Legalna apteka
2021-10-19
Zdrowa skóra i uroda

Maskne. Czym jest i jak leczyć tę przypadłość?

Pandemia Covid-19 zmieniła wiele kwestii. W tym czasie wytworzyło się również pojęcie maskne, czyli pojawianie się trądziku w wyniku noszenia maseczki. Ta przypadłość dotyczy wielu osób i jest trudna do wyleczenia. Jakie sposoby są najskuteczniejsze w walce z maskne?


Istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z maskne. Walkę warto jednak zacząć od zapobiegania, czyli stosowania odpowiednich kosmetyków i praktyk. Maskne jest problemem bardzo powszechnym, który zastąpił niegdyś występujące schorzenie związane z noszeniem kapeluszy. Jak jemu zapobiegać? Do czego może doprowadzić noszenie maski?

 maskne od maseczki
Spis treści

Czym jest maskne?

Maskne to nic innego jak trądzik wywołany przez noszenie maseczki. Wilgoć i ciągłe tarcie tkaniną o skórę tworzy mikrośrodowisko, które powoduje wystąpienie problemów dermatologicznych. W takim środowisku dochodzi do zwiększenia temperatury, co wiąże się z nadmiernym poceniem. Pętelki po obu stronach maski odpowiedzialne za utrzymanie jej na twarzy powodują natomiast ucisk, podrażniając skórę [1].


Co wpływa na wystąpienie maskne?

Maskne występuje w związku z kilkoma czynnikami. Wynikają one z budowy maseczki i tworzonego przez nią mikrobiomu. Mowa tu o takich czynnikach, jak: 

  • pH, 
  • temperatura, 
  • wilgotność, 
  • czynniki genetyczne.

Pod ich wpływem na skórze mogą wystąpić takie schorzenia dermatologiczne, jak egzema, wyprysk atopowy, wyprysk łojotokowy, trądzik, trądzik różowaty, pokrzywka czy okołoustne zapalenie skóry. W późniejszym czasie może wykształcić się również zapalenie mieszków włosowych. Problemy mogą mieć związek zarówno z bakteriami, jak i grzybami. Czasem na zaistnienie maskne wpływa również jakość tkanin. Nie wszystkie materiały są odpowiednio testowane przez producentów. Mogą być one zanieczyszczone, na przykład chemikaliami. W przypadku osób wrażliwych czasem prowadzi to do wystąpienia maskne.


Wcześniej podobne problemy można było zaobserwować w przypadku fałd podpiersiowych, pach czy pachwin. Obecnie do takich obszarów dołączyła również twarz, ze względu na środowisko, jakie tworzy maska.


Jak zapobiegać maskne?

Maskne można zapobiegać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Mowa tu o myciu jej delikatnymi środkami antybakteryjnymi. Lepiej unikać kosmetyków na bazie alkoholu. Poleca się natomiast nawilżacze, z wyjątkiem maści. Pozwalają one na stworzenie „tarczy”, która będzie chroniła skórę przed działaniem szkodliwych czynników. Lepiej rezygnować z okluzji i emolientów.


W przypadku noszenia masek nie poleca się stosowania filtrów UV. W kontakcie z wilgocią mogą one bowiem powodować uczulenie [2]. Na rynku można jednak znaleźć specjalne tkaniny z filtrami SPF 50+, które chronią skórę przed promieniowaniem, a jednocześnie nie działają na nią tak negatywnie, jak kremy z filtrem połączone z wilgotnym środowiskiem.


Jak leczyć maskne?

Gdy maskne już wystąpiło, konieczne okazuje się wdrożenie odpowiedniego leczenia. Mowa tu o składnikach aktywnych o działaniu przeciwzapalnym czy regulującym wydzielanie sebum. Poleca się również preparaty w proszku. W ich skład może wchodzić tlenek cynku. Dobrym wyborem są także hyrdrożele z zawartością antybiotyków i retinoidów. Przed wdrożeniem jakiegokolwiek leczenia trzeba jednak skonsultować się z lekarzem.


Czasem może dojść również do wystąpienia pozapalnych przebarwień lub blizn. Wówczas konieczne jest niezwłoczne udanie się do lekarza, ponieważ takie zmiany mogą pozostać na twarzy na zawsze [3].


Maskne a wygląd maski

Na maskne może wpływać również sama konstrukcja maski. Powinna ona obejmować minimalne fałdy oraz całkowicie gładką powierzchnię. Z tego powodu nie powinno się wykonywać masek podobnych do tych chirurgicznych, ale z grubszych materiałów. Z tego powodu warto wybierać maski, które są odpowiednio zaprojektowane, składając się z dwóch zszytych części tkaniny na środku. Muszą być one również odpowiednio dopasowane do kształtu nosa. Lepiej unikać także metalowych nosków, szczególnie gdy dana osoba ma uczulenie na nikiel. Pętelki powinny być natomiast wolne od lateksu.


Przypisy:

  1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ijd.15425
  2. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ijd.15425
  3. https://www.bmj.com/content/373/bmj.n1304.full
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Maseczki to doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji cery, jednakże, aby działały one właściwie, należy pamiętać o...
CZYTAJ
O trądziku można pisać wiele, bo wiele jest jego postaci. Różne są też metody leczenia...
CZYTAJ
Czy zdarzyło Ci się podczas ekspozycji na słońce zauważyć znaczną poprawę kondycji swojej skóry? Można...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia