Legalna apteka
2015-11-26
Dolegliwości i choroby

Leki przeciwwymiotne

Wymioty to nic innego jak odruch obronny organizmu. W ten sposób bronimy się przed zatruciem pokarmowym lub substancjami pochodzącymi z zewnątrz. Gdy zjemy coś nieświeżego, toksyny zostają wychwycone, a nasze ciało odbiera informację z nadmiernie rozciągniętych lub niedrożnych ścian przewodu pokarmowego. Przyczynami wymiotów mogą być też choroby. Do schorzeń, w przebiegu których może dojść do wymiotów, zalicza się m.in. niedrożność jelit, infekcje żołądkowo - jelitowe, zespół jelita drażliwego czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Nudności towarzyszą także chorobom błędnika w uchu wewnętrznym, np. chorobie lokomocyjnej. Mogą pojawiać się też przy silnej migrenie. Wymioty występują również u ciężarnych, dotykając około 50% kobiet.

 Leki przeciwwymiotne - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Nudności i wymioty mogą przydarzyć się każdemu. Powodów ich występowania jest wiele. Gdy już się pojawiają, trzeba sobie z nimi jakoś poradzić…

Rodzaje leków przeciwwymiotnych

Zazwyczaj wymioty ustają samoistnie, jednak w niektórych przypadkach warto sięgnąć po środki przeciwwymiotne. Należy pamiętać, by przed użyciem takich lekarstw, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wśród leków przeciwwymiotnych występują:

  • antagoniści dopaminy,

  • antagoniści serotoniny,

  • leki przeciwcholinergiczne,

  • leki przeciwhistaminowe.

Ich celem jest zahamowanie odruchu wymiotnego wywołanego krążącymi we krwi toksynami. W łagodzeniu wymiotów należy stosować leki działające bezpośrednio na przewód pokarmowy poprzez nasilanie jego skurczów i przyspieszenie pasażu jelitowego, np. Metoklopramid lub Cizapryd. Można także zażyć leki blokujące bodźce wywołujące nudności i wymioty, takie jak Ondansetron czy Prochlorperazyna. Gdy problem wiąże się z chorobą lokomocyjną, wyposażmy swoją apteczkę w Aviomarin lub inne leki przeciwwymiotne, np. takie bazujące na imbirze.

Pomoc doraźna leków przeciwwymiotnych

To przede wszystkim przyjmowanie dużej ilości płynów. Należy także ograniczyć w czasie choroby jedzenie. Ważne, by z diety wyeliminować posiłki zawierające duże ilości tłuszczu. Nie jest wskazany również wysiłek fizyczny. Jeżeli wymioty męczą dłużej niż dobę, warto uzupełniać utracone w tym czasie elektrolity. W aptekach dostępne są bez recepty leki zawierające sole mineralne i glukozę.

Domowy sposób na wymioty 

Potwierdzonym przez pacjentów, ale również przez badania naukowe, jest naturalny sposób na wymioty polegający na spożywaniu imbiru. Mogą to być imbirowe tabletki, herbatka imbirowa lub po prostu starty korzeń imbiru. Zmniejsza on dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną, ciążą czy chemioterapią. Zaledwie 1/4 łyżeczki imbiru dziennie znacząco łagodzi nudności i wymioty.

Do najczęstszych powikłań należy odwodnienie organizmu. Silne wymioty mogą także doprowadzić do pojawienia się choroby - zachłystowego zapalenia płuc. Co więcej, wymiociny zawierają duże ilości kwasu solnego, co przyczynia się niekiedy do rozwoju zapalenia przełyku. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia