Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-03-03
Dolegliwości i choroby

Mammografia. Dlaczego należy wykonywać to badanie?

Chociaż rak piersi jest jednym z najczęstszych kobiecych nowotworów, można z nim skutecznie walczyć. Im wcześniej zostanie wykryty, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Między innymi z tego powodu warto pamiętać o regularnym samobadaniu piersi, które należy uzupełnić mammografią. Sprawdź, na czym polega to badanie i dlaczego jest tak ważne.


Statystyki pokazują, że ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie wraz z wiekiem. Szacuje się, że niemal 50% przypadków tej choroby jest diagnozowana u kobiet między 50. a 69. rokiem życia. Dobra wiadomość jest taka, że nowotwór piersi – jeśli zostanie wcześnie wykryty – wcale nie musi stanowić zagrożenia dla życia.

 Mammografia – badanie, które może uratować życie
Spis treści

Rak piersi – ważna profilaktyka

Rak piersi, podobnie jak wiele innych chorób, może być całkowicie wyleczalny. Ogromną rolę odgrywa jednak profilaktyka, której podstawą jest samobadanie. Taką czynność zaleca się przeprowadzać raz w miesiącu – po ok. 7 dniach po menstruacji. Po menopauzie należy przeprowadzać samobadanie raz w miesiącu – w regularnych odstępach czasu (najlepiej tego samego dnia).


Każdą niepokojącą zmianę w piersi należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, specjalista skieruje na badanie.

Mammografia – badanie, które może uratować życie

Mammografia jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, którego wykonanie zaleca się kobietom po ukończeniu 45. roku życia. Pozwala – w sposób całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny – wykryć zmiany nowotworowe w piersi już we wczesnym stadium rozwoju.


Pamiętaj! Im wcześniej nowotwór piersi zostanie wykryty, tym większa szansa na powrót do pełnego zdrowia.


Mammografia należy do grupy badań radiologicznych. Charakteryzuje się wysoką skutecznością (czułość na poziomie 80-95%), ponieważ nowoczesna aparatura jest w stanie wykryć nawet niewielkie zmiany – od 3 mm wielkości.

Wskazania do przeprowadzenia mammografii

Chociaż badanie mammograficzne zaleca się wykonywać profilaktycznie, szczególnymi wskazaniami do jego przeprowadzenia są:

  • wiek powyżej 45 lat,
  • podejrzenie zmiany w sutku, np. wciągnięcie brodawki, wciągnięcie skóry, guz, wyciek z brodawki,
  • rozpoczęcie i trwająca kilka lat terapia hormonalna,
  • bóle piersi.

Mammografię przeprowadza się również u kobiet, które należą do grupy ryzyka – w rodzinie występowały przypadki tego nowotworu. Tutaj zaleca się wykonywanie badania częściej.


Zgodnie z rekomendacjami, badanie należy przeprowadzać raz na 2 lata – u kobiet powyżej 45. roku życia i niebędących w grupie ryzyka. Natomiast po ukończeniu 50 lat na mammografię należy zgłaszać się każdego roku.

Badanie mammograficzne – ważne odpowiednie przygotowanie

Aby badanie piersi dawało rzetelny obraz, koniecznością jest odpowiednie przygotowanie. Najważniejsze zalecenia to:

  • zgłoszenie się na badanie kilka dni po miesiączce,
  • rezygnacja z jakichkolwiek kosmetyków aplikowanych w okolicach pachy np. dezodorantów, perfum, balsamów, pudru.

Warto założyć luźniejszą odzież – po to, aby móc szybko rozebrać się (od pasa w górę). Należy także zrezygnować z zakładania biżuterii – na szyi i w uszach.


W konkretnych przypadkach przed badaniem wykonuje się USG piersi lub przeprowadza biopsję cienkoigłową gruczołu sutkowego.

Mammografia – czy jest wiarygodna?

Badanie mammograficzne jest dość dokładną metodą diagnostyczną. Umożliwia wykrywanie drobnych zmian – także tych łagodnych. Okazuje się, że wiele zmian zachodzących w komórkach, wykrywanych podczas tego badania, nigdy nie rozwinęłoby się w agresywny nowotworów. Mimo to kobiety kierowane są na leczenie, ponieważ trudno jest od razu odróżnić groźne zmiany od zmian nieszkodliwych.


Ponadto uważa się, że mammografia niekiedy może dawać fałszywie negatywny wynik. W efekcie może to uśpić czujność i spowodować, że kobieta zaniecha wykonywania samobadania. Jeśli zostanie wykryty jakikolwiek guzek budzący wątpliwości, kobieta kierowana jest na dalszą diagnostykę.


Rak piersi dotyka coraz więcej kobiet, dlatego – obok samobadania – należy systematycznie zgłaszać się na badanie mammograficzne. Warto mieć świadomość, że leczenie zaawansowanego stadium nowotworu daje mniejsze szanse na całkowite wyleczenie niż walka z rakiem wcześnie wykrytym.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Badanie piersi w ramach profilaktyki nowotworowej to rzecz bardzo istotna – zwłaszcza w wieku dojrzałym....
CZYTAJ
Karmienie piersią jest najlepszym i najbardziej korzystnym sposobem karmienia noworodków, niemowląt i małych dzieci. Niestety...
CZYTAJ
Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów wśród kobiet. Niestety – im później zostanie wykryty,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia