Legalna apteka
2021-09-30
Zdrowa skóra i uroda

Łupież łojotokowy. Jak z nim walczyć?

Łupież to problem skóry głowy, który powoduje łuszczenie, swędzenie, a nawet jej suchość. Istnieją jego dwa rodzaje: suchy i łojotokowy. Ten drugi związany jest z przewlekłą chorobą zapalną skóry, która charakteryzuje się obecnością rumienia i łuszczeniem się skóry w dotkniętych obszarach. Dowiedz się, jak z nim walczyć.


Łojotokowe zapalenie skóry to schorzenie skóry, które powoduje powstawanie białych lub żółtawych łusek, które pojawiają się w obszarach skóry, w których występuje większa liczba gruczołów łojowych. Skóra głowy jest niewątpliwie jednym z najczęściej dotkniętych obszarów. Choroba ta może objawiać się w każdym wieku. Dotyka ok. 70% noworodków i 3-10% dorosłej populacji.

 ŁZS skóry głowy
Spis treści

Co to jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry może być przyczyną łupieżu, który odnosi się do łuszczenia się skóry głowy. W swojej najłagodniejszej formie łuski są małe, suche, białawe, odpadają łatwo i spontanicznie w regularnych ilościach. W najcięższej postaci blaszki mogą być duże i zajmować znaczną część powierzchni skóry głowy w postaci suchych i grubych łusek. Ponadto łojotokowe zapalenie skóry objawia się jej zaczerwienieniem i może pojawić się w innych obszarach, takich jak np. wnętrze ucha, powieki, nos czy klatka piersiowa.


Może również objawiać się u niemowląt jako ciemieniucha. Jest to jednak proces przejściowy, który zanika całkowicie około 3 roku życia. W przypadku zaobserwowania, że nie ustępuje stopniowo, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem. Warto wiedzieć, że u dorosłych łupież łojotokowy przechodzi stan remisji i zaostrzeń, często nawet pomimo stosowanego leczenia.


Przyczyny łupieżu łojotokowego

Głównym winowajcą łupieżu łojotokowego jest grzyb chorobotwórczy Malassezia globosa, występujący m.in. na skórze głowy. Ale ten proces może wystąpić również z kilku innych powodów np.

  • Problemy dziedziczne: dzieci osób, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry, częściej je mają. 
  • Stres, zmęczenie oraz zmiany hormonalne mogą być wyraźną przyczyną zaostrzenia tych stanów. 
  • Otyłość, spożywanie alkoholu oraz stosowanie diety bogatej w tłuszcze zwierzęce i ubogiej w warzywa. 
  • Nieprawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy (zbyt częste lub za rzadkie mycie).


Jak walczyć z łupieżem łojotokowym?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że w ciężkich przypadkach najlepszą opcją jest udanie się do dermatologa, który oceni sytuację i zapisze środki, które przejmą kontrolę nad chorobą. Farmakologiczna terapia na receptę obejmuje miejscowe leki przeciwgrzybicze (np. ketokonazol, cyklopiroks, cyklopiroksolamina, bifonazol) i doustne (flukonazol i itrakonazol). Ponadto zaleca się doustne przyjmowanie probiotyków.


Ponadto należy zwrócić uwagę na przyczyny, które powodują zapalenie skóry, na wypadek gdyby można było zmniejszyć ich wpływ na skórę głowy. Ta rada może być przydatna, o ile jesteś w stanie kontrolować pewne zachowania, takie jak stres lub przemęczenie.


Najpopularniejszym nośnikiem produktów przeciwłupieżowych i zwalczający łojotokowe zapalenie skóry jest dermokosmetyk w postaci szamponu. To bardzo wygodny sposób dostarczania środków leczniczych do skóry głowy przez włosy. Szampon przeciwłupieżowy często zawiera jeden lub więcej składników aktywnych, takich jak  siarczek selenu lub ketokonazol. Substancje te działają przeciwzapalnie grzybobójczo, złuszczająco i przeciwłojotokowo. Z łupieżem łojotokowy można też walczyć bardziej naturalnie, stosując na przykład maści z kwasem salicylowym, siarką, cynkiem, selenem. Ponadto mogą być zalecane inne niefarmakologiczne metody leczenia, takie jak olejek sosnowy, brzozowy, z drzewa herbacianego i cedrowy oraz bezalkoholowe kosmetyki regulujące wydzielanie sebum i zapobiegające podrażnieniom. Warto również stosować ziołowe płukanki do włosów z łopianu, arniki lub pokrzywy.


Chociaż łupież łojotokowy nie jest łatwy do wyleczenia, to jednak możliwe jest uzyskanie poprawy i zmniejszenie jego objawów przy użyciu odpowiedniego szamponu, dobrej diety i zrelaksowanego stylu życia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Łupież jest wstydliwym problemem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Gdy się...
CZYTAJ
Przetłuszczające się włosy wymagają specjalnego traktowania. Jeśli tylko przypadłość ta nie wynika z predyspozycji genetycznych,...
CZYTAJ
Łupież to nieestetycznie łuszczący się naskórek, któremu towarzyszy uczucie swędzenia skóry głowy. W wyniku złuszczania martwy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia