2022-08-16
Zdrowa skóra i uroda

Medyczne wybielanie zębów. Jak się do niego przygotować?

Marzysz o białych zębach, aby móc znów szeroko się uśmiechać bez zasłaniania ust? Masz problem z przebarwieniami na płytce nazębnej, które powstały np. od kawy czy papierosów i pragniesz pożegnać je raz na zawsze? Wybielanie zębów to jeden ze sposobów, aby to zrobić. Jednak nie można decydować się na ten zabieg zbyt pochopnie. Trzeba najpierw się do niego przygotować. Sprawdź, jak to zrobić.


Medyczne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to najbezpieczniejszy sposób, aby przywrócić biel swojemu uśmiechowi. Panują tam sterylne warunki, a lekarz ma odpowiednie wykształcenie, więc nie wyrządzi Ci krzywdy i nie uszkodzi płytki nazębnej. Co więcej, ta metoda rozjaśnia zarówno zęby żywe, jak i martwe, więc efekt jest równomierny i elegancki. Jednak warto pamiętać, że na ostateczny rezultat zabiegu ma wpływ wiele czynników m.in. odpowiednie przygotowanie.

 Przygotowania do wybielania zębów – od czego zacząć?
Spis treści

Przygotowania do wybielania zębów – od czego zacząć?

Wybielanie zębów to proces, który polega na zaaplikowaniu na płytkę nazębną środków rozjaśniających ją. Zawarte w nich składniki wnikają w tkanki, gdzie następnie pomagają rozszczepić duże cząsteczki barwnika poprzez reakcję redukcji lub utleniania. W rezultacie wspierają ich usuwanie i przywracanie zębom bieli. Aby ułatwić wnikanie preparatu i zwiększyć szanse na powodzenie zabiegu, należy:

 • odbyć konsultację w gabinecie stomatologicznym – specjalista powinien ocenić stan zdrowia jamy ustnej i sprawdzić, czy możliwe jest przeprowadzenie zabiegu z sukcesem; 
 • wyleczyć zęby i dziąsła – próchnica czy choroby dziąseł, np. nadwrażliwość, mogą nie tylko utrudniać wykonanie wybielania, ale także sprawić, że efekt będzie nierównomierny. Co więcej, składniki zawarte w środkach aplikowane podczas zabiegu mogą doprowadzić do pogorszenia problemów z zębami. Dlatego trzeba wyleczyć całą jamę ustną;
 • wykonać niezbędne zabiegi higienizacji, czyli skaling, piaskowanie i lakierowanie uzębienia – usuniecie nagromadzonego kamienia i osadów nazębnych jest niezbędne, aby móc wybielić całe zęby, a nie tylko ich część;
 • wymienić plomby na jaśniejsze – składniki zawarte w preparatach używanych do wybielania pomagają rozjaśnić wyłącznie zęby naturalne. Nie oddziałują na materiał, z którego składa się plomby, korony czy mosty, zatem te elementy mogą wydawać się ciemniejsze po przeprowadzonym zabiegu.

Warto pamiętać, że nie można wykonywać tych czynności bezpośrednio przed wybielaniem. Wyleczenie zębów, zwłaszcza przy kilku ubytkach może potrwać nawet kilka tygodni. Co więcej, zabieg higienizacji należy wykonać minimum tydzień przed rozjaśnianiem uzębienia. Dzięki temu nie uszkodzisz zębów ani dziąseł. W związku z tym, jeśli chcesz wybielić uśmiech przed ważnym wydarzeniem, np. ślubem, zgłoś się do stomatologa kilka miesięcy wcześniej.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Zanim zdecydujesz się na wybielanie zębów, powinieneś nie tylko dobrze się przygotować, ale także wykluczyć występowanie przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Wśród nich wymienia się:

 • choroby nowotworowe,
 • epilepsję, 
 • cukrzycę,
 • chorobę Parkinsona,
 • paradontozę, próchnicę i zaawansowany bruksizm,
 • schorzenia jamy ustnej, 
 • nadwrażliwość zębów, 
 • alergie na składniki zawarte w preparatach do wybielania.

Zabieg jest przeciwwskazany także wtedy, gdy pacjent ma odsłonięte szyjki zębowe. Dotyczy to jednak rozjaśniania zębów np. za pomocą nakładek. Na szczęście istnieją inne metody, które pozwalają zabezpieczyć dziąsła warstwą ochronną. Dzięki temu podczas zabiegu nie dochodzi do ich podrażnienia.


Lista przeciwwskazań uwzględnia również ciążę. Stres związany z wizytą, ból podczas zabiegu, a także konieczność spędzenia w jednej pozycji mogą przyczynić się do pogorszenia samopoczucia ciężarnej. Dodatkowo warto pamiętać, że niektóre metody wybielania np. licowanie, wymagają wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Jest to niewskazane podczas ciąży, ponieważ promienie mogą negatywnie oddziaływać na płód.


Pamiętaj, aby przed wykonaniem zabiegu poinformować specjalistę o występowaniu jakichkolwiek chorób. Znając pełną historię chorób, będzie mógł dobrać właściwą metodę wybielania.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Jak czyścić zęby? Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta...
CZYTAJ
Objawy próchnicy u dorosłych (a także u dzieci) w początkowej fazie nie są dla wielu...
CZYTAJ
Pożółknięte zęby wyglądają mało estetycznie, dlatego wiele osób zastanawia się nad możliwościami wybielania uzębienia. Dużą...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia