Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Mądre leczenie bólu menstruacyjnego
Koniec cyklu menstruacyjnego to zmiany hormonalne, które prowadzą do nadprodukcji prostaglandyn w macicy. Te ostatnie odpowiedzialne są za ból miesiączkowy, występujący zwykle 1-2 dni przed rozpoczęciem kolejnego cyklu oraz szczególnie silnie pierwszego dnia menstruacji. Zatem leczenie bólu miesiączkowego będzie polegało na hamowaniu wytwarzania prostaglandyn. Leki charakteryzujące się takim mechanizmem działania to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Najbardziej znane i powszechnie stosowane to paracetamol i ibuprofen. Żadną nowością nie będzie zalecenie ich stosowania w dolegliwościach bólowych. Mimo, iż medykamenty te są wydawane bez recepty, stosowane bardzo często i dostępne w niemal każdym miejscu, to jednak są to substancje aktywne, działające na mechanizmy fizjologiczne i ich przyjmowanie niesie ze sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należy pamiętać o kilku ważnych punktach.

Leki na ból brzucha przy miesiączce - jak i kiedy je stosować?
- Pacjentki z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy! Stosując NLPZ zwiększacie ryzyko wystąpienia powikłań w postaci krwawień z przewodu pokarmowego lub perforacji. W takim przypadku lepszym wyborem będzie paracetamol.
- Pacjentki z upośledzoną funkcją wątroby! Metabolity paracetamolu nie są obojętne dla wątroby, dlatego lepszym wyborem będzie ibuprofen.
- Pacjentki z astmą! Zahamowanie syntezy prostaglandyn przesuwa równowagę w stronę syntezy leukotrienów powodujących skurcz oskrzeli!
- Pacjentki ze skazą krwotoczną! Na drodze hamowania syntezy prostaglandyn, hamowana jest również synteza tromboksanu odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi – rośnie ryzyko krwawień.
- Przed przyjęciem leków przeciwbólowych należy wykluczyć inne przyczyny bólu (wady budowy macicy i choroby dróg rodnych).
- Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli miesiączce towarzyszą gorączka lub omdlenia oraz w przypadku, gdy miesiączka jest bardzo bolesna i wystąpiła nieco później niż zazwyczaj (może być to objaw wcześnie poronionej ciąży lub ciąży pozamacicznej).
- Pamiętajmy, że NLPZ charakteryzują się efektem sufitowym. Oznacza to, że jednorazowe przyjęcie leku w większej dawce nie zwiększy efektu terapeutycznego. Mało tego, wzrośnie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych spowodowanych podaniem kolejnej dawki. Przykład: przyjęcie paracetamolu w dawce większej niż 1g (2 tabletki po 500 mg) nie spowoduje silniejszego działania. Nasili jedynie działanie hepatotoksyczne. Przykładowy paracetamol można przyjąć kolejny raz po upływie 6 h, czyli tak jak czytamy w ulotce: 1-2 tabletki 3-4 razy na dobę. Zwracajmy również uwagę na fakt, iż jedna substancja może występować pod wieloma nazwami handlowymi (w takim przypadku warto poradzić się farmaceuty).
Panie, które spodziewają się bolesnych miesiączek, mogą przyjmować leki przeciwbólowe już na dwa dni przed planowanym krwawieniem oraz w pierwszym, najbardziej dokuczliwym dniu menstruacji. Jeśli ból jest nie do zniesienia możemy NLPZ łączyć z lekami rozkurczowymi takimi jak drotaweryna (No-spa, Deespa) lub hioscyna (Buscopan, Panadol Femina). Te dwie ostatnie substancje działają rozkurczowo na mięśnie gładkie w tym również na mięsień macicy. Więcej leków przeciwbólowych również na bóle menstruacyjne znajdziesz pod tym linkiem.

mgr farm. Ewa Sosińska
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów