• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 129 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 129 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2015-02-20
Suplementacja

Magnez – dlaczego jest nam tak potrzebny?

Nerwowość, zmęczenie, skurcze mięśni… Brzmi znajomo, prawda? To wszystko może wynikać z niedoboru magnezu w organizmie. Przypadłość ta dotyka w którymś momencie życia niemalże każdego z nas i bardzo odczuwalnie psuje jakość tego życia, bo wpływa przecież na samopoczucie fizyczne i psychiczne.

 Magnez – dlaczego jest nam tak potrzebny - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jak objawia się i czym grozi niedobór magnezu?

  • Ciągłe uczucie zmęczenia, niewyspania i ospałość.

  • Brak koncentracji, kłopoty z pamięcią i częste bóle głowy.

  • Drażliwość, nerwowość, skłonność do stanów depresyjnych.

  • Dokuczliwie skurcze mięśni oraz tiki nerwowe.

  • Zaburzenia pracy serca.

  • Drętwienie kończyn.

  • Wypadanie włosów oraz pogorszenie stanu skóry i paznokci.

  • Rozregulowanie działania układu pokarmowego (biegunki).

Jak uzupełniać magnez w organizmie?

Idealną sytuacją jest ta, w której niezbędna, dzienna dawka magnezu dostarczana jest organizmowi w sposób naturalny – w zbilansowanej diecie. Niestety, rzadko się to udaje – przede wszystkim dlatego, że większość z nas, żyjąc dziś zazwyczaj w szybkim tempie i w stresie, zbyt szybko „pozbywa się” magnezu i / lub wypłukuje go ze swojego organizmu, choćby poprzez picie kawy czy spożywanie alkoholu. Suplementacja zatem wydaje się konieczna. Oto przykłady preparatów zawierających łatwo przyswajalny magnez - https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/magnez,750.html. Na co dzień natomiast, warto na pewno podjadać orzechy i popijać kakao, bo to smaczne i bogate źródła magnezu. Należą do nich także m.in.: kasza gryczana, biała fasola, groch, ciecierzyca, płatki owsiane, banany… Bardzo ważne jest to, aby owoce i warzywa dostarczające nam magnez jeść – w miarę możliwości – na surowo, gdyż poddane jakiejkolwiek obróbce cieplnej tracą ponad 50% zawartego w nich magnezu. To jednak nie wszystko. W przypadku „magnezowej” diety trzeba też pamiętać o tym, aby jeść i pić to, co wspomaga wchłanianie magnezu w organizmie oraz unikać tego, co to wchłanianie zaburza. Przyswajaniu magnezu sprzyja witamina B6. Ograniczenie wchłaniania magnezu powodują natomiast nasycone kwasy tłuszczowe, soki owocowe i alkohol.

Gdy poziom magnezu jest prawidłowy…

Nasz organizm działa znacznie lepiej. Magnez działa uspokajająco. Łatwiej nam się skupiać, uczyć, pamiętać i myśleć. Serce i inne mięśnie pracują prawidłowo. Do tego szybszy metabolizm, regulacja pracy tarczycy, przeciwdziałanie w procesie tworzenia się złogów w nerkach, łagodzenie objawów migreny i PMS, wspomaganie leczenia różnych chorób (astma, zapalenie oskrzeli, różnego rodzaju kontuzje). To – jak widać – bardzo ważny dla nas pierwiastek, a tak bardzo niedoceniany.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Nieprzyjemne skurcze łydek są najczęściej zmorą sportowców i kobiet w ciąży. Jednak w przypadku niedoboru...
CZYTAJ
Magnez to jeden z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków. Jego niedobory najczęściej dotykają osoby...
CZYTAJ
Potas to jeden z najważniejszych składników odżywczych przyczyniający się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto dbać...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia