Legalna apteka
2022-05-26
Porady

Maść arnikowa. Jakie ma zastosowanie

O właściwościach arniki wiedziano już w XII wieku i do dziś jest ona rośliną często wykorzystywaną w ziołolecznictwie. Maść przygotowana na jej bazie przyda ci się między innymi wtedy, kiedy doznasz urazu, a na skórze pojawią się bolesne, nieestetyczne siniaki. Wyjaśniamy, w czym tkwi sekret popularności tego specyfiku i w jakich sytuacjach może się on przydać.

 Jak działa maść arnikowa?
Spis treści

Arnika – gdzie rośnie i jakie są jej właściwości?

Arnika górska – nazywana niekiedy kupalnikiem górskim – to roślina z rodziny astrowatych, która osiąga wysokość 50-60 cm. Jej najbardziej charakterystyczną, a zarazem cenną częścią są żółte kwiaty zebrane w koszyczki. To one stanowią surowiec, na bazie którego powstaje maść o dobroczynnych właściwościach.


O działaniu tej rośliny pisała już XII-wieczna benedyktyńska mniszka Hildegarda z Bingen. Przez wieki arnika była wykorzystywana w ziołolecznictwie ludowym, a dopiero w dziewiętnastym stuleciu trafiła do powszechnego użytku.


Arnika rośnie zarówno w Azji, Ameryce Północnej, jak i w Europie, a w tym w Polsce. Występuje w Puszczy Białowieskiej, na Mazurach oraz w Sudetach i w Karpatach Wschodnich, a ze względu na to, że jest gatunkiem zagrożonym, podlega ścisłej ochronie. Kwiaty wykorzystywane do produkcji maści pochodzą ze specjalnych upraw.


W kwiatach arniki znajduje się szereg cennych składników, z których najważniejsze to:

 • helenalina, czyli laktony seskwiterpenowe – ma ona silne działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe,
 • fitosterole, garbniki, olejki eteryczne – działają antyseptycznie,
 • flawonoidy – mają właściwości przeciwzapalne.

Oprócz tego w arnice obecne są karotenoidy, tymol, triterpeny, saponiny. Do produkcji najprostszych maści wykorzystywany jest jej kwiatostan oraz wazelina.

Kiedy warto sięgnąć po maść z arniki?

Maść arnikowa może pomóc zarówno w przypadku urazów, jak i niektórych chorób skórnych. Można ją stosować, gdy na skórze pojawią się:

 • siniaki,
 • obrzęki – będące następstwem stłuczeń lub ugryzienia owadów,
 • trądziki, różnego rodzaju wypryski,
 • popękane naczynka.

Maść arnikowa pomaga szybciej zmniejszyć dolegliwości i zminimalizować widoczność tych zmian. Ponadto można ją stosować w przypadku wystąpienia bólów pochodzenia reumatycznego. Są też takie specyfiki na bazie arniki – kremy oraz żele – które są produktami kosmetycznymi i powstają z myślą o codziennej pielęgnacji cery.

Działanie maści arnikowej

Większość maści arnikowych powstaje jedynie na bazie kwiatostanu i wazeliny, a mimo tego specyfik ten ma szerokie spektrum działania. Pomaga:

 • w przypadku siniaków i obrzęków, gdyż substancje zawarte w samej arnice wchłaniają płyn z wysięku. Ponadto preparaty na jej bazie pomagają pobudzić krążenie – sprzyja to szybszemu rozpraszaniu limfy i krwi nagromadzonych w uszkodzonych tkankach,
 • przy stłuczeniach i zwichnięciach – maść arnikowa pomaga ograniczyć uporczywe dolegliwości bólowe. Oprócz tego wspiera krążenie, dzięki czemu tkanki mają możliwość szybszej regeneracji,
 • przy problemach z cerą naczyniową – substancje zawarte w arnice uszczelniają, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i obkurczają je. Dlatego stosowanie maści z arniki pomaga zminimalizować widoczność nieestetycznych, popękanych naczynek i większych pajączków,
 • w walce z trądzikiem – w arnice znajduje się tymol, który ma działanie dezynfekujące. Natomiast zawarta w niej witamina A wykazuje właściwości kojące i łagodzące. Aplikowanie maści w miejscu wystąpienia trądziku sprzyja szybszemu ustąpieniu zmian.

Maści z arniki nie można jednak stosować, gdy urazy skóry są związane z przerwaniem jej ciągłości. Nie aplikuje się jej na rany, owrzodzenia czy po ciężkich oparzeniach – mogłoby to spowodować zaostrzenie stanu zapalnego.


Maść arnikowa przyda się w każdej domowej apteczce. Mimo tego, że specyfik ten ma prosty skład, to wyróżnia go szereg dobroczynnych właściwości. Ponadto jest bezpieczny dla zdrowia, a jego cena nie jest wygórowana. Jego stosowanie to stary, dobry i sprawdzony sposób na siniaki, obrzęki, opuchlizny pourazowe, krwiaki oraz na trądzik.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Arnika górska (łac. Arnica montana) to wieloletnia roślina, wyróżniająca się żółtopomarańczowymi kwiatostanami, kształtem przypominającymi ...
CZYTAJ
Maść z witaminą A to jeden z popularniejszych produktów kosmetycznych z apteki. Kosztuje zaledwie kilka...
CZYTAJ
Srebro, kojarzone z metalem szlachetnym, ma wiele cennych właściwości. Wykorzystywane od wieków w medycynie alternatywnej,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia