2017-03-14
Dolegliwości i choroby

Menopauza – piękny wiek średni

Dojrzały wiek oferuje nie mniej szans niż młodość, tylko w innych szatach - powiedział Henry Wadsworth Longfellow, amerykański poeta XIX wieku. Aby te szaty zdobiły przez lata, warto się o nie zatroszczyć. Z wiekiem skóra wymaga coraz więcej uwagi, a po pięćdziesiątce staje się zaborcza. Jak spełnić jej wysokie wymagania?

 Menopauza – piękny wiek średni - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Dojrzałe piękna

Dziś, gdy długość życia kobiet w Polsce sięga ponad 81 lat, menopauza nie jest już traktowana jako schyłkowa faza życia, tylko naturalny etap dojrzałości. Statystyczna Polka przechodzi menopauzę w wieku około 50 lat więc 1/3 życia przypada na okres po jej zakończeniu. Dbając o zdrowy styl życia i wykonując profilaktyczne badania, można sprawić, że dalsze lata okażą się nie najgorszym, ale najpiękniejszym etapem w życiu. Czuć się lepiej to atrakcyjnie wyglądać. Wymaga to trochę wysiłku i pracy, ale na pewno się opłaca!

Uciekający estrogen

Trudno nie zauważyć zmian: malejąca produkcja estrogenu, hormonu podtrzymującego młodość, uwidacznia zmarszczki, pionowe linie wokół ust, poziome bruzdy na szyi. Spada też ilość i jakość kolagenu, który decyduje o gładkości i miękkości cery. Coraz mniej sprężyste ściany naczyń krwionośnych uwidaczniają tu i ówdzie siatkę „pajączków” na twarzy. Naskórek staje się coraz bardziej suchy i cienki - cykl odnowy komórek wydłuża się ponad dwukrotnie. Skóra zapada się i wiotczeje. Wraz z wiekiem rozrasta się układ kostny, a tkanka tłuszczowa przemieszcza w dół. W efekcie zmieniają się rysy twarzy, tworzą zmarszczki, bruzdy i fałdy.

Ponurego opisu zmian dopełniają przebarwienia, spowodowane nierównomiernym rozłożeniem pigmentu w skórze (melaniny), widoczne jako plamy soczewicowate, brodawki łojotokowe, blizny posłoneczne. Menopauza wiąże się też z osłabioną odpornością skóry i zdolnością do neutralizowania agresywnych wolnych rodników. A te powstają w ogromnych ilościach, zwłaszcza podczas promieniowania UV, w zanieczyszczonym środowisku czy dymie papierosowym, rujnując tkanki skóry. Dużą rolę gra mała aktywność fizyczna i uboga w składniki odżywcze dieta. U każdej kobiety zmiany przebiegają inaczej, bo tempo starzenia zależy od indywidualnej pracy hormonów i tego, co dziedziczymy w genach. Jak wobec tego wspomóc skórę w tym trudnym czasie?

Młoda skóra: chcesz - masz

Wspierając się odkryciami w dziedzinie endokrynologii, Laboratoria Lierac stworzyły Arkéskin+: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/lierac-arkeskin-konfortowy-krem-korygujacy-objawy,1167.html, skoncentrowany krem korygujący objawy starzenia hormonalnego, który długotrwale wspomaga skórę w okresie menopauzy. Kluczowym składnikiem jest macica perłowa, która, podobnie jak estrogeny, wygładza, poprawia napięcie i jędrność skóry. Ekstrakt z kasztana jadalnego pobudza syntezę ceramidów, decydujących o prawidłowym nawilżeniu skóry, a wspomaga go w tym NMF, Naturalny Czynnik Nawilżający. Z kolei ekstrakt z sezamu odżywia i odbudowuje warstwę hydrolipidową, od której szczelności zależą funkcje obronne naskórka. Z Arkeskin możesz ukryć swój PESEL i złapać wiatr w żagle! Na lepszą część życia. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Jedną z głównych grup dermokosmetyków dostępnych na rynku farmaceutycznym, są te o właściwościach przeciwstarzeniowych. Efekt...
CZYTAJ
Menopauza (inaczej określana jako przekwitanie bądź klimakterium) to termin medyczny, który wzbudza niepokój u wielu...
CZYTAJ
Dehydroepiandrosteron, określany skrótem DHEA to substancja wytwarzana przez organizm kobiet i mężczyzn z cholesterolu, dlatego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia