2016-01-16
Dolegliwości i choroby

Menopauza

Menopauza to fizjologiczny proces polegający na wygaszeniu czynności hormonalnej jajników. Niestety towarzyszą temu dokuczliwe objawy takie jak uderzenia gorąca, wahania nastroju, drażliwość, bóle i zawroty głowy, nadmierne pocenie oraz przybieranie na wadze. Ich przyczyną jest niedobór hormonów płciowych. Klimakterium to również okres zwiększonego zagrożenia chorobami układu sercowo-naczyniowego, osteoporozą i nowotworami.

 Leki na menopauzę - które wybrać?
Spis treści

Objawy menopauzy

Łagodzenie objawów menopauzy może odbywać się za pomocą hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Pacjentka przyjmuje wówczas leki hormonalne (estrogeny, estrogeny w połączeniu z progestagenami, progestageny) lub leki będące selektywnymi modulatorami receptorów estrogenowych. Jedną z cech HTZ jest indywidualizacja terapii. Oznacza to, że dobór rodzaju terapii, jej złożoności, schematu, wielkości dawek oraz drogi podania hormonów jest indywidualny dla danej pacjentki. W tym zakresie właściwą decyzję podejmuje lekarz, który również zleca szereg badań przed rozpoczęciem terapii. Jednak nie każda kobieta może być leczona hormonami. Nie każda jest również przekonana do tej metody leczenia ze względu na skutki uboczne HTZ. Dla tych pań istnieją alternatywne terapie okresu menopauzy.

Fitoterapia polega na podawaniu preparatów zawierających izoflawony. Te ostatnie są związkami pochodzenia roślinnego, które swoją budową przypominają żeńskie hormony płciowe. Do izoflawonów o największej aktywności biologicznej zalicza się genisteinę, daidzeinę, biochaninę A i formononetynę. Strukturalne podobieństwo do estradiolu, pozwala izoflawonom łączyć się z receptorami estrogenowymi. Skutkiem takiego mechanizmu działania jest zmniejszenie objawów związanych z niedoborem estrogenów w organizmie kobiety. Ponadto badania wykazały, iż izoflawony są selektywne w stosunku do receptorów estrogenowych β, co ma znaczenie w profilaktyce nowotworów piersi i endometrium. Fitoterapia ma korzystny wpływ również na układ kostny, układ krążenia, profil lipidowy oraz funkcje kognitywne mózgu (pamięć, koncentracja).

Leki łagodzące objawy menopauzy:

W aptece dostępna jest szeroka gama preparatów zawierających izoflawony pochodzące z nasion soi lub czerwonej koniczyny. Są to: Promensil, Soyfem, Climea, DoppelHerz Aktiv Meno, Menopauzin, Menoplant i inne. Niektóre z nich zawierają również dodatkowe składniki:

  • witaminę D3 oraz wapń wspierające tkankę kostną,
  • wyciąg z szyszek chmielu, który łagodzi napięcie, niepokój, drażliwość,
  • witaminę E wspierającą kondycję skóry oraz posiadającą właściwości antyoksydacyjne,
  • witaminę B6 dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i metabolizmu,
  • kwas foliowy pomagający w prawidłowej syntezie krwinek oraz funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Przeciwskazaniem do stosowania tych preparatów jest ciąża i okres karmienia piersią, nowotwory estrogenozależne a także dolegliwości układu rozrodczego lub niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Dojrzały wiek oferuje nie mniej szans niż młodość, tylko w innych szatach - powiedział Henry...
CZYTAJ
Wraz z wiekiem zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Z tego względu seniorzy powinni...
CZYTAJ
Menopauza (inaczej określana jako przekwitanie bądź klimakterium) to termin medyczny, który wzbudza niepokój u wielu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia