2018-09-14
Dolegliwości i choroby

Łupież - przyczyny, profilaktyka, leczenie

Łupież to nieestetycznie łuszczący się naskórek, któremu towarzyszy uczucie swędzenia skóry głowy. W wyniku złuszczania martwy naskórek, w formie białych płatków, opada na ubranie oraz skórę, co powoduje duży dyskomfort i zawstydzenie. Sprawdź, co musisz wiedzieć o łupieżu i poznaj sposoby na jego leczenie!

 Sprawdzone sposoby na łupież
Spis treści

Dlaczego mam łupież? Najczęstsze przyczyny łupieżu


Łupież, choć to choroba, nie jest zaraźliwy. Ze względu na uciążliwe objawy, warto podjąć leczenie już przy pierwszych symptomach. Za łupież odpowiedzialne są grzyby Malassezia (Pityrosporum ovale), które, występując w nadmiarze, zaburzają równowagę skóry. Grzyby te zaczynają się namnażać najczęściej na skutek spadku odporności organizmu, niedoboru cynku w diecie czy też łojotoku.


Przyczyną łupieżu mogą być także: nieodpowiednia higiena, przesuszona skóra, alergia na kosmetyki, stres, zaburzenia hormonalne oraz choroby, takie jak łuszczyca, AZS czy egzema.


Zbyt rzadkie mycie skóry głowy i włosów prowadzi do nadmiernego gromadzenia się łoju, martwych komórek skóry, ale też codziennych zanieczyszczeń. Jeśli nie są one regularnie usuwane, skóra zaczyna się łuszczyć. Równie niekorzystnie działa na skórę głowy nadmierne mycie oraz używanie szamponów oczyszczających, zawierających w swym składzie silne konserwanty i substancje pieniące. Tego typu kosmetyki prowadzą do przesuszenia lub nadmiernego wydzielania łoju – a to już krótka droga do łupieżu.


Łupież może towarzyszyć również chorobom skóry, których objawy w postaci łuszczenia naskórka widoczne są na całym ciele. Łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema czy atopowe zapalenie skóry atakują skórę całego ciała, nie tylko głowę. W takich wypadkach leczenie łupieżu odbywa się pod kontrolą dermatologa, który leczy podstawową chorobę pacjenta.


Determinantą łupieżu może być również dieta, uboga w składniki mineralne i witaminy – przede wszystkim cynk i selen. Nieodpowiednia dieta bardzo szybko daje o sobie znać poprzez złą kondycję włosów, skóry i paznokci. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy łupieżu, warto skontrolować poziom hormonów, których wahania również mogą powodować choroby skóry głowy.

Łupież – zapobieganie i leczenie


Profilaktyką łupieżu są przede wszystkim: zdrowa dieta, odpowiednia pielęgnacja, monitorowanie stanu zdrowia. Warto włączyć do codziennej rutyny aktywność fizyczną oraz wykorzystać techniki relaksacyjne, dzięki którym możliwe będzie zminimalizowanie szkodliwego wpływu stresu na organizm.


Dobrym rozwiązaniem jest także poddawanie się zabiegom pielęgnacyjnym z wykorzystaniem naturalnych składników, dostępnych w każdym domu: masaż skóry głowy ciepłą oliwą z oliwek czy olejem kokosowym lub napary ziołowe.


Jeśli łupież jest reakcją skóry na nieodpowiedni kosmetyk, łatwo się go pozbyć poprzez zmianę szamponu na taki z bardziej naturalnym składem. Jeśli mimo to problem się nasila, należy skorzystać z konsultacji dermatologicznej. Bazując na wiedzy i doświadczeniu, lekarz pomoże dobrać odpowiednie metody leczenia oraz pielęgnację. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości kosmetyków do pielęgnacji problematycznej skóry głowy z łupieżem: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/lupiez-luszczyca-lojotok,472.html. Wybierz spośród nich odpowiedni dla siebie i ciesz się zdrową skórą głowy bez łupieżu!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Łupież jest wstydliwym problemem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Gdy się...
CZYTAJ
Nieprzyjemne swędzenie, któremu towarzyszyć może wypadanie włosów, osłabienie ich kondycji, a także pojawianie się białych...
CZYTAJ
Choć półki drogerii uginają się pod ciężarem szamponów do włosów, wybór wcale nie jest taki...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia