• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2017-10-20
Dolegliwości i choroby

Maksymalna ulga w bólu... bez recepty!

Ból często bywa przeszywający, a wręcz paraliżujący. Każda osoba odczuwa go nieco inaczej, ze względu na odmienną tolerancję bólu.

 Maksymalna ulga w bólu... bez recepty! - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

To właśnie z tego powodu jedni panicznie obawiają się wizyt w gabinecie stomatologa, a inni chodzą tam chętnie. Ból może być spowodowany różnymi impulsami. Stanowi on reakcję systemu nerwowego na drażniące impulsy pochodzące z różnych miejsc ciała. Ból może być ostry lub chroniczny. Ten pierwszy jest bardzo silny i krótkotrwały, natomiast drugi występuje przez długi czas, ale charakteryzuje się mniejszą siłą. Chroniczny ból może utrzymywać się nawet ponad 3 miesiące. Zazwyczaj towarzyszy on np. zapaleniom stawów, chorobom reumatycznym, migrenie lub zmianom nowotworowym. Przewlekły ból nie oznacza, że występuje permanentnie, może pojawiać się kilka razy w tygodniu lub miesiącu. Zawsze jednak skutecznie pogarsza on jakość życia.

Odczuwanie bólu

Najczęściej odczuwalnym bólem jest receptorowy, powstający na skutek podrażnienia receptorów bólowych. Dochodzi do niego poprzez wszelkiego rodzaju urazy oraz stany zapalne. Impuls nerwowy przesyłany jest za pośrednictwem nerwów do rdzenia kręgowego i kory mózgowej, gdzie odbierany jest ból.


Ból ostrzega, że w organizmie dzieje się coś złego. Można powiedzieć, że mimo odczuwanego dyskomfortu, jest on sprzymierzeńcem. Jeśli jednak utrzymuje się zbyt długo, warto skonsultować się z lekarzem, bowiem może on powodować obniżenie odporności, rozkojarzenie, bezsenność, chroniczne zmęczenie, rozbicie, a nawet depresję. Nieleczony ból powoduje brak możliwości skupienia myśli, często towarzyszą mu też mdłości, światłowstręt, brak chęci do pracy i spotkań towarzyskich. Osoby, którym towarzyszy częsty ból, stają się agresywne lub zamknięte w sobie.

Walka z bólem

W przypadku ostrego bólu, ulgę przynosi leczenie przyczyny, która go powoduje. Inaczej jest przy bólu przewlekłym, ponieważ aby go zwalczyć, należy działać zarówno na przyczynę, jak i na sam ból.


Najskuteczniejszą metodą zwalczania bólu są środki farmakologiczne. Przy łagodnym bólu stosuje się paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzaplane, takie jak ketoprofen. Umiarkowany ból należy zwalczać przy pomocy kodeiny lub tramadolu. Natomiast silny ból wymaga podania pacjentowi silnych opioidów, do których zalicza się np. morfina. Środki przeciwbólowe są w większości dostępne dla pacjenta bez recepty, warto jednak skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem lub farmaceuta, aby uniknąć wystąpienia skutków ubocznych. Źle dobrana dawka lub substancja aktywna w leku mogą powodować dolegliwości układu pokarmowego, układu krążenia, niewydolność nerek lub wątroby.


Powszechnie stosowanym w leczeniu silnego bólu jest Ketonal Active. Jako niesteroidowy lek przeciwzapalny, nadaje się do stosowania w leczeniu zapalnych i zwyrodnieniowych chorób reumatycznych, a także bólu różnego pochodzenia o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego. Jeszcze do niedawna, Ketonal Active był dostępny tylko na receptę. Teraz jednak możesz kupić go bez recepty w internetowej Aptece Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/ketonal-active-20-kaps,23256.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wbrew pozorom, praca w biurze stwarza sporo zagrożeń dla zdrowia. Brak ruchu, siedzący tryb życia,...
CZYTAJ
Przyczyny bólu pleców mogą być różne. Niejednokrotnie nieświadomie obciążamy swój kręgosłup w pracy, w trakcie...
CZYTAJ
Leki przeciwbólowe należą do najczęściej wybieranych leków i są obecne niemal w każdej domowej apteczce. Sięgamy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia