Legalna apteka
2022-07-28
Dolegliwości i choroby

Maść końska. Jak działa?

Maść końska to specyfik, który często znajduje się zarówno w domowej, jak i w sportowej apteczce. Ten naturalny preparat jest znany od wieków, a popularność zawdzięcza między innymi swojej wszechstronności. Maść ta jest skuteczna w walce z różnego rodzaju bólami – mięśni, stawów, a nawet głowy. Co sprawia, że jej stosowanie przynosi tak dobre i szybkie efekty?

 Maść końską można wykorzystać na wiele sposobów
Spis treści

Maść końska – skład

Według niektórych maść ta zawdzięcza swoją nazwę jej pierwotnemu zastosowaniu. W XV wieku zwalczano za jej pomocą dolegliwości bólowe u ciężko pracujących koni pociągowych. Ze względu na jej skuteczność stosowali ją także właściciele tych zwierząt. Inni uważają, że swoją nazwę wzięła ona od obranego ze skorupy kasztana – podstawowego składniki maści, który nieco przypomina końskie oko.

Wyciąg z kasztanowca wspiera krążenie, pomaga złagodzić stany zapalne i zmniejszyć obrzęki. Oprócz tego w skład maści wchodzą:

 • mięta, tymianek, ekstrakt z szyszek chmielowych – pomagają one uporać się z bólem;
 • wyciąg z arniki, owocu jałowca – sprzyjają usprawnieniu krążenia i zmniejszeniu opuchlizny;
 • olejki eteryczne – mentolowy, eukaliptusowy, kamforowy.

Maść końska jest dostępna w dwóch wersjach – można wybrać preparat rozgrzewający lub chłodzący. Każdy z nich jest stosowany przy innego rodzaju dolegliwościach.

Jakie właściwości ma maść końska?

Mieszanka ekstraktów z ziół, wyciągu z arniki, jałowca, kasztanowca oraz olejków eterycznych jest dziś specyfikiem często wykorzystywanym do walki z bólem. Maść końska pomaga:

 • rozgrzać bolące stawy, kości, stopy

Ten naturalny preparat wspiera krążenie, ale także sprzyja uelastycznieniu i rozszerzeniu naczyń krwionośnych. W efekcie krew ma możliwość szybciej, swobodniej krążyć w żyłach i tętnicach, a miejsca, na które została nałożona maść, zostają rozgrzane. Mechanizm ten pomaga także złagodzić dolegliwości bólowe.

W skład maści końskiej rozgrzewającej wchodzi dodatkowo krwawnik pospolity, rumianek, kozłek lekarski, imbir;

 • ochłodzić w przypadku piekącego bólu, obrzęków

Pomaga złagodzić napięcie mięśniowe, a także udrożnić nos podczas kataru. Oprócz tego przyjemnie chłodzi w czasie gorączki – wystarczy jej niewielką ilość nałożyć na kark.

Maść końska chłodząca powstaje między innymi z aloesu, mięty, miłorzębu japońskiego, świerku.

Wskazania do stosowania maści końskiej

W zależności od rodzaju dolegliwości należy sięgnąć po maść rozgrzewającą lub chłodzącą. Ta pierwsza będzie pomocna w przypadku:

 • dolegliwości bólowych związanych z zapaleniem nerwu kulszowego;
 • bóli mięśni, stawów, kręgosłupa, reumatycznych;
 • nerwobóli;
 • problemów z krążeniem – maść końska pomoże rozgrzać marznące stopy.

Natomiast maść chłodząca będzie wsparciem dla tych, którym dokuczają:

 • gorączka, stany podgorączkowe;
 • bóle będące następstwem stłuczeń, siniaków, urazów;
 • dolegliwości bólowe i obrzęki związane z żylakami;
 • katar, migreny;
 • obrzęki kończyn, uczucie ciężkich nóg.

Maść końska jest stosowana przez sportowców, gdyż pomaga im łagodzić bóle związane z kontuzjami czy przeciążeniem mięśni. Jest również naturalnym specyfikiem, który przyda się w domowej apteczce. Wspomaga leczenie popularnych dolegliwości – nieżytu nosa, bóli kości, stawów.

Maść końska – jak stosować?

Maść tę stosuje się miejscowo – należy ją nakładać tylko w okolicach bolących stawów, bezpośrednio na siniaki czy opuchliznę. Ponadto sięgając po nią pierwszy raz, warto zachować ostrożność. Ze względu na to, że znajduje się w niej tak wiele wyciągów roślinnych, u niektórych może wywoływać ona reakcje alergiczne. Maści tej nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

Ten preparat na bazie wyciągu z kasztanowca bywa też wykorzystywany do pielęgnacji włosów. Maść końska pomaga usprawnić krążenie w skórze głowy, a także odżywia ją. Wspiera ona kondycję włosów i sprzyja ich szybszemu wzrostowi.

Ten prosty, naturalny specyfik może pomóc szybciej pokonać ból, uporać się z obrzękami i bolesnymi siniakami. Oprócz tego może okazać się nieoceniona podczas przeziębienia. Dlatego maść końska jest niezastąpiona w każdej domowej apteczce.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Przyczyny bólu pleców mogą być różne. Niejednokrotnie nieświadomie obciążamy swój kręgosłup w pracy, w trakcie...
CZYTAJ
Aromaterapia jest jednym ze sposobów terapii zaliczanych do propozycji medycyny alternatywnej. Dowody na skuteczność jej...
CZYTAJ
Bolące stawy wywołują poważny dyskomfort, jednocześnie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Jeśli dolegliwości nie ustępują po kilku...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia