotowanie i piwowarstwo.
Podobne wpisy
Ta przewrotna metoda wykrywania raka jądra początkowo traktowana była z przymrużeniem oka i niedowierzaniem, jednak...
CZYTAJ
Monitorowanie stanu gruczołu krokowego powinno być dla mężczyzn bardzo ważnym zadaniem, szczególnie dla panów po...
CZYTAJ
Odmienne dla kobiet i mężczyzn zapotrzebowanie na witaminy wynika przede wszystkim z różnych mechanizmów przemiany...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia