2022-02-18
Porady

Metoda Curly Girl (metoda CG), czyli pielęgnacja włosów kręconych w praktyce

Metoda Curly Girl to niezwykle skuteczny sposób na pielęgnację włosów kręconych, wymyślony i rozsławiony przez amerykańską ekspertkę od dbania o tego typy kosmyki - Lorraine Massey. Metoda CG staje się obecnie coraz bardziej popularna i wraz ze świadomością dotyczącą rozpoznawania cech włosów kręconych, przynosi ona świetne efekty w postaci wydobycia skrętu, jego zdefiniowania oraz poprawy kondycji loków. Mogłoby się wydawać, że zalecenia w metodzie CG są bardzo skomplikowane, a trzymanie się ich jest czasochłonne i trudne. Prawdą jest, że zasady w pielęgnacji kręconych włosów są liczne, jednak po nabyciu wprawy większość osób przyzwyczaja się do tego stylu dbania o kosmyki. Jak więc powinno wyglądać mycie kręconych włosów, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnych produktów, jakie akcesoria będą wspierać wydobywanie skrętu i jakich składników nie mogą zawierać kosmetyki do włosów kręconych? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z dbaniem o loki znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Wydobywanie skrętu włosów, czyli metoda CG
Spis treści

Wydobywanie skrętu w metodzie CG - jakich składników w kosmetykach unikać?

Włosy kręcone są z natury delikatne, podatne na uszkodzenia i mają tendencję do suchości oraz puszenia się - z tego względu bardzo często, bez właściwej pielęgnacji, nie układają się dobrze i sprawiają swoim właścicielkom i właścicielom wiele kłopotów - od łamania się i kruszenia, aż po plątanie i… tworzenie kołtunów czy supełków. Właściwa pielęgnacja włosów kręconych, zgodna z metodą Curly Girl, nie tylko pomaga w wydobywaniu skrętu i jego podkreślaniu (bez stylizacji na gorąco), ale dodatkowo poprawia kondycję włosów - sprawia, że stają się one miękkie, sprężyste, mniej podatne na uszkodzenia i oprócz tego świetnie się układają. Pielęgnacja kręconych włosów powinna uwzględniać stosowanie odżywczych składników, „lubianych” przez loki, ale jednocześnie osoby chcące stosować metodę CG, muszą wyeliminować kosmetyki z niektórymi składnikami. Jakimi konkretnie?

 • Kosmetyki do włosów kręconych powinny być pozbawione „złych”, wysuszających alkoholi (więcej o tych substancjach pisaliśmy w tekście Dobre i złe alkohole w kosmetykach - jak je rozpoznać i jakie mają właściwości?, do którego lektury serdecznie zachęcamy). Są to między innymi: Alcohol Denat. (denaturowy), Isopropyl Alcohol, Alcohol, SD-alcohol i SD-alcohol 40.
 • Pielęgnacja włosów kręconych musi obyć się bez kumulujących się na powierzchni kosmyków silikonów. Wśród nich można wyróżnić: Dimethicone, Amodimethicone, Trimethicone, Simethicone i inne substancję o nazwach z końcówką -thicone.
 • Kosmetyki do włosów kręconych nie mogą również zawierać olejów mineralnych i wosków, przeciążających ich strukturę i wpływających na rozprostowanie skrętu. Są to między innymi substancje o nazwach: Mineral Oil lub Paraffinum Liquidum, Lanolin, Cera Alba, Petrolatum, a także wszystkie składniki kosmetyków z Wax w nazwie.

Metoda pielęgnacji włosów kręconych - w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć?

Aby pielęgnacja włosów kręconych przyniosła maksymalnie dobre efekty, zdecydowanie warto zaopatrzyć się kilka akcesoriów, pomagających w praktykowaniu metody CG. Wydobywanie skrętu będzie znacznie łatwiejsze, jeśli:

 • wymienisz swoją plastikową szczotkę na taką, która nie łamie włosów - na przykład Anwen Hairbrush;
 • zamówisz jedwabne dodatki do włosów (które zapobiegają elektryzowaniu się kosmyków, wspierają wygładzanie łusek włosów, a dodatkowo utrzymują skręt. Mogą to być jedwabne frotki, ale również jedwabne czepki czy poszewki na poduszki do spania;
 • zastąpisz zwykły ręcznik cienkim, bawełnianym odpowiednikiem lub… starą koszulką - włosy odciskane z nadmiaru wilgoci w taki „ręcznik” będą zdecydowanie lepiej się kręcić;
 • zaczniesz czesać włosy z odzywką, za pomocą plastikowego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Taki zabieg sprawia, że lepiej „wpracujesz” odżywkę we włosy, a dodatkowo ułatwi to późniejsze układanie - pojedyczne kosmyki nie będą się plątać i zbijać w kołtuny.

Oczyszczające mycie włosów kręconych, czyli Final Wash

„Resetujące” mycie włosów kręconych, określane również mianem Finał Was to zabieg, który należy przeprowadzić na początku swojej przygody z metodą Curly Girl, a później można powtarzać go w zależności od potrzeb (zazwyczaj Finał Was wykonuje się co około 2-3 tygodnie). O co w nim chodzi?

Przy klasycznej pielęgnacji jaką stosujemy na co dzień, na włosach „nabudowują się” różne substancje - zarówno z kosmetyków, jak i te ze środowiska. Mowa tu przede wszystkim o silikonach, olejach, woskach, ale również o wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniach. Włosy obciążone takimi substancjami rozprostowują się, tracą swój naturalny skręt, mogą przetłuszczać się od nasady - przy skórze głowy - i puszyć na końcach, uniemożliwiając układanie. Mocny szampon do Final Wash pozwala pozbyć się wszystkich wymienionych powyżej elementów i niejako „resetuje” całą pielęgnację. Jaki powinien być szampon do Final Wash? Przede wszystkim musi zawierać silne detergenty - takie, jakich na co dzień warto zdecydowanie unikać. Wśród nich można wyróżnić Sodium Laureth Sulfate (SLES), Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Myreth Sulfate (SMS) czy Sodium Coco Sulfate (SCS).

Mycie włosów odżywką - kręcone włosy to polubią!

Mycie kręconych włosów na co dzień - czyli pomiędzy zabiegami Final Wash - powinno być bardzo delikatne - z tego względu szampon do włosów kręconych w większości przypadków może (a wręcz powinna) zastąpić… odżywka! Dokładnie tak - wciąż niewiele osób wie, że odżywki w swoich składach zawierają substancje myjące - powierzchniowo czynne. Są więc produktami nie tylko kondycjonującymi włosy, ale także delikatnie myjącymi! Mycie włosów odżywką powinno wyglądać tak samo, jak przy myciu włosów szamponem do kosmyków kręconych - należy rozwodnić i spienić odrobinę produktu w rękach lub w przygotowanym do tego celu kubeczku, a następnie nałożyć mieszankę na włosy i umyć je jak zwykle.


Jeśli okaże się jednak, że mycie włosów odżywką powoduje u Ciebie zwiększone przetłuszczanie się włosów lub kłopoty ze skórą głowy (pojawienie się łupieżu, wyprysków czy innych zmian), możesz zamieć odżywkę na delikatny szampon do włosów kręconych (podobnie jak przy Final Wash - wybieraj formuły bez wosków i silikonów, ale również bez silnych substancji myjących, takich jak SLES, SLS czy SCS) lub tak zwany co-wash, czyli produkt łączący w sobie funkcje szamponu i odżywki. Co-washem dostępnym na polskim rynku jest przykładowo produkt od marki Alfaparf - Semi di Lino Curls Hydrating Co-wash, przeznaczony do pielęgnacji włosów kręconych.

Maska i odżywka do włosów kręconych - jakie wybrać i jak je nakładać?

Odżywka i maska do włosów kręconych powinna być pozbawiona oblepiających kosmyki składników - oznacza to, że przy jej wyborze kierujemy się takimi samymi kryteriami, jak przy zakupie odżywki myjącej czy delikatnego szamponu (substancje niepożądane w kosmetykach do włosów kręconych są wyszczególnione w drugim akapicie).

Odżywka do włosów kręconych, w formule do spłukiwania, powinna pojawić się w naszej rutynie pielęgnacyjnej za każdym razem po umyciu włosów. Nakładamy ją od ucha w dół, odczekujemy kilka czy kilkanaście minut, a dopiero później spłukujemy. Z kolei odżywcza maska do włosów kręconych może być aplikowana raz lub dwa razy w tygodniu, w celu dodania kosmykom nawilżenia - nakładamy ją wówczas na pół godziny (lub dłużej), pod turban z delikatnego materiału, a następnie spłukujemy.

Stylizacja włosów kręconych - jak uzyskać piękne loki?

Jednym z największych wyzwań dla użytkowniczek metody Curly Girl jest stylizacja włosów kręconych. Wymaga ona wykonania kilku czynności, które na początku mogą wydawać się czasochłonne, jednak po powtórzeniu ich kilka razy z pewnością nabierzesz wprawy. Jak więc powinna wyglądać stylizacja włosów kręconych - krok po kroku?

 • Po pierwsze, po spłukaniu szamponu, odżywki myjącej lub produkty typu co-wash, nałóż na włosy odżywkę - codzienną, do spłukiwania lub w formule bez spłukiwania. Jeśli kosmetyk będzie już na włosach, to partiami ugniataj kosmyki - najlepiej z głową w dół, chwytając w garść fragment włosów. Powtarzaj tę czynność aż do „ugniecenia” całej fryzury.
 • Następnie spłucz odżywkę (lub nie - jeśli był to produkt bez spłukiwania) i weź do ręki delikatny ręcznik lub bawełnianą koszulkę. Teraz wykonasz plopping, czyli ugniatanie takimi samymi ruchami, jak poprzednio, ale z wykorzystaniem materiału chłonącego wodę. Jeśli „ugnieciesz” już całe włosy, możesz przejść do nakładania produktu, jakim jest stylizator do włosów.
 • Stylizator do włosów kręconych - żel, pianka czy krem (na przykład krem do loków Stapiz) - należy nakładać na kosmyki ruchem wgniatającym - tak, jak podczas aplikacji odżywki czy przy ploppingu. Najpierw rozcieramy odrobinę stylizatora do loków w dłoniach, a dopiero później nanosimy go na włosy.
 • Kolejny etap po stylizacji włosów kręconych to suszenie. Wedle metody CG mamy do wyboru naturalne schnięcie lub suszenie kosmyków dyfuzorem - oczywiście ta druga opcja jest znacznie szybsza i wygodniejsza, trzeba jednak pamiętać o użyciu odpowiedniej nakładki. Jeśli nie wysuszysz loków dyfuzorem, a zamiast tego wykorzystasz zwykłą końcówkę suszarki, wówczas skręt otrzymany w wyniku prawidłowej pielęgnacji może się rozprostować.
 • Po wysuszeniu włosów Twoim oczom ukażą się mocno skręcone spiralki. Włosomaniaczki określają je mianem „sucharków” - nie jest to jednak efekt docelowy. W takie suche loki należy wgnieść produkt zmiękczający, czyli olejek do włosów (bez silikonów i innych oblepiaczy). Wpracowując olejek w „sucharki” uzyskasz piękne, puszyste, miękkie fale lub loki (w zależności od typu Twoich włosów).

To wszystko! Pamiętaj, że metoda Curly Girl ma sprawiać Ci radość, a jej efekt w postaci pięknych loków z pewnością wynagrodzi Ci wysiłek włożony w pielęgnację włosów kręconych. Życzymy powodzenia w odkrywaniu i wydobywaniu skrętu na własnych włosach!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Nawet po upływie kilku miesięcy od wykrycia koronawirusa w organizmie, u pacjenta mogą pojawić się...
CZYTAJ
Wcierki do włosów, a właściwie wcierki do skóry głowy to kosmetyki, które stają się obecnie...
CZYTAJ
Co niszczy włosy najbardziej? Wiele osób jako odpowiedź na to pytanie wskaże niewłaściwą pielęgnację kosmyków...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia