Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2016-01-24
Dolegliwości i choroby

Mądre leczenie bólu menstruacyjnego

Koniec cyklu menstruacyjnego to zmiany hormonalne, które prowadzą do nadprodukcji prostaglandyn w macicy. Te ostatnie odpowiedzialne są za ból miesiączkowy, występujący zwykle 1-2 dni przed rozpoczęciem kolejnego cyklu oraz szczególnie silnie pierwszego dnia menstruacji. Zatem leczenie bólu miesiączkowego będzie polegało na hamowaniu wytwarzania prostaglandyn. Najbardziej znany i powszechnie stosowany lek to ibuprofen. Żadną nowością nie będzie zalecenie ich stosowania w dolegliwościach bólowych. Mimo, iż medykamenty te są wydawane bez recepty, stosowane bardzo często i dostępne w niemal każdym miejscu, to jednak są to substancje aktywne, działające na mechanizmy fizjologiczne i ich przyjmowanie niesie ze sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należy pamiętać o kilku ważnych punktach.

 Poznaj sposoby na ból podczas okresu!
Spis treści

Leki na ból brzucha przy miesiączce - jak i kiedy je stosować?

  1. Pacjentki z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy! Stosując NLPZ zwiększacie ryzyko wystąpienia powikłań w postaci krwawień z przewodu pokarmowego lub perforacji. 
  2. Pacjentki z upośledzoną funkcją wątroby! 
  3. Pacjentki z astmą! Zahamowanie syntezy prostaglandyn przesuwa równowagę w stronę syntezy leukotrienów powodujących skurcz oskrzeli!
  4. Pacjentki ze skazą krwotoczną! Na drodze hamowania syntezy prostaglandyn, hamowana jest również synteza tromboksanu odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi – rośnie ryzyko krwawień.
  5. Przed przyjęciem leków przeciwbólowych należy wykluczyć inne przyczyny bólu (wady budowy macicy i choroby dróg rodnych).
  6. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli miesiączce towarzyszą gorączka lub omdlenia oraz w przypadku, gdy miesiączka jest bardzo bolesna i wystąpiła nieco później niż zazwyczaj (może być to objaw wcześnie poronionej ciąży lub ciąży pozamacicznej).
  7. Pamiętajmy, że NLPZ charakteryzują się efektem sufitowym. Oznacza to, że jednorazowe przyjęcie leku w większej dawce nie zwiększy efektu terapeutycznego. Mało tego, wzrośnie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych spowodowanych podaniem kolejnej dawki. Zwracajmy również uwagę na fakt, iż jedna substancja może występować pod wieloma nazwami handlowymi (w takim przypadku warto poradzić się farmaceuty).

Panie, które spodziewają się bolesnych miesiączek, mogą przyjmować leki przeciwbólowe już na dwa dni przed planowanym krwawieniem oraz w pierwszym, najbardziej dokuczliwym dniu menstruacji. Jeśli ból jest nie do zniesienia możemy NLPZ łączyć z lekami rozkurczowymi takimi jak drotaweryna (No-spa, Deespa) lub hioscyna (Buscopan, Panadol Femina). Te dwie ostatnie substancje działają rozkurczowo na mięśnie gładkie w tym również na mięsień macicy.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Prawidłowe funkcjonowanie hormonów ma wpływ na nasze zdrowie i równowagę całego organizmu. Zaburzenia hormonalne mogą...
CZYTAJ
Bóle menstruacyjne to problem, z którym regularnie zmaga się wiele kobiet. Bolesne dolegliwości dotyczą przede...
CZYTAJ
Większość kobiet cierpi w czasie miesiączkowania na bóle o charakterze skurczów, odczuwalne w podbrzuszu. Statystycznie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia