2022-04-12
Porady

Łagodzenie objawów menopauzy. Co może pomóc?

Wydaje Ci się, że zaledwie parę lat temu byłaś nastolatką, ale nagle zaczynasz odczuwać uderzenia gorąca, zwiększoną potliwość, bezsenność, wahania nastroju, zmęczenie czy zmniejszone libido. Po pewnym czasie zdajesz sobie sprawę, że to menopauza – czas przekwitania, który przez wahania poziomu hormonów często jest trudny i nieprzyjemny. Jak sobie pomóc i złagodzić objawy klimakterium? Sprawdź!

 łagodzenie objawów menopauzy
Spis treści

Czym jest menopauza, kiedy się pojawia i jak długo trwa? 

Menopauza to inaczej klimakterium lub przekwitanie – dosłownie oznacza zaś ostatnie krwawienie miesiączkowe związane z naturalnym zanikiem aktywności jajników. Menopauza pojawia się zwykle pomiędzy 45 a 55 rokiem życia, przy czym za średni wiek kobiety wchodzącej w okres przekwitania uznaje się 51 lat. Jak długo trwa? Według terminologii medycznej można go podzielić na premenopauzę (okres przed wystąpieniem ostatniej miesiączki, trwający od 2 do nawet 8 lat) i okres pomenopauzalny trwający rok po wystąpieniu ostatniej miesiączki. Całość może trwać nawet kilka lat, w których występują rozmaite objawy.

Co ważne, w przypadku podejrzenia wystąpienia menopauzy należy się zgłosić do ginekologa. Specjalista dzięki odpowiednim badaniom sprawdzi, czy obserwowane symptomy wynikają z naturalnego wejścia w kolejną fazę życia i pomoże się upewnić, że nie są one skutkiem choroby. Następnie zaleci też odpowiednią terapię pomagającą złagodzić dolegliwości.

Łagodzenie objawów menopauzy – po pierwsze zalecenia lekarza

Stała opieka lekarza jest bardzo ważna w okresie okołomenopauzalnym. Obecnie specjaliści zwykle zalecają pacjentkom stosowanie fitoestrogenów – naturalnych substancji wykazujących działanie do żeńskich hormonów (estrogenów), których produkcja w organizmie zdecydowanie spada wraz z wejściem w okres przekwitania. Są to preparaty bazujące na wyciągach z roślin – przede wszystkim strączków, zbóż, nasion i ziół.

Ich stosowanie jest znacznie bezpieczniejsze od stosowanej częściej w przeszłości hormonalnej terapii zastępczej polegającej na podawaniu preparatów estrogenu. Wykazano bowiem, że przyjmowanie hormonów zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, schorzenia sercowo-naczyniowe czy zakrzepicę. Fitoestrogeny nie stwarzają takiego ryzyka, a jednocześnie pomagają chronić organizm przed osteoporozą i zmniejszyć odczuwane dolegliwości. Leczenie zawsze dobierane jest jednak indywidualnie. 

Jak złagodzić objawy menopauzy – domowe sposoby 

W łagodzeniu objawów menopauzy pomaga też wiele domowych sposobów. Mają one w znacznej mierze związek ze stylem życia. Zbilansowana dieta, ruch, relaks i brak używek zdecydowanie pomagają poprawić samopoczucie fizyczne i psychiczne. Jakie konkretne rozwiązania warto wypróbować na najczęściej występujące dolegliwości?

  • Na uderzenia gorąca i poty skarży się większość osób w okresie menopauzy. Można próbować im zaradzić poprzez picie naparów z ziół (szałwii, mięty pieprzowej, czerwonej koniczyny, liści malin, lukrecji, kozłka lekarskiego) lub zażywanie ich w postaci suplementów, a także dodawanie octu jabłkowego do napojów. Lekarze zalecają też rezygnację z kawy, alkoholu, papierosów i ograniczenie stosowania leków przeciwbólowych bez recepty, ponieważ wszystkie te czynniki prowadzą do rozszerzania się naczyń krwionośnych i podnoszenia tętna, a w efekcie potów i uderzeń gorąca.
  • W walce z bezsennością również powinno pomóc odstawienie używek. Warto też wypróbować różne metody wyciszenia przed snem – np. medytację, relaksację lub spokojne ćwiczenia (jak np. joga). Niektórym pomaga picie naparów z melisy, dziurawca czy szyszek chmielu lub stosowanie preparatów ziołowych z tymi składnikami.
  • W łagodzeniu nerwów mogą pomóc napary z korzenia kozłka, szyszek chmielu lub dziurawca albo herbatka z kwiatów lipy. Ogromne znaczenie ma też ruch fizyczny, który wpływa na wydzielanie endorfin nazywanych hormonami szczęścia. Warto więc wybrać aktywność, która sprawia Ci przyjemność i regularnie ją wykonywać.
  • Wiele kobiet obserwuje też pogorszenie kondycji i wypadanie włosów oraz przesuszenie skóry. W tych dolegliwościach pomoże na pewno uważna pielęgnacja z użyciem nawilżających i odżywczych kosmetyków. Niekiedy warto również wzbogacić dietę o suplementy, np. z czerwoną koniczyną, która może poprawiać kondycję włosów i skóry, a ponadto wspierać wzrost libido, poprawę nastroju i jakości snu. 

Podsumowując, zdrowe zmiany w stylu życia, skupienie się na potrzebach swojego organizmu i suplementacja to najlepsze sposoby na złagodzenie objawów menopauzy. Przyjmowanie wszelkich suplementów (również tych ziołowych) trzeba zawsze skonsultować z lekarzem ze względu na możliwe reakcje z przyjmowanymi lekami.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Menopauza (inaczej określana jako przekwitanie bądź klimakterium) to termin medyczny, który wzbudza niepokój u wielu...
CZYTAJ
Menopauza dotyka każdą kobietę w odpowiednim wieku. Objawia się ona wieloma przykrymi dolegliwościami, dlatego wymaga...
CZYTAJ
Menopauza to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, w którym dochodzi do wygasania czynności hormonalnej...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia