• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2019-03-21
Porady

Metody antykoncepcji

Ciąża, dziecko, rodzicielstwo – dla niektórych wyczekane i wytęsknione, dla niektórych zaskoczenie, ale mimo tego i radość a jeszcze dla innych wielki szok i ogromny problem. Ile osób i sytuacji tyle odczuć i wiążących się z tym emocji. Bo ciąża nie zawsze jest zaplanowana, wyczekana i wytęskniona. Czasem niestety jest przypadkiem i problemem. Aby tak nie było warto się zabezpieczyć. Obecnie dostępne są różne metody antykoncepcji i każda osoba, spośród tych sposobów i metod, znajdzie coś dla siebie.

 Metody antykoncepcji - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Co to jest antykoncepcja?

Antykoncepcja to wszelkie podjęte przez kobietę i/lub mężczyznę świadome działania i środki, które mają na celu zapobieganie zapłodnieniu.


Rodzaje antykoncepcji

Antykoncepcję można podzielić na kilka rodzajów:

antykoncepcję naturalną,

antykoncepcję mechaniczną,

antykoncepcję chemiczną,

antykoncepcję hormonalną,

antykoncepcję chirurgiczną,

antykoncepcję inną - wkładka wewnątrzmaciczna.

Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy i decydując się na którąś z tych metod warto te aspekty przeanalizować i porozmawiać o nich z lekarzem ginekologiem. 


Metody naturalne antykoncepcji

Naturalne metody antykoncepcji polegają przede wszystkim na obserwacji ciała kobiety i analizie zmian zachodzących w jej ciele. Na podstawie tego kobieta jest w stanie określić, kiedy występuje u niej owulacja oraz tzw. dni płodne i kiedy należy wstrzymać się ze współżyciem.

W zależności od sposobu określania dni płodnych, do metod naturalnej antykoncepcji zalicza się:

 • Metodę kalendarzykową Ogino-Knausa – która polega na określeniu okresu płodnego w cyklu miesięcznym kobiety na podstawie długości cyklu. Aby to określić, konieczna jest obserwacja cyklu kobiety przez minimum rok a następnie wyliczeniu okresu płodnego. W tym celu od najkrótszego zaobserwowanego cyklu odejmuje się 20 dni i to jest pierwszy dzień okresu płodnego a od najdłuższego cyklu odejmuje się 11 dni i to jest ostatni dzień płodny. Pozostałe dni cyklu są niepłodne. 
 • Metodę termiczną – która polega na określeniu owulacji za pomocą codziennych (rano, po przebudzeniu) pomiarów temperatury w jamie ustnej lub w pochwie (zawsze w tym samym miejscu). Zawsze po owulacji temperatura wzrasta o ok. 0,4°C. Przy codziennym prowadzeniu zapisów pomiarów temperatur możliwe jest wychwycenie dni płodnych i niepłodnych. 
 • Metodę obserwacji śluzu Billingsów – która polega na obserwacji zmian śluzu szyjkowego. Każdego dnia obserwuje się i analizuje wygląd (ilość, lepkość, połysk, przezroczystość, ciągliwość) śluzu. Owulacja występuje wtedy, kiedy śluz jest obfity i przejrzysty – wtedy należy powstrzymać się od współżycia. 
 • Metodę objawowo-termiczną – która polega na obserwacji śluzu i jednoczesnym, codziennym pomiarze temperatury.  
 • Metody testów i/lub komputerowe – które polegają na określeniu dni płodnych i niepłodnych za pomocą testów dostępnych w aptekach lub za pomocą komputerowej analizy cyklu. 
 • Stosunek przerywany – nie jest metodą antykoncepcji, choć niesłusznie do niej jej zaliczany i za taką jest uznawany. 


Metody mechaniczne antykoncepcji

Do tak zwanych mechanicznych metod antykoncepcji zalicza się jedną z popularniejszych i najpowszechniej stosowanych metod zapobiegania ciąży – prezerwatywęOprócz tego, że prawidłowo używana zmniejsza ryzyko zapłodnienia to dodatkowo jest doskonałym i skutecznym zabezpieczeniem przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Używanie prezerwatyw wiąże się niestety czasem z niepowodzeniem antykoncepcji szczególnie wtedy, kiedy prezerwatywa pęknie lub uszkodzi się w trakcie stosunku lub zsunie się. 


Metody chemiczne antykoncepcji

Chemiczne metody antykoncepcji to jedne z najstarszych metod zapobiegania ciąży. W tej antykoncepcji wykorzystuje się wrażliwość plemników na zmiany pH pochwy. Przy pomocy tabletek, globulek, pianek, kremów czy żeli dopochwowych, zawierających nanoksynol-9, założonych na kilkanaście-kilkadziesiąt minut przed stosunkiem, następuje zmiana pH pochwy. Dodatkowo zmianie ulega struktura śluzu szyjkowego co utrudnia transport plemników do wnętrza pochwy. Dodatkowo środki te wywierają działanie plemnikobójcze.


Metody hormonalne antykoncepcji

W tej metodzie antykoncepcji stosuje się hormony, które w złożony sposób zapobiegają zapłodnieniu. Mechanizm ten jest wielokierunkowy i obejmuje między innymi:

 • Wpływ preparatów na dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego (podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej następuje ograniczenie wzrostu pęcherzyków płucnych)
 • Wpływ na owulację (podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej następuje zahamowanie owulacji)
 • Wpływ na błonę śluzową macicy (podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej następują zmiany w błonie śluzowej macicy, które to prowadzą do utrudnienia zagnieżdżenia się zarodka w macicy)
 • Wpływ na śluz szyjkowy (podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej następuje zmiana śluzu szyjkowego, i tym samym staje się on nieprzepuszczalny dla plemników)

Do antykoncepcji hormonalnej zalicza się między innymi:

 • Doustne tabletki antykoncepcyjne – tzw. dwuskładnikowe lub jednoskładnikowe,
 • Plastry antykoncepcyjne,
 • Dopochwowe pierścienie antykoncepcyjne,
 • Wstrzyknięcia domięśniowe/podskórne,
 • Wkładki wewnątrzmaciczne uwalniające lewonorgestrel,
 • Antykoncepcję postkoitalną – tzw. awaryjną.


Antykoncepcja hormonalna – o czym warto pamiętać?

 1. O doborze właściwej metody antykoncepcji hormonalnej decyduje lekarz ginekolog po dokładnym wywiadzie z pacjentką i po przeprowadzeniu i/lub zleceniu wybranych badań: badania ginekologicznego, badania cytologicznego, badania piersi oraz badań krwi. 
 2. W przypadku stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych należy pamiętać o właściwym schemacie przyjmowania tabletek np. 21 dni tabletki i 7 dni przerwy. 
 3. O schemacie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych należy porozmawiać z lekarzem. Również szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na ulotkach dołączonych do opakowania.
 4. Doustne tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować zgodnie ze schematem, o jednej, określonej porze. Stosowanie w różnych porach wpływa negatywnie na skuteczność antykoncepcji.
 5. Każdą metodę antykoncepcji hormonalnej należy stosować zgodnie z zaleceniem lekarza.
 6. Antykoncepcja hormonalna może powodować działania niepożądane takie jak: plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe, bóle głowy, obrzęki, nudności, wymioty, wzmożona bolesność, tkliwość piersi, stany depresyjne, zmiany libido, przyrost masy ciała czy zaburzenia krzepliwości.
 7. Pacjentka, która przyjmuje/stosuje antykoncepcje hormonalną powinna zgłaszać się do swojego lekarza co pół roku. 


Metody chirurgiczne

Metody chirurgiczne antykoncepcji polegają na sterylizacji, czyli ubezpłodnieniu. Metoda ta w Polsce jest stosowana bardzo rzadko, jedynie ze wskazań medycznych. 


Wkładka wewnątrzmaciczna 

Jedną z metod zapobiegania ciąży jest stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych. Wkładki umieszczone w macicy zawierają dodatek miedzi lub miedzi posrebrzanej lub mogą uwalniać hormony (o tym powyżej). 

Mechanizm działania takiej wkładki jest różnokierunkowy i polega między innymi na:

 • Działaniu plemnikobójczym jonów miedzi uwalnianych z wkładki wewnątrzmacicznej
 • Zmianie struktury śluzu – podczas stosowania wkładki śluz ulega zagęszczeniu, co utrudnia penetrację plemników
 • Wywoływaniu zmian w błonie śluzowej macicy – co utrudnia i tym samym uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej. 

Zaletami wkładki są między innymi wygoda, niska cena, właściwie bezproblemowa i bezobsługowa antykoncepcja przez dłuższy czas. Niestety wkładki mają też liczne wady. Założenie wkładki może wiązać się z obfitszymi krwawieniami oraz stanami zapalnymi, występującymi w obrębie narządu rodnego. Dodatkowo należy pamiętać, że tak jak każda inna metoda antykoncepcji nie daje stuprocentowej pewności. Wkładki wewnątrzmaciczne i ich założenie wiąże się z wizytą u lekarza ginekologa – bo to on określa czy są przeciwwskazania do stosowania tej metody oraz lekarz zakłada. Wkładkę.

Do bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania wkładek wewnątrzmacicznych należy:

 • Ciąża
 • Stany zapalne przydatków
 • Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego
 • Zakażenie HIV
 • Uczulenie na miedź i inne.


Idealna antykoncepcja?

Każda osoba, wybierając dla siebie i dla swojego partnera antykoncepcję chce, aby antykoncepcja dawała im jak największą pewność zapobiegania ciąży – czyli była jak najbardziej skuteczna.  Skuteczność antykoncepcji opisywana jest przez tzw. wskaźnik Pearla i jest to ilość ciąż w grupie 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok. Im wskaźnik ten jest mniejszy tym antykoncepcja jest skuteczniejsza. Poszczególne metody antykoncepcji oznaczają się następującymi wskaźnikami Pearla (przykłady):

Brak antykoncepcji – 80-90

Stosunek przerywany – 10-35

Metoda kalendarzykowa – 10-45

Metoda termiczna – 0,6-20

Metoda obserwacji śluzu – 0,5-3

Dopochwowe środki plemnikobójcze – 2-30

Prezerwatywa – 3,9-13,8

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne – 0,7-5

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne – 0,2-2,5

Plastry antykoncepcyjne 0,2-0,9

Iniekcje - 0,1

Wkładka wewnątrzmaciczna z hormonem – 0,1

Wkładka wewnątrzmaciczna – 0,6-2,9


Dodatkowym atutem antykoncepcji dla kobiety i mężczyzny jest i/lub powinno być bezpieczeństwo stosowania (przeciwskazania, działania niepożądane), łatwość w użyciu oraz szybki powrót do płodności po odstawieniu antykoncepcji. Niestety nie ma idealnej stuprocentowej metody antykoncepcji, która łączyłaby ze sobą wszystkie te kwestie - oprócz jednej - wstrzemięźliwości.


Która metoda antykoncepcji jest najlepsza?  

Każda metoda antykoncepcji posiada zarówno wady jak i zalety. Warto również pamiętać o tym, że żadna z opisanych powyżej metod nie zabezpiecza i nie odznacza się stuprocentową pewnością. Dlatego też wybierając jakąś antykoncepcję należy przeanalizować wszystkie metody, ich wady i zalety oraz dodatkowo porozmawiać o tym z lekarzem ginekologiem.  


Literatura:

1. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne – Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, Ginekol Pol. 2010, 81, 947-949 

2. Dębski R., Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży – część II. Medyczne (nienaturalne) metody zapobiegania niepożądanej ciąży, Ginekologia Polska, 2007, 78, 834-841

3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań

i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, Ginekol Pol. 3/2014, 85, 234-239 

Przeczytaj także: 
Zapomniałam wziąć tabletkę antykoncepcyjną! Co teraz?,   Czym jest antykoncepcja awaryjna i jak działa tabletka „dzień po”?,   Antykoncepcja z receptą i bez recepty,   Rodzaje antykoncepcji przy karmieniu piersiąZdjęcie autora
Autor
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk – mama 3 dzieci, z wykształcenia farmaceutka – doktor nauk farmaceutycznych, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, blogerka (www.farmaceuta-radzi.pl), autorka artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych, autorka szkoleń i wykładów dla farmaceutów, autorka warsztatów dla rodziców, dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią. Ponadto ekspert merytoryczny Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz inicjatorka i autorka kampanii edukacyjnej „Leki to nie cukierki”i współautorka kampanii edukacyjnej „Lek bezpieczny oczami dziecka”
Podobne wpisy
Metod antykoncepcji jest wiele. Niektóre wymagają konsultacji z lekarzem, inne tylko wizyty w aptece. O...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia