Legalna apteka
2017-12-14
Suplementacja

Lecytyna i jej wpływ na Twój organizm

Każdego dnia mózg przetwarza duże ilości informacji. Wraz z wiekiem zdolność do wytężonej pracy umysłowej oraz pamięć ulegają pogorszeniu. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest lecytyna. Jako element budulcowy każdej komórki ciała, wchodzi ona w skład błon komórkowych, tkanki mózgu i otoczki mielinowej komórek układu nerwowego.

 Lecytyna i jej wpływ na Twój organizm - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Lecytyna – sposób na pamięć i koncentrację

Lecytyna pobudza układ nerwowy, wspomaga koncentrację i procesy zapamiętywania. Bierze udział w procesach przemiany materii oraz stanowi ochronę ścian żołądka i wątroby. Lecytyna wspomaga wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i uczestniczy w gospodarce cholesterolem i podnosi sprawność krążenia krwi. Lecytyna zwiększa wydolność i przyspiesza regenerację po wysiłku oraz opóźnia procesy starzenia.


Lecytyna znana jest przede wszystkim osobom pracującym umysłowo, przygotowującym się do egzaminów oraz osobom starszym, u których z wiekiem kondycja układu nerwowego ulega osłabieniu. Badania pokazują, że osoby suplementujące lecytynę, odczuwają poprawę zdolności myślowych i zwiększają się ich zdolności zapamiętywania informacji.

Ponadto, lecytyna wywiera również pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Bierze udział w metabolizmie tłuszczów i cholesterolu. Jej wielonasycone kwasy tłuszczowe wiążą cholesterol, ułatwiając jego transport i przyspieszając wydalanie jego nadmiaru z organizmu. Lecytyna wpływa też na detoksykację i regenerację wątroby, ograniczając niekorzystne działanie alkoholu, leków oraz innych substancji obciążających. Lecytyna przyspiesza regenerację wątroby, działa stabilizująco na błony komórek wątroby, hamuje akumulację tłuszczów, zmniejszając jej szkodliwe otłuszczenie i przywraca tym samym jej prawidłowe funkcje.

Lecytyna w diecie

Lecytyna występuje w wielu produktach spożywczych, jednak nie ma jej w nich wiele. Najlepszym jej źródłem jest żółtko jaja. Lecytynę można znaleźć również w: wątrobie, soi, fasoli, zarodkach pszennych, ziarnach słonecznika, nierafinowanym oleju rzepakowym, orzechach, drożdżach piekarniczych, rybach, nabiale, zielonych warzywach, awokado oraz w oliwkach.


W ramach uzupełnienia poziomu lecytyny w organizmie, warto dietę uzupełnić o odpowiednią suplementację. Przyjmowanie lecytyny w formie suplementu jest całkowicie bezpieczne. Nie wchodzi ona bowiem w interakcję z lekami, ani nie powoduje skutków ubocznych. Wartościowe produkty zawierające lecytynę znajdziesz w internetowej Aptece Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/grupa/lecytyna-suplementy-diety.html. Pamiętaj o uzupełnianiu poziomu lecytyny w trakcie wytężonej pracy umysłowej oraz zadbaj, by nie zabrakło jej Twoim najbliższym, szczególnie osobom starszym.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym często brakuje nam energii i jesteśmy osłabieni, a codziennych...
CZYTAJ
Organem umożliwiającym myślenie, uczenie się, zapamiętywanie i koncentrację jest mózg. Duży wpływ na jego właściwe...
CZYTAJ
Przed Tobą trudny egzamin, ważna prezentacja w pracy lub spotkanie biznesowe. Potrzebujesz maksymalnej koncentracji, by...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia