Legalna apteka
2016-01-07
Dolegliwości i choroby

Leki nasenne

Środki nasenne powinno stosować się tylko w określonych przypadkach i – najlepiej – po konsultacji z lekarzem. Nie są one bowiem zazwyczaj całkowicie obojętne dla naszego organizmu. Oto, co trzeba wiedzieć o lekach nasennych.

 Leki nasenne - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Tabletki nasenne na receptę

Leki na sen, obok środków uspokajających i znieczulających, należą do grupy leków, które wpływają na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Oddziałują więc na naszą psychikę, stosunek do otoczenia, sprawność umysłową czy nastrój. Zdarza się także, że powodują uzależnienie, a nawet zmiany osobowości. Leki nasenne można podzielić na trzy grupy: benzodiazepiny, barbiturany i niebarbiturowe środki nasenne. Różnią się one budową chemiczną i siłą działania. Z kolei pod względem klinicznym, można je podzielić na leki ułatwiające zasypianie oraz te pogłębiające i przedłużające sen.

Należy pamiętać, że barbiturany powinny być aplikowane w ostateczności. Długotrwale zażywane powodują uzależnienie psychiczne i fizyczne, a ich przedawkowanie może prowadzić nawet do śmierci. Benzodiazepiny, oprócz działania uspokajającego i nasennego, wykazują szereg innych właściwości. Mają działanie przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe i zwiotczające. Działają także znieczulająco i mogą powodować niepamięć. Dlatego stosowane są podczas leczenia m.in. nerwic, stanów lękowych, zaburzeń snu, padaczki.

Przeciwwskazania stosowania tabletek nasennych

Bezwzględnym przeciwwskazaniem stosowania leków nasennych jest ciąża. Substancje przenikają bowiem przez łożysko i wykazują pewne działania teratogenne na płód. Podawanie leku podczas porodu może spowodować niewydolność oddechową u noworodka. Nie powinno się ich zażywać także w okresie karmienia piersią, jak również wtedy, gdy występują choroby nerek albo porfiria.

Oba rodzaje leków nasennych (tj. barbiturany i benzodiazepiny) mogą powodować objawy niepożądane. Barbiturany są jednak bardziej toksyczne dla organizmu. Bardzo łatwo o zatrucie tymi lekami. Może ono objawiać się utratą przytomności, zapaścią krążeniową czy upośledzeniem układu oddechowego. W skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. W wyniku uzależnienia, po przerwaniu leczenia mogą pojawić się typowe objawy dla zespołu odstawienia, takie jak: drgawki, niepokój, splątanie, omamy, bóle brzucha i silne pocenie się. Tego rodzaju leki nasenne dostępne są wyłącznie na receptę. Jeżeli bezsenność pojawia się sporadycznie, można sięgnąć po mniej radykalne środki. Warto spróbować walczyć z zaburzeniami snu, zwracając uwagę na jego higienę (wywietrzona sypialnia, odpowiednia temperatura pomieszczenia etc.) lub wykorzystując to, co daje natura.

Ziołowe tabletki nasenne bez recepty

Lekarstwa na sen bazujące na ziołach dostępne są bez recepty. Zazwyczaj ziołowe leki nasenne zawierają wyciągi z koziołka lekarskiego, chmielu, melisy, dziurawca bądź głogu. Wiele z nich wykazuje, oprócz działania uspokajającego, także działanie poprawiające trawienie. Ziołowe tabletki nasenne bez recepty nie wywołują żadnych skutków ubocznych, dlatego można je podawać nawet dzieciom. Należy jednak stosować je doraźnie. Jeśli nie zauważymy poprawy i bezsenność nie mija, trzeba skontaktować się z lekarzem. Zaburzenia snu mogą okazać się symptomem jakiejś choroby. Co jest ważne, to fakt, że nie wywołują snu fizjologicznego, dlatego też po wybudzeniu można i tak odczuwać zmęczenie lub otępienie. Różne tabletki nasenne dostępne są na stronie apteki: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/nasenne-i-uspokajajace,804.html. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Stres, choroby psychiczne, szybki i niehigieniczny tryb życia, praca zmianowa i przekraczanie stref czasowych to...
CZYTAJ
Zdrowy i spokojny sen to czynnik w znacznym stopniu wpływający na kondycję organizmu. Za jakość...
CZYTAJ
Żyjemy w ciągłym biegu – praca, dom, dzieci – obowiązki, obowiązki i jeszcze raz obowiązki....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia