2022-05-13
Dolegliwości i choroby

Łysienie androgenowe u kobiet - przyczyny, objawy, leczenie

Przerzedzanie się kosmyków na czubku głowy, wypadanie włosów i powiększający się obszar „łysej” skóry może świadczyć o łysieniu androgenowym u kobiet - inaczej określanym również jako łysienie typu żeńskiego. Taki stan rzeczy związany jest bezpośrednio z zaburzeniami hormonalnymi w organizmie, choć oczywiście nie jest to jedyna przyczyna osłabiania mieszków włosowych - a w konsekwencji - utraty dużej liczby kosmyków w specyficznym dla tego typu łysienia obszarze. Warto nadmienić, że przypadłość ta ma wpływ nie tylko na kwestie zdrowotne, ale również na samopoczucie pacjentek, które - co całkowicie zrozumiałe - odczuwają wstyd, a nawet lęk przed spotkaniami towarzyskimi (w pracy lub poza nią) czy nawet przed kontaktami z najbliższymi osobami - w tym z partnerem. Na szczęście istnieją sposoby na leczenie łysienia andorogenowego, które zdecydowanie warto wdrożyć jak najszybciej od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Jak je rozpoznać? Do jakiego lekarza lub specjalisty się udać? Czy da się całkowicie wyeliminować łysienie androgenowe? Odpowiedzi na te i inne pytania, związane z utratą włosów u kobiet znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Objawy łysienia androgenowego u kobiet są dość charakterystyczne, dlatego łatwo rozpoznać je samodzielnie
Spis treści

Czym jest łysienie typu żeńskiego?

Łysienie typu żeńskiego, czyli łysienie androgenowe u kobiet to tak naprawdę typ łysienie charakterystyczny dla mężczyzn - to właśnie u nich często obserwuje się utratę włosów na szczycie głowy, rozszerzającą się koliście do przodu - ku skroniom - i na potylicę. Niestety, w związku z zaburzeniami hormonalnymi, prowadzącymi do zwiększenia androgenów w organizmie kobiety, takie łysienie andorgenowe może wystąpić również u pań.


Zwykle łysienie androgenowe pojawia się w okresie okołomenopauzalnym (tuż przed wejściem w wiek pokwitania lub w jego trakcie), choć coraz częściej łysienie typu żeńskiego obserwuje się także u młodszych kobiet (co powiązane jest z dziedzicznością choroby). Szacuje się, że łysienie typu kobiecego (żeńskiego) dotyka w różnym stopniu i natężeniu około 50% kobiet po 50-55 roku życia.

Objawy łysienia androgenowego

Objawy łysienie andorogenowego u kobiet są bardzo charakterystyczne - zanim jednak je wyszczególnimy, warto wspomnieć, że człowiek traci na dobę od 50 do nawet 100 włosów (wszystko zależy od tego, w jakiej fazie wzrostu się znajdują) - ich wypadanie nie oznacza więc automatycznie żadnej choroby czy niedoborów. To, co powinno nas zaniepokoić, to zwiększenie tej liczby. Wzmożoną utratę włosów można zaobserwować na przykład podczas codziennego czesania się, w trakcie wykonywania zabiegów fryzjerskich czy mycia skóry głowy - jeśli na szczotce lub dłoniach zostaje nam więcej kosmyków, niż dotychczas, a dodatkowo samodzielnie możemy wyczuć i zauważyć ich przerzedzenie (jest to na przykład powiązane ze zmniejszeniem objętości samej fryzury czy ze zmniejszeniem objętości wykonywanych na włosach koczków lub kucyków), to wówczas warto udać się do specjalisty - lekarza dermatologa lub do gabinetu trychologicznego, by zdiagnozować lub wykluczyć łysienie androgenowe.


Objawy łysienia andorogenowego obejmują przede wszystkim utratę włosów w centralnej części głowy. Dla zobrazowania i ułatwienia diagnostyki tego typu łysienia powstały różne skale (między innymi skala Ludwiga, skala Sinclair czy skala Savin), wedle których opisuje się stadium łysienia andorogenowego. Pokazują one poszczególne etapy wypadania włosów - tak, jak zostało to już wspomniane, najpierw przerzedzenie zaczyna się pojawiać na czubku głowy, by następnie rozszerzać się ku części skroniowej i potylicznej. W najwyższym stadium choroby u kobiety pojawiają się fragmenty skóry głowy całkowicie pozbawione włosów - mieszki włosowe nie podejmują wówczas swojej funkcji. Co ważne - zwykle przy łysieniu androgenowym u kobiet zachowana zostaje włosowa linia czoła - tam kosmyki raczej nie wypadają. Wszystko to oznacza, że androgenowe wypadanie włosów jest raczej łatwe do zdiagnozowania i utrata włosów (w zależności od pacjenta) może być szybko zahamowana.

Przyczyny łysienia androgenowego

Główna przyczyna łysienia andorogenowego to przede wszystkim zaburzenia hormonalne, skutkujące podniesieniem poziomu męskich hormonów płciowych w organizmie kobiety - chodzi tu oczywiście o testosteron. Taki stan rzeczy wynika często z chorób, w przebiegu których funkcje wydzielnicze różnych narządów (jajników, kory nadnerczy i innych) pozostają upośledzone. Jest to między innymi nadczynność i niedoczynność tarczycy, PCOS (zespół policy stycznych jajników), choroba Cushinga czy choroba Hashimoto. Dodatkowo czynnikiem wyzwalającym dla łysienia andorogenowego może być także obciążenie genetyczne - zaobserwowano bowiem, że przypadłość ta występuje dziedzicznie.


Oczywiście istnieją również okoliczności, w których zanik mieszków włosowych i wypadanie kosmyków może być wzmagane przez inne czynniki. Z łysieniem androgenowym powiązana może być restrykcyjna dieta, uboga w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów (ale również paznokci), a także osłabione krążenie w skórze głowy (co wskazuje na słabe unaczynienie tego obszaru). Oprócz tego wśród pośrednich powodów łysienia andorogenowego u kobiet można także wyróżnić cukrzycę i hiperinsulinemię, nadwrażliwość organizmu na androgeny, hiperprolaktynemię (zwłaszcza w okresie ciąży i karmienia piersią) i inne, osobnicze czynniki, będące przyczyną wypadania włosów.

Leczenie łysienia androgenowego

Leczenie łysienia andorogenowego u kobiet wdraża się po szczegółowej diagnostyce, która obejmuje rozpoznanie obrazu klinicznego łysienia na podstawie konkretnej skali, ale również badania krwi - zwłaszcza pod kątem poziomu i aktywności hormonów. Po ustalonej diagnozie, leczenie łysienia andorogenowego może objąć:

  • stosowanie leków z substancją o nazwie minoksydyl, występującą zazwyczaj w formie płynów podawanych na skórę głowy, przy obrębie linii włosów, w stężeniu 5% lub 10% (stężenie dobierane jest indywidualnie dla każdego pacjenta). Substancja ta przedłuża okres wzrostu włosa (a więc fazę, w której „trzyma się” on w mieszku włosowym, a oprócz tego poprawia dopływ składników odżywczych do mieszków, wspierając tym samym ich pracę. U wielu pacjentek ten typ leczenia łysienia andorogenowego okazuje się być w pełni wystarczający;
  • stosowanie leków doustnych, blokujących receptory androgenowe (czasem podaje się je również z preparatami zawierającymi estrogeny). Wszystko po to, by zahamować negatywny wpływ podwyższonego poziomu testosteronu na degradację i upośledzoną pracę mieszków włosowych. Farmakoterapia w łysieniu androgenowym u kobiet musi być poprzedzona konsultacją ginekologiczną, ponieważ planowanie ciąży i sama ciąża są w tej sytuacji przeciwwskazaniami do tego rodzaju leczenia;
  • wykonanie przeszczepu włosów, który jest jednak najdroższym (choć niezwykle skutecznym) sposobem na odzyskanie bujnej fryzury.

Zabiegi kosmetyczne na wypadanie włosów w leczeniu łysienia androgenowgo

Wśród różnych metod leczenia łysienia andorogenowego u kobiet w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych można znaleźć również zabiegi wykorzystujące fale radiowe i świetlne, mezoterapię oraz inne metody stymulacji skóry - warto jednak pamiętać, że tego typu działania nie wyleczą schorzenia - mogą stanowić jedynie wsparcie terapii i zdecydowanie należy skonsultować ich wykonywanie ze swoim lekarzem prowadzącym.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Twoje włosy są przesuszone, osłabione i mają tendencję do wypadania? To sygnał, że wymagają solidnego...
CZYTAJ
Piękna skóra, włosy i paznokcie to coś, o czym marzy każda z nas - niestety,...
CZYTAJ
Chociaż synteza witaminy D zachodzi przez skórę pod wpływem promieni słonecznych, jej niedobór stanowi powszechny...
CZYTAJ
Certyfikaty
i wyróżnienia