• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2022-08-23
Dolegliwości i choroby

Małpia ospa

Małpia ospa nie jest wywoływana przez nowo odkrytego wirusa. Zaczął on atakować ludzi już w latach 70. XX wieku. Jednak ze względu na to, że w ostatnim czasie odnotowuje się coraz więcej zachorowań na tę chorobę wśród mieszkańców Europy, zaczęła ona szczególnie niepokoić i wzbudzać ciekawość. Objawy tej choroby – szczególnie w początkowej fazie – nie są specyficzne. Dowiedz się, co może sugerować zakażenie małpią ospą.

 Małpia ospa – jak się ustrzec przed tą chorobą?
Spis treści

Małpia ospa – co to za choroba?

Małpia ospa to choroba odzwierzęca. Pierwszy jej przypadek stwierdzono w 1958 roku u małp. Jednak już niebawem zaczęli chorować na nią także ludzie.

Chorobę tę wywołuje wirus ospy małpiej – monkeypox virus – który należy do rodzaju Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae. Mimo że patogen ten występuje w centralnej i zachodniej części Afryki, to bywa, że zachorowania stwierdza się także w innych częściach świata – jest przenoszony przez ludzi i zwierzęta, które opuszczają Czarny Kontynent.


Ludzie zarażają się tą chorobą od siebie oraz na skutek kontaktu z zakażonymi zwierzętami. Zachorować mogą ci, którzy przebywali w pobliżu chorej osoby, mieli styczność z jej wydzielinami, a także z płynami ustrojowymi w tym z krwią zwierząt.


Nosicielami wirusa oprócz małp są również m.in. psy i gryzonie – myszy, szczury. Czas jego inkubacji – czyli okres między ekspozycją na patogen a pojawieniem się pierwszych objawów zakażenia – wynosi od 6 do 13 dni.

Jakie są objawy małpiej ospy?

Pierwsze objawy małpiej ospy mogą uśpić czujność chorych. Przypominają one dolegliwości, które pojawiają się w czasie grypy, innych infekcji wirusowych. Chory może skarżyć się na:

 • ból – dolegliwości te dotyczą mięśni, pleców, głowy;
 • gorączkę – często jest ona wyższa niż 38°C, towarzyszą jej dreszcze;
 • limfadenopatię – powiększenie węzłów chłonnych;
 • astenię – znaczne osłabienie;
 • wzmożoną senność, szybkie męczenie się.

Po od 1 do 3 dniach od wystąpienia tych objawów na ciele chorego pojawia się charakterystyczna wysypka. Początkowo są to małe, płaskie plamki. Z czasem zmieniają się one w grudki, a następnie w pęcherzyki wypełnione płynem i ropą. Kontakt z tymi zmianami skórnymi i ze znajdującymi się w nich wydzielinami grozi zakażeniem. W ostatnim okresie choroby pęcherze zmieniają się w strupy. Kiedy odpadają one od skóry, pozostawiają głębokie blizny, które znikają dopiero po kilku miesiącach.


Zachorowanie na małpią ospę grozi też powikłaniami. Zalicza się do nich:

 • posocznicę,
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie mózgu,
 • uszkodzenia narządowe.

Na powikłania są narażeni głównie ci, którzy są poddawani terapii immunosupresyjnej i osoby z obniżoną odpornością.

Małpia ospa – leczenie

Małpią ospę leczy się przede wszystkim objawowo. Chorym, którym dolegają bóle mięśni, głowy, zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych – w tym takich dostępnych bez recepty, czyli ibuprofenu, paracetamolu.


Wtedy, kiedy na ciele pojawia się wysypka, pęcherze, gojące się strupy, zakażeni często skarżą się na uciążliwy świąd. Aby zapobiec rozdrapywaniu przez nich zmian skórnych, zaleca się smarowanie skóry maściami, żelami, piankami łagodzącymi ten objaw.


Niestety u niektórych zakażenie wirusem małpiej ospy wywołuje ostre objawy. Ciężki przebieg choroby wymaga poddania zakażonego hospitalizacji. Takim chorym jest podawany lek antywirusowy – stosowany także u osób chorujących na ospę prawdziwą – tecovirimat. Jego przyjmowanie w takiej sytuacji jest zalecane przez WHO.

Małpia ospa – jak się ustrzec przed tą chorobą?

Profilaktyka małpiej ospy składa się z dwóch elementów.

 • Unikanie kontaktu z chorym i ze zmianami skórnymi

Należy zaniechać spotykania się z osobami, które miały kontakt z innymi zakażonymi lub same wykazują pierwsze objawy choroby. Opiekując się chorym, nie można dotykać zmian skórnych oraz znajdującej się w niej wydzieliny.

 • Stosowanie szczepionki

W przypadku małpiej ospy wysoką skuteczność wykazuje szczepionka przeciw wirusowi ospy prawdziwej. Zmniejsza ona ryzyko zakażenia o 85%. Obecnie podaje się ją jedynie lekarzom i grupom społecznym najbardziej narażonym na zachorowanie.


Ponadto należy zachować szczególną ostrożność, mając kontakt z martwymi, dzikimi zwierzętami oraz przedmiotami, których dotykał chory – może znajdować się na nich wydzielina z pęcherzy.


Mimo że obecnie uważa się, że nie ma ryzyka epidemii małpiej ospy, warto zachować czujność – zwłaszcza że choroba ta może mieć poważne powikłania.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Przeziębienie i grypa to typowe infekcje wirusowe, z którymi spotykamy się praktycznie w każdym sezonie...
CZYTAJ
Regeneracja organizmu po Covidzie to proces, który u niektórych osób postępuje dość szybko, a u...
CZYTAJ
Zapalenie płuc jest bardzo powszechną chorobą, z którą zmagają się zarówno dzieci, jak i osoby...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia