• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-07-07
Dolegliwości i choroby

Leki przeciwgrzybicze

Grzybica. I co dalej? Nie ma na co czekać. Trzeba koniecznie sięgnąć po skuteczne leki przeciwgrzybicze. Grzybica jest chorobą zakaźną, zwaną często chorobą cywilizacyjną. Jej przyczyną są mikroskopijne grzyby, które atakują różne części ciała. Najczęściej objawia się świądem, łuszczeniem i zaczerwienieniem skóry. Na szczęście, te nieprzyjemne dolegliwości zwalcza się ogólnodostępnymi lekami przeciwgrzybiczymi. Ich różnorodność jest tak ogromna, że z łatwością można dobrać odpowiednią terapię.

 Leki przeciwgrzybicze - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Skąd się biorą grzybice?

Zakażenia grzybicze pojawiają się, gdy równowaga organizmu zostaje zaburzona. Zazwyczaj przydarza się to osobom, które przeszły terapię antybiotykową, są przemęczone i / lub podlegają długotrwałym sytuacjom stresowym. Do zakażenia może także dojść poprzez stosunek płciowy albo tak zwane samozakażenie. Grzybica może pojawić się w wyniku braku lub nadmiaru higieny.

Jakie leki przeciwgrzybicze wybrać?

To zależy od tego, jaki szczep grzybów zaatakował organizm. Grzybice można podzielić na skórne i głębokie. Leki przeciwgrzybicze to głównie azole, antybiotyki, alliloaminy oraz kwas borowy. Mogą one wstępować w formie środków doustnych, maści, kremów lub globulek.

Pochodne azolowe - czyli środki na grzybicę

To najczęściej wykorzystywane w leczeniu grzybicy środki. Mają aż 80 - 95% skuteczność. Oto przykłady bazujących na nich leków przeciwgrzybiczych.

 • Klotrimazol, który działa na wszystkie grzyby chorobotwórcze atakujące człowieka. Z uwagi jednak na liczne działania niepożądane stosuje się go wyłącznie miejscowo.

 • Ekonazol - wykorzystywany do leczenia wszelkiego rodzaju grzybic skórnych oraz w zakażeniach mieszanych, np. w łupieżu pstrym czy w grzybiczych zakażeniach pochwy lub sromu.

 • Mikonazol stosowany przede wszystkim miejscowo na skórę oraz błony śluzowe jamy ustnej i gardła.

 • Fentikonazol - lek działający na drożdżycę błon śluzowych narządów płciowych.

 • Ketokonazol - ważny lek przeciwgrzybiczy, który przepisywany jest w celu eliminacji drożdżaka Malassezia farfur. Leczy łupież pstry, łupież głowy i łojotokowe zapalenie skóry. Jest także efektywny w leczeniu grzybic układowych i powierzchniowych. Można go stosować profilaktycznie oraz w nawracających zakażeniach.

 • Flukonazol wykazujący szczególną skuteczność w walce z drożdżakami i kryptokokami. Stosuje się go w leczeniu drożdżycy pochwy, a także błon śluzowych gardła i jamy ustnej.

 • Itrakonazol - lek przeciwgrzybiczy na grzybice powierzchniowe i układowe. Świetne efekty przynosi podczas leczenia grzybicy paznokci – gromadzi się w keratynie paznokci. Pomocny jest również w walce z łupieżem i zakażeniami narządów płciowych.

 • Worikonazol działający bardzo szybko, dlatego zazwyczaj przepisywany jest jako pierwszy lek przeciwgrzybiczy do leczenia grzybic zagrażających życiu.

Antybiotyki przeciw grzybicy

Antybiotyki w zależności od schorzenia mają do 90% skuteczności. Leki przeciwgrzybicze tego typu działają na wiele rodzajów grzybic. Konieczna jest więc diagnoza lekarza, który dobiera odpowiedni specyfik.

Alliloaminy 

To leki stosowane doustnie. Zazwyczaj przepisuje się je do leczenia grzybicy skóry i paznokci.

 • Terbinafina działająca na wiele gatunków dermatofitów, pleśni, drożdżaków i innych grzybów chorobotwórczych. Jeżeli przyjmowany jest doustnie, pomaga wyłącznie na grzybice skóry i błon śluzowych.

 • Naftyfina stosowana tylko miejscowo w grzybicach skóry i błon śluzowych 

Kwas borowy

Jest lekiem przeciwgrzybiczym zażywanym w przypadku zakażenia pochwy.

 

Gdy leki przeciwgrzybicze nie pomagają

Jeśli lek przeciwgrzybiczy nie działa, należy wykonać badanie mykologiczne. Dzięki niemu można sprawdzić, na jakiego rodzaju leki grzyby są szczególnie wrażliwe. Przyczyn niepowodzenia terapii można dopatrywać się w przebytym leczeniu sterydami. Czynnikami utrudniającymi leczenie bywają też cukrzyca i zakażenie wirusem HIV. Trzeba zdawać sobie sprawę, że grzybicy nie wolno zostawić bez leczenia. Nieleczona może doprowadzić do powstawania stanów zapalnych, zrostów, a nawet do niepłodności.

Leki pomocne w leczeniu grzybicy znajdziesz na https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/grzybica-swierzb,472.html

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
To często zdarzająca się infekcja intymna zwana także drożdżycą lub kandydozą (od grzybów candida albicans)....
CZYTAJ
Za grzybicę paznokci rąk i stóp odpowiada ten sam grzyb. Trudno się go pozbyć, gdyż...
CZYTAJ
Grzybica stóp i paznokci to przypadłość przede wszystkim osób, które często korzystają z basenu. Jest to...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia