Legalna apteka
2022-06-07
Zdrowa skóra i uroda

Matcha. Jak działa japońska sproszkowana zielona herbata?

Herbata to jeden z najpopularniejszych ciepłych napojów, który serwuje się na świecie. Nic dziwnego, że przez lata powstało wiele różnych jej odmian. Za najbardziej ekskluzywną uważa się matchę, czyli sproszkowaną zieloną herbatę. Ten niepozorny proszek skrywa w sobie wiele cennych składników, którym zawdzięcza szeroki wachlarz właściwości. Dowiedz się więcej.

 Herbata matcha – co zawiera?
Spis treści

Matcha – dzięki czemu jest tak wyjątkowa?

Matcha, czyli sproszkowana zielona herbata, powstaje z liści herbaty chińskiej, jednak w przeciwieństwie do klasycznych wersji naparu zawiera o wiele więcej cennych substancji prozdrowotnych. Jest to zasługa specjalnego sposobu uprawy. Rośliny przeznaczone do produkcji matchy na 2-4 tygodni przed zbiorem zostają osłonięte przed słońcem. Brak światła:

 • hamuje wzrost herbaty chińskiej, więc listki są młode i delikatne,
 • przyczynia się do kumulowania w roślinie wartości odżywczych,
 • wzmaga produkcję wartościowego chlorofilu,
 • zapobiega powstawaniu katechin odpowiadających za gorzki smak.

Po upływie odpowiedniej ilości czasu zbiera się listki i poddaje je działaniu pary wodnej, aby zatrzymać ich wartości odżywcze, kolor i aromat. Następnie ziele suszy się i mieli w kamiennych żarnach. Tak powstaje drogocenny proszek, który skrywa w sobie wiele wartościowych składników.

Herbata matcha – co zawiera?

Matcha jest bardzo ceniona zwłaszcza w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jej popularność wynika przede wszystkim z jej bogatego składu. Mielony, zielony proszek zawiera:

 • silne przeciwutleniacze, np. EGCG – pomagają one przeciwdziałać powstawaniu wolnych rodników i ich wpływowi na organizm. Dzięki temu wspierają procesy, które zapobiegają uszkodzeniom tkanek i starzeniu się organizmu. To wspaniali sprzymierzeńcy w walce o młody wygląd. Co więcej, EGCG pomaga zahamować wzrost komórek nowotworowych. Dzięki temu przeciwutleniacze wspomagają redukcję ryzyka wystąpienia m.in. raka żołądka, jelita grubego czy prostaty;
 • L-teaninę – jest aminokwasem, który wspiera m.in. pracę mózgu. Dzięki swoim właściwościom pomaga zredukować stres i ułatwić relaksację. W rezultacie wspomaga utrzymanie spokoju i uzyskanie uczucia odprężenia. Co więcej, L-teanina pomaga także zachować właściwy poziom dopaminy i serotoniny, a więc wspiera zasypianie, normalizowanie ciśnienia krwi, poprawę pamięci i koncentracji; 
 • kofeinę – wspomaga działania pobudzające. Co ciekawe, matcha zawiera jej więcej niż kawa. Jednak, dzięki właściwościom L-teaniny zawartej w matchy, przypływ energii z kofeiny jest stopniowy. Ten pierwszy składnik wspiera także niwelowanie nieprzyjemnych skutków spożycia kofeiny, takich jak nadpobudliwość czy nerwowość;
 • witaminy A, E i C oraz składniki mineralne, takie jak potas, cynk, wapń i żelazo – pomagają odżywić organizm i utrzymać właściwy poziom potrzebnych substancji. Tym samym wspierają m.in. pracę układu immunologicznego.

Matcha jest często polecana osobom na diecie. Składniki aktywne wspomagają również odchudzanie. Dzięki swoim właściwościom pomagają przyspieszyć metabolizm, obniżyć poziom glukozy we krwi i zmniejszyć poziom trójglicerydów. W rezultacie wspierają nie tylko redukcję masy ciała, ale także ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Matcha – przeciwwskazania

Niestety sproszkowana zielona herbata nie jest dla każdego. Picia matchy powinny unikać osoby, które:

 • cierpią na anemię – obecność katechin w proszku może przyczyniać się do zaburzeń wchłaniania żelaza z żywności, 
 • są w ciąży – duża ilość kofeiny może być powodem przedwczesnego poronienia. Dodatkowo utrudnia wchłanianie się kwasu foliowego, który jest istotny dla rozwoju płodu,
 • chorują na niewydolność wątroby.

Jednak niezależnie od stanu zdrowia, każdy powinien zachować umiar w piciu sproszkowanej zielonej herbaty. Liście mają zdolność do kumulowania ołowiu, który jest szkodliwy dla organizmu. Dlatego najlepiej pić maksymalnie jedną filiżankę napoju dziennie.


Nie poleca się także pić matchy na pusty żołądek ani popijać nią leków. Składniki herbaty mogą wchodzić w reakcje z preparatami leczniczymi, co może spowodować osłabienie ich działania.


Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, matcha może być świetną alternatywą dla tradycyjnej kawy czy liściastej zielonej herbaty. Zapewni nie tylko ciekawe doznania smakowe, ale także solidną dawkę składników aktywnych wspierających zdrowie. W rezultacie może być świetnym uzupełnieniem codziennej diety.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Rumianek to pospolita roślina rosnąca na łąkach, w której skrywa się ogromny potencjał. Jej...
CZYTAJ
Guarana to roślina, która była znana już setki lat temu na kontynencie południowoamerykańskim. Już niegdyś...
CZYTAJ
O tym, że czarnuszka ma właściwości prozdrowotne, wiedziano już w starożytności – dziś słusznie wraca...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia