2022-07-12
Dolegliwości i choroby

Łysienie plackowate. Jaka jest jego przyczyna?

Wzmożona utrata włosów, prowadząca do ich znacznego przerzedzenia, nie zawsze ma wymiar wyłącznie estetyczny. Tak jest w przypadku łysienia plackowatego, które klasyfikuje się jako przewlekłą chorobę zapalną. Dowiedz się, jakie podłoże może mieć to schorzenie.


Statystyki pokazują, że łysienie plackowate jest najczęstszą przyczyną utraty włosów na tle zapalnym. Chociaż występuje stosunkowo rzadko (ryzyko ocenia się na 0,1%-2% – w zależności od pochodzenia etnicznego), dotyka zarówno dzieci i młodzież, a także dorosłych. Jednak najczęściej choroba występuje u osób poniżej 25. roku życia.

 Jak rozpoznać łysienie plackowate?
Spis treści

Łysienie plackowate – skąd się bierze?

Łysienie plackowate to choroba, której przyczyny nie zostały do końca poznane. Najczęściej jednak mówi się o podłożu immunologicznym zależnym od limfocytów T. Znajduje to bowiem swoje uzasadnienie.

  • W momencie uwolnienia cytokin prozapalnych przez keranocyty (komórki w mieszku włosowym) dochodzi do aktywowania komórek śródbłonka.
  • Konsekwencją jest powstanie nacieku komórek zapalnych (w tym limfocytów T) wokół mieszka włosowego.
  • Stan zapalny powoduje szybką utratę włosów lub przejście włosów w fazę telogenową.

Warto przy tym podkreślić, że na ryzyko pojawienia się łysienia plackowatego wpływa wiele czynników. Zalicza się do nich między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne – szacuje się, że nawet u 20% pacjentów istnieją rodzinne przypadki łysienia plackowatego;
  • czynniki psychiczne – przyjmuje się, że silny stan emocjonalny może przyczyniać się do zwiększonej reaktywności układu immunologicznego, czego konsekwencją jest powstawanie nacieków komórek zapalnych wokół mieszka włosowego;
  • wahania hormonalne, np. związane z zaburzeniami czynności tarczycy,
  • czynniki autoimmunologiczne – łączone zwykle ze współistnieniem chorób o podłożu autoimmunologicznym.

Jak rozpoznać łysienie plackowate?

Łysienie plackowate daje charakterystyczne objawy, dlatego nie sposób przeoczyć problem. Podstawową oznaką jest występowanie ognisk wyłysienia – tzw. placków. Zwykle dotyczy to owłosionej skóry głowy, aczkolwiek zdarzają się przypadki łysienia uogólnionego – wówczas dochodzi do całkowitej utraty włosów z głowy oraz innych części ciała.


Należy przy tym podkreślić, że niekiedy łysienie plackowate można pomylić z innymi chorobami skóry, dającymi podobne objawy. Wśród nich wymienia się głównie:

  • trichotillomanię – stan, który charakteryzuje się całkowitą utratą włosów, ale z pozostawienie ułamanych włosów zagłębionych w skórze;
  • wczesną postać łysienia bliznowaciejącego – stan, którego cechą charakterystyczną jest nieodwracalna utrata włosów, będąca następstwem zastąpienia mieszków włosowych tkanką łączną włóknistą;
  • grzybicę owłosionej skóry głowy – chorobę, dla której charakterystyczne jest miejscowy stan zapalny z możliwym złuszczaniem.

Leczenie łysienia plackowatego – czy jest możliwe?

Leczenie łysienia plackowatego to poważne wyzwanie. Ma to przede wszystkim związek z brakiem jednoznacznych przyczyn powstawania tego schorzenia. Nie znając dokładnych powodów, dla których dochodzi do charakterystycznej utraty włosów, trudno dobrać skuteczną metodę walki. Dlatego zwykle stosowanie jest leczenie ogólne oraz leczenie miejscowe. Ponadto u niektórych pacjentów stosuje się fotochemioterapię oraz wąskopasmową fototerapię UVB.


Istotą leczenia ogólnego jest podawanie cyklosporyny i glikokortykosteroidów. Natomiast w leczeniu miejscowym wykorzystywane są glikokortykosteroidy podawane przezskórnie, a także stosowane w postaci żeli, kremów, pianek. Niektórym pacjentom zaleca się aplikowanie preparatów zawierających minoksydyl (substancję wykorzystywaną w leczeniu łysienia androgenowego) oraz cygnolinę.


Pamiętaj! Jeśli zauważysz u siebie objawy łysienia plackowatego, zgłoś się do dermatologa. Lekarz dokona rozpoznania i – jeśli rzeczywiście zmagasz się z tą chorobą – wdroży odpowiednie leczenie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
W ostatnich latach olej kokosowy zyskał znacznie na popularności, przez co nietrudno odnaleźć go w...
CZYTAJ
Twoje włosy są przesuszone, osłabione i mają tendencję do wypadania? To sygnał, że wymagają solidnego...
CZYTAJ
Przerzedzanie się kosmyków na czubku głowy, wypadanie włosów i powiększający się obszar „łysej” skóry może...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia