2016-01-10
Dolegliwości i choroby

Leczenie przeziębienia

Przeziębieniem nazywamy stan, w którym są odczuwalne objawy takie jak: osłabienie, katar, kaszel, ból głowy oraz niekiedy gorączka. Przeziębienie często może być mylone z grypą. Nie jest to bezpodstawne. Objawy i przyczyny tych dwóch jednostek chorobowych są bardzo podobne, jednak grypę cechuje bardziej gwałtowny przebieg, silniejsze objawy, dłuższy czas trwania choroby a niekiedy również powikłania.

 Przyczyny przeziębienia i jego leczenie
Spis treści

Jakie są najczęstsze przyczyny przeziębienia?

Przyczyną przeziębienia są wirusy, które atakują głównie górne drogi oddechowe, czego skutkiem jest przede wszystkim katar, zapalenie zatok, zapalenie gardła. Zwykłe przeziębienie można leczyć z powodzeniem w domu, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie dobrze ocenić swój stan.

Sposoby na leczenie przeziębienia

Leczenie przeziębienia może mieć charakter:

  • przyczynowy – leczymy przyczynę choroby, zatem przyjmujemy leki przeciwwirusowe oraz leki podnoszące odporność organizmu. Przykładem farmaceutyku o tego rodzaju aktywności jest Groprinosin i Neosine dostępne w tabletkach i syropie oraz Eloprine w postaci syropu.
  • objawowy – przyjmujemy leki łagodzące objawy przeziębienia. Na ból gardła leki zawierające w swoim składzie środki odkażające stosowane w stanach zapalnych gardła (Strepsils, Neo-Angin, Halset) lub te zawierające dodatkowo substancję znieczulającą, która zmniejsza odczuwanie bólu (Envil gardło, Orofar). Dla osób preferujących aerozole do stosowania miejscowego w bólu gardła, polecam Tantum verde, Hasco-sept, Orofar lub Glimbax (roztwór do płukania gardła zawierający substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym). Z katarem walczymy za pomocą leków przeciwhistaminowych, pseudoefedryny (ostrożnie osoby z nadciśnieniem!), ksylometazoliny lub oksymetazoliny dostępnych zarówno w preparatach dosutnych jak i w postaci aerozoli (Acatar, Sudafed, Apselan, Nasivin, Otrivin). Na ból głowy, ból mięśni i ogólne rozbicie z towarzyszącym chociażby stanem podgorączkowym, stosujemy leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe: paracetamol i ibuprofen w odpowiedniej postaci, w zależności od wieku chorego (czopki, syrop lub tabletki w wersji Max lub Extra z dodatkiem kofeiny potęgującej działanie przeciwbólowe, np. Apap Extra). U osób dorosłych możną zastosować również Pyralginę, jeśli stosowanie innych środków jest przeciwwskazane lub nieskuteczne.
  • profilaktyczny - szczepienia przeciwwirusowe

 

Wiele preparatów przeciwprzeziębieniowych zawiera również w swoim składzie witaminę C, wapń, bez czarny, aloes, miód oraz inne składniki wspomagające leczenie infekcji. W trosce o stan naszych zatok przynosowych, możemy stosować dodatkowo Sinulan, Sinupret, Zatoxin, Sinudril czy Sinudafen. Sprawdź jakie leki na przeziębienie możesz znaleźć w aptece, w kategorii "Przeziębienie i grypa".

Jak zwalczyć przeziębienie w domu - skutecznie i bezpiecznie?

  • Czytamy ulotki leków, które chcemy przyjąć lub zasięgamy porady farmaceuty w zakresie ich stosowania oraz możliwości wystąpienia działań niepożądanych i interakcji.
  • U dzieci poniżej 12 roku życia nie stosujemy kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Polopiryna, Upsarin C, Ascalcin) ze względu na ryzyko wystąpienia groźnego dla życia zespołu Reye’a. Leki na 
  • Pyralginy nie stosujemy u kobiet w ciąży i karmiących piersią. W przypadku ciężarnych dopuszczalne jest tylko stosowanie paracetamolu i to tylko w razie konieczności.
  • W przypadku stosowania, cieszących się popularnością, leków przeciwwirusowych takich jak Groprinosin i Neosine, należy zachować ostrożność u osób z dną moczanową, hiperurykemią, kamicą nerkową oraz zaburzeniami pracy nerek. Substancja czynna jest metabolizowana do kwasu moczowego, co może zwiększać jego stężenie w organizmie.
  • Osoby z nadciśnieniem tętniczym muszą zachować ostrożność przy przyjmowaniu leków z pseudoefedryną, stosowanych przede wszystkim doustnie w leczeniu nieżytu nosa. Pseudoefedryna może znosić działanie innych leków przeciwnadciśnieniowych i w konsekwencji  podnosić ciśnienie krwi. 
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Okres jesienno-zimowy obfituje w występowanie przeziębień. Szczególnie dzieci narażone są na częste zachorowania. Dzieci w...
CZYTAJ
Przeziębienie jest zespołem objawów związanych z ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok obocznych...
CZYTAJ
Jesień na dobre zagościła za naszymi oknami. Deszcz, wiatr, niska temperatura, brak słońca i to...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia